Čile zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia najmenej 5 obetí

2.4.2014 07:22

Najmenej päť mŕtvych si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 8,2, ktoré v noci nadnes zasiahlo severné pobrežie Čile a spôsobilo zatiaľ len menšie vlny cunami. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľov pobrežných miest na severe krajiny. Oznámil to čilský minister vnútra Rodrigo Penailillo.

Čile zemetrasenie prístav (SITA).jpg Foto:

Guvernér provincie Iquique Gonzalo Prieto pre miestnu rozhlasovú stanicu Cooperatíva uviedol, že v dôsledku zemetrasenia zomreli v jeho regióne dvaja ľudia a niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Starosta mesta Tarapaca ohlásil úmrtie dvoch miestnych obyvateľov, ktorých vek nezverejnili, a pripísal ho srdcovému infarktu spôsobeného zemetrasením.

Zo ženskej väznice po zemetrasení a oznámení hrozby vlny cunami utieklo vyše 300 zajatkýň. "Do oblasti okolo mesta Iquique pošleme približne 100 členov osobitných jednotiek, ktorých úlohou bude problém vyriešiť," oznámil minister vnútra Rodrigo Penailillo. Nekonkretizoval, ako zajatkyne opustili väznicu.
Vzhľadom na intenzitu zemetrasenia sa zdá, že latinskoamerická krajina sa vyhla výraznejším škodám.

Zničených zostalo len niekoľko desiatok domov, zosuvy pôdy zablokovali viacero ciest, mnohé domácnosti boli bez elektrickej energie. Poškodené je aj letisko, pričom niekoľko obchodov a prevádzok zachvátil požiar.


Americký geofyzikálny inštitút (USGS) pôvodne informoval, že pri Čile došlo o 20.46 h miestneho času k zemetraseniu s magnitúdou 8, no neskôr jeho intenzitu zvýšilo na 8,2. Po prvom zemetrasení nasledovalo najmenej desať silných dotrasov vrátane jedného z magnitúdou 6,2.

Najnovšie zemetrasenie nadviazalo na sériu otrasov, ktoré odštartovalo 17. marca silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 a vyžiadalo si evakuáciu takmer 100.000 osôb žijúcich v prevažne pobrežných oblastiach.


Čile zemetrasenie (SITA).jpg Foto:

Pre Havaj vydali výstrahu pred vlnou cunami

Výstrahu pred prívalovou vlnou cunami vydali pre Havaj po silnom zemetrasení s magnitúdou 8,2, ktoré v noci nadnes zasiahlo severné pobrežie Čile. Neočakáva sa však, že vlny zaplavia vnútrozemské oblasti tohto amerického štátu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Stupeň výstrahy, ktorú pre Havaj vydalo Tichomorské centrum pre varovanie pred cunami, je menej závažný ako stupeň varovania pred prívalovou vlnou, ktorý by podnietili očakávania rozsiahlych záplav v oblasti.
Prvá vlna vyvolaná zemetrasením pri severnom pobreží Čile zasiahne Havaj podľa predpokladov dnes o 15.24 SELČ, spresnilo centrum.

"To, čoho sa skutočne obávame, sú prúdy. A spravidla sa vytvorí aj väčšia vlna, ktorá môže zaplaviť pláž, alebo podobne. Ak na to nie ste pripravení, môžete sa dostať do ťažkostí," upozornil geofyzik Gerard Fryer.
Zmeny hladiny mora a silné morské prúdy sa môžu vyskytnúť pozdĺž celého pobrežia Havaju, čo môže ohroziť plavcov i lode, ako aj ľudí na plážach, v prístavoch či prístaviskách, uviedlo centrum vo vyhlásení.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok