Plzeň prekvapivo do osemfinále cez Šachtar, pokračuje aj Neapol

27.2.2014 21:13

Futbalisti Viktorie Plzeň senzačne postúpili do osemfinále Európskej ligy 2013/2014 cez favorizovaný Šachtar Doneck. Český majster pred týždňom v Štruncových sadoch uhral s ukrajinským zástupcom len remízu 1:1, ale vo štvrtkovej šestnásťfinálovej odvete v Donecku zvíťazil 2:1 a v ďalšej fáze sa stretne s Olympique Lyon.

Plzenčania šokovali publikum v Donbass arene hneď dvakrát v prvom polčase a to v rozpätí necelých piatich minút. Najskôr v 29. minúte naviezol Tecl loptu do šestnástky, tá sa aj so sťastím odrazila ku Kolářovi a ten prestrelil domáceho brankára.

O malú chvíľu si posunul loptu Petržela a krížnou strelou spoza šestnástky upravil na 0:2 pre Plzeň. Za Doneck už len skorigoval v 88. minúte Adriano. V drese hostí odohral celý zápas stopér Marián Čišovský, útočník Michal Ďuriš hral do 80. minúty, Marek Bakoš nastúpil v 68. minúte.

Sezóna v pohárovej Európe nekončí ani pre futbalistov SSC Neapol. Tím spod Vezuvu síce pred týždňom na Britských ostrovoch remizoval len 0:0, ale vo štvrtok doma zvíťazil nad Swansea City 3:1 a v osemfinále si zahrá s FC Porto. Slovenský reprezentant Marek Hamšík naskočil v šestnásťfinálovej odvete do duelu v 60. minúte, pričom 18 minút po jeho príchode dal postupový gól Higuain. Hamšík v závere prihral na poisťujúci tretí gól Gökhanovi Inlerovi.

Futbalisti Ludogorca Razgrad sa postarali o ďalšiu senzáciu, keď vyradili po dramatickej odvete Lazio Rím. Bulharský tím, ktorý v 2. predkole Ligy majstrov 2013/2014 vyradil Slovan Bratislava, vyhral pred týždňom v Taliansku 1:0 a doma remizoval s Laziom po dramatickom závere 3:3.  Betis Sevilla tiež postúpil do osemfinále, kde sa v mestskom derby stretne s FC Sevilla.

FC Salzburg po dvoch výhrach (3:0 a 3:1) prešiel cez Ajax Amsterdam, Dušan Švento sa môže v osemfinále tešiť na konfrontáciu s Bazilejom.

Slovan Liberec s Lukášom Hroššom v bráne a striedajúcim Ľubošom Kolárom síce remizoval s Alkmaarom 1:1, no keďže doma nestačil na holandského soka (0:1), v Európe končí. Rovnako dopadol aj dánsky Esbjerg s Martinom Dúbravkom, nad ktorého sily bola po výsledkoch 1:3 a 1:1 Fiorentina. Tá si v osemfinále zmeria sily v lukratívnej konfrontácii s Juventusom Turín.

Sitom 16-finále neprešiel ani PAOK Solún po dvoch prehrách 0:1 a 0:3 s Benficou Lisabon. Miroslav Stoch zasiahol do odvety v 46. minúte, no v 83. minúte ho kouč Huub Stevens stiahol z plochy.
Prvé zápasy osemfinále sú na programe 13. marca, odvety 20. marca. Finále EL sa uskutoční 14. mája v Turíne na štadióne Juventusu. Úradujúcim víťazom európskej pohárovej súťaže číslo dva je Chelsea Londýn, ktorá však účinkuje v osemfinále Ligy majstrov.

Sumáre odvetných zápasov 16-finále EL 2013/2014:
Rubin Kazaň - Betis Sevilla 0:2 (0:1)
Góly: 45. Nono, 64. Castro. Rozhodoval: Oliver (Angl.)
/prvý zápas: 1:1, postúpil Betis/

Eintracht Frankfurt - FC Porto 3:3 (1:0)
Góly: 37. Aigner, 52. a 76. Meier - 58. a 71. Mangala, 86. Ghilas. Rozhodoval: Kuipers (Hol.)
/Prvý zápas: 2:2, postúpilo Porto/

FC Bazilej - Maccabi Tel Aviv 3:0 (1:0)
Góly: 18. Stocker, 60. a 71. Streller. Rozhodoval: Bebek (Chorv.)
/Prvý zápas: 0:0, postúpil Bazilej/

FC Salzburg - Ajax Amsterdam 3:1 (0:0)
Góly: 56. van der Hoorn (vlastný), 66. Mane, 77. Soriano - 82. Klaassen. Rozhodoval: Tagliavento (Tal.)
(D. Švento za domácich od 78. min)
/Prvý zápas: 3:0, postúpil Salzburg/

FC Sevilla - NK Maribor 2:1 (1:0)
Góly: 42. Reyes, 58. Gameiro - 90.+2 Vršič. Rozhodoval: Banti (Tal.)
/Prvý zápas: 2:2, postúpila Sevilla/

Ludogorec Razgrad - Lazio Rím 3:3 (0:1)
Góly: 67. Bezjak, 78. Zlatinski, 88. Juninho - 1. Keita, 54. Perea, 82. Klose. Rozhodoval: Benquerenca (Port.)
/Prvý zápas: 1:0, postúpil Ludogorec Razgrad/

Šachtar Doneck - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)
Góly: 88. Adriano - 29. Kolář, 33. Petržela. Rozhodoval: van Boekel (Hol.)
(M. Čišovský celý zápas, M. Ďuriš do 80. minúty, M. Bakoš (všetci Plzeň) od 68. minúty)
/Prvý zápas: 1:1, postúpila Plzeň/

SSC Neapol - Swansea City 3:1 (1:1)
Góly: 17. Insigne, 78. Higuain, 90.+3 Inler - 30. de Guzman. Rozhodoval: Hategan (Rum.)
(M. Hamšík za domácich od 60. minúty)
/Prvý zápas: 0:0, postúpil Neapol/

ACF Fiorentina - Esbjerg fB 1:1 (0:0)
Góly: 47. Iličič - 90.+1 Vestergaard. Rozhodoval: Strahonja (Chorv.)
(M. Dúbravka za hostí celý zápas)
/Prvý zápas 3:1, postúpil ACF Fiorentina/

AZ Alkmaar - Slovan Liberec 1:1 (1:0)
Góly: 19. Viergever - 72. Budnik. Rozhodoval: Boiko (Ukr.)
(L. Hroššo za hostí celý zápas, Ľ. Kolár za hostí od 83. minúty)
/Prvý zápas 1:0, postúpil AZ Alkmaar/

Benfica Lisabon - PAOK Solún 3:0 (0:0)
Góly: 70. Gaitan, 78. Lima (z 11 m), 79. Markovič, ČK: 69. Katsouranis (PAOK). Rozhodoval: Marciniak (Poľ.)
(M. Stoch za hostí od 46. minúty do 83. minúty)
/Prvý zápas 1:0, postúpila Benfica Lisabon/

FC Valencia - Dynamo Kyjev 0:0
Rozhodoval: Aytekin (Nem.)
/Prvý zápas 2:0, postúpil FC Valencia/

KRC Genk - Anži Machačkala 0:2 (0:0)
Góly: 64. Tshimanga (vl.), 71. Alijev, ČK: 82. Tagirbekov (Anži). Rozhodoval: Gräfe (Nem.)
/Prvý zápas 0:0, postúpil Anži Macačkala/

Olympique Lyon - Černomorec Odessa 1:0 (0:0)
Gól: 80. Lacazette, ČK: 76. Zubeiko (Odessa). Rozhodoval: Stavrev (Maced.)
/Prvý zápas 0:0, postúpil Olympique Lyon/

Tottenham Hotspur - Dnepr Dnepropetrovsk 3:1 (0:0)
Góly: 56. Eriksen, 65. a 69. Adebayor - 47. Zozuľa, ČK: 63. Zozuľa. Rozhodoval: Gautier (Fr.)
/Prvý zápas 0:1, postúpil Tottenham Hotspur/

Trabzonspor - Juventus Turín 0:2 (0:2)
Góly: 18. Vidal, 33. Osvaldo. Rozhodoval: Královec (ČR)
/Prvý zápas 0:2, postúpil Juventus Turín/