Kardinál vyzval, aby bolo v hierarchii katolíckej cirkvi viac žien

TASR
2.3.2014 11:25

Katolícka cirkev by mala mať viac žien na všetkých úrovniach organizačnej a riadiacej štruktúry. Vyhlásil to dnes v interview vysokopostavený a vplyvný nemecký kardinál Walter Kasper, ktorý má blízko k pápežovi Františkovi.

Kardinál vyzval, aby bolo v hierarchii katolíckej cirkvi viac žien
SITA

"Myslím si, že ženy by mali byť prítomné na všetkých úrovniach, dokonca aj na pozíciách s maximálnou zodpovednosťou," povedal kardinál Kasper pre denník talianskych biskupov Avvenire. "Cirkev bez žien je ako zmrzačené telo," dodal.

Minulý mesiac František požiadal Kaspera, uznávaného teológa, aby predniesol úvodnú prednášku na stretnutí kardinálov, ktorí diskutovali o sporných záležitostiach rodiny - ako je napríklad úloha žien v cirkvi a postoj cirkvi k rozvodom.

Tieto témy budú aj v centre synody - mimoriadneho stretnutia biskupov z celého sveta - ktorá je naplánovaná vo Vatikáne na október.

Nie sú žiadne náznaky, že pápež v rámci reforiem cirkvi uvažuje o tom, že by boli vysväcované aj ženy.
Kasper však uviedol, že ženy by mali viesť pápežské rady - akési ministerské orgány v rámci Rímskej kúrie - a zastávať druhé najdôležitejšie funkcie v kongregáciách, teda v najvyšších úradoch kúrie, ktoré by naďalej riadili vysokopostavení duchovní.

Ženy by sa mohli takisto starať o finančné a administratívne záležitosti Vatikánu a predsedať jeho súdom, navrhol Kasper.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok