Tektonický zlom New Madrid môže v budúcnosti spôsobiť zemetrasenia

24.1.2014 11:45

Tektonický zlom New Madrid, prechádzajúci strednou časťou Spojených štátov, je aktívny a v budúcnosti môže spôsobiť veľké zemetrasenia, tvrdia podľa agentúry AP americkí vedci.

Tektonický zlom New Madrid môže v budúcnosti spôsobiť zemetrasenia
wiki

Bádatelia dlho diskutovali o tom, aké riziko predstavuje zlom New Madrid, ktorý má dĺžku 241 kilometrov a prechádza časťami amerických štátov Arkansas, Illinois, Indiana, Kentucky, Mississippi, Missouri a Tennessee. Seizmologička Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) Susan Houghová, ktorá sa podieľala na štúdii, uverejnenej vo štvrtok v internetovom vydaní časopisu Science, povedala, že zlom "ešte nie je" pasívny.

V rokoch 1811 a 1812 spôsobil zlom New Madrid tri veľké otrasy, ktoré zasiahli údolie rieky Mississippi. Na domoch popadali komíny, lode na rieke sa prevrátili.

Poľnohospodárska pôda sa v dôsledku poklesu zmenila na močiare. Počet obetí nie je známy. Experti však nepredpokladajú veľký počet obetí, pretože región bol vtedy riedko zaľudnený.

Na rozdiel od kalifornského zlomu San Andreas a ďalších zlomov pozdĺž oblastí, kde sa stretávajú tektonické platne, existencia zlomu New Madrid je ťažšie pochopiteľná, pretože prechádza stredom kontinentu.
Predchádzajúce štúdie predpokladali, že jeho činnosť je možno ukončená, čo vychádzalo z meraní GPS. Najnovšia štúdia však hovorí o inom predpoklade.

Houghová povedala, že podľa nových výsledkov sa na zlome "niečo deje", a preto je možné zopakovanie otrasov z rokov 1811-12. USGS odhadol na sedem až desať percent možnosť, že k niečomu dôjde v najbližších 50 rokoch.

New Madrid zemetrasenie (SITA).jpg

Zosuvy pôdy po zemetrasení z roku 1812 (AP Photo/U.S. Geological Survey,File)

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok