NASA prerušila spoluprácu s Ruskom, výnimkou je ISS
Americká Národná agentúra pre vesmír a letectvo (NASA) pozastavila v stredu všetku spoluprácu Ruskom, výnimku má len Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).
Pozastavenie spolupráce sa týka cestovania pracovníkov NASA do Ruska a návštev ruských vládnych predstaviteľov v zariadeniach úradu, bilaterálnych stretnutí, e-mailov i tele- a videokonferencií. Uviedol to zástupca riaditeľa NASA Michael O'Brien v obežníku pre zamestnancov, o ktorom informovala tlačová agentúra Reuters.
Opatrenie, súvisiace so sankciami voči Rusku v dôsledku anektovania ukrajinského Krymu, je z veľkej časti skôr symbolické. Jediný väčší vesmírny projekt, na ktorom priamo spolupracujú USA a Rusko, je práve Medzinárodná vesmírna stanica, konštatoval Reuters.
Ruská raketa minulý týždeň dopravila na ISS troch astronautov vrátane jedného Američana. Na stanici v súčasnosti pôsobia tiež traja ruskí kozmonauti, jeden japonský astronaut a ďalší americký astronaut.
NASA po stredajšom úniku obežníka potvrdila pozastavenie väčšiny kontaktov s Ruskom. Kritizovala však tiež americký Kongres s poukázaním na to, že by nebola odkázaná na Rusko, pokiaľ ide o lety na ISS, ak by jej neobmedzili financovanie, uviedla agentúra AP.
NASA plánuje, že po zastavení programu raketoplánov budú jej astronautov na obežnú dráhu prepracovať súkromné firmy od roku 2017. V súčasnosti platí takmer 71 miliónov dolárov (51,5 mil. eur) za jedno miesto v ruskom Sojuze. Americkí astronauti pred letom tiež absolvujú výcvik v Rusku a neočakáva sa, že na tom nové nariadenie niečo zmení.
Americkí odborníci na vesmírny program uviedli, že ich nové smernice neprekvapili, pretože podobné oznámenia o zastavení kontaktov s ruskou stranou dostali aj iné federálne agentúry.
Riaditeľ Ústavu vesmírnej politiky na Univerzite Georgea Washingtona, Scott Pace vyzdvihol to, že vesmírna spolupráca patrí k málu oblastí, v ktorých spolupráca USA a Ruska funguje pomerne dobre.
"My a Rusi máme veľmi hlboký a integrovaný vzťah. Sme závislí od nich rovnako, ako sú oni od nás. Odlúčenie nie je možnosťou," povedal Pace. Opatrenie však podľa neho zrejme naruší prácu vedcov NASA, ktorí si vymieňajú údaje alebo spolupracujú na experimentoch s ruskými kolegami. "Ak chceme vyjadriť náš nesúhlas s ich konaním, dúfam, že si zvolíme iné nástroje," dodal Pace.