Aktivisti Pravého sektora zaútočili na ukrajinský parlament
Aktivisti extrémistického hnutia Pravý sektor zaútočili dnes večer v Kyjeve na sídlo ukrajinského parlamentu. Informuje o tom internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda.
Demonštranti usilujúci sa o vstup do budovy zákonodarného zboru sa dožadovali demisie ministra vnútra Arsena Avakova a postavenia exministra obrany Ihora Teňucha pred vojenský tribunál. Na výzvy dočasného ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova, aby prestali s provokáciami, reagovali prítomní skandujúci predtým "Revolúcia" pokrikom "Hanba".
Pravý sektor schválil dnes, na pietnej spomienke za svojho koordinátora pre západnú časť krajiny Oleksandra Muzyčka, známeho aj pod prezývkou Saško Bilyj, ktorý prišiel o život pri policajnej akcii v noci na utorok 25. marca, každodenné zhromaždenia pred sídlom parlamentu.
Ukrajinský parlament schválil úsporné opatrenia
Ukrajinský parlament dnes schválil protikrízový zákon, ktorého súčasťou sú viaceré úsporné opatrenia, Tie od Ukrajiny žiada Medzinárodný menový fond (MMF) v rámci dohody o dvojročnom záchrannom úvere v hodnote 14 až 18 miliárd USD (10,18 až 13,08 miliardy eur). Informovala o tom agentúra Reuters.
Poslanci protikrízové opatrenia na prvý pokus neschválili, napriek výzvam vlády, že bez úsporných opatrení a reforiem hrozí Ukrajine bankrot. Neskôr však v diskusii pokračovali a návrh zákona následne schválili. Za návrh zákona sa vyslovilo 246 poslancov, čo je o 20 hlasov viac než bolo na jeho schválenie potrebné.
Americký Kongres odhlasoval opatrenia na pomoc Ukrajine
Členovia oboch komôr amerického Kongresu vo štvrtok podporili návrhy legislatívy, na základe ktorej by mali Spojené štáty poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine a zaviesť sankcie voči Rusku. Senát a Snemovňa reprezentantov odhlasovali rôzne verzie, zákonodarcovia však deklarovali záujem preložiť ešte počas dňa Bielemu domu konečnú podobu opatrení.
V oboch verziách sa pritom ráta s poskytnutím úverových záruk v sume jedna miliarda dolárov (727 mil. eur) a potrestaním Ruska za pripojenie Krymu. Kongres tak preukázal solidaritu s prezidentom Barackom Obamom, ktorý už pred niekoľkými dňami ohlásil sankcie voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ďalším osobám.