Slovenskí hádzanári vyhrali na Cypre, o postup v sobotu s Rumunskom

TASR TA3
8.1.2014 19:48

Slovenskí hádzanári vyhrali v stredu vo svojom predposlednom vystúpení v 2. skupine prvej fázy kvalifikácie MS 2015 v Nikózii nad domácim Cyprom 20:18. V priamom súboji o jedinú postupovú miestenku do baráže o svetový šampionát v Katare tak zabojujú v sobotu v Šali proti Rumunsku.

Pri rovnosti bodov rozhoduje o prvenstve v skupine bilancia vzájomných zápasov a zverenci trénera Zoltána Heistera prehrali v novembri v Bukurešti s Rumunskom 24:32. Rumuni sú vďaka triumfu nad Talianskom 34:29 po piatom kole stále na čele 2. skupiny s plným ziskom 10 bodov, slovenskí reprezentanti majú o dva menej.

Prvá fáza kvalifikácie MS 2015 hádzanárov - 2. skupina:
Cyprus - Slovensko 18:20 (9:11)
Najviac gólov Cypru: Demosthenous 6, Georgiou 3, Argyrou 3/3. Zostava a góly SR: Štochl, Putera - T. Urban 3, Mazák, Slaninka 1, Pekár 2, Szücs, Straňovský 2/1, Hruščák 1, Ďuriš 1, Tarhai 3, Guzy, Volentics 3/1, Adamčík, L. Urban 1, Antl 3. Rozhodovali: Sekulič, Jovandič (obaja Srb.), vylúčenia: 1:4, 7m hody: 3/3 - 3/2, 300 divákov.

Skóre duelu otvoril v 42. sekunde Pekár, no domáci outsider držal so Slovákmi krok prakticky počas celého zápasu. V 10. minúte bol stav 5:5, až potom zabezpečili presné zásahy Tomáša Urbana a Straňovského prvýkrát hosťom dvojgólový náskok 7:5. "Heisterovci" sa vzápätí až na osem minút strelecky odmlčali, aj vďaka gólmanovi Štochlovi to ale Cyprus nevyužil na vyrovnanie a v 22. minúte po úspešnej sedmičke Straňovského viedli Slováci 9:6.

Dvojgólové manko domácich v polčasovej prestávke ešte favoritovi nič negarantovalo, navyše keď hneď po nej Cyprus dokázal vyrovnať na 11:11. Nasledovala však štvorgólová šnúra slovenského tímu, ktorú zavŕšil v 36. minúte Volentics koncovkou na 15:11. Zbytočné chyby hostí v útoku naďalej držali Cyperčanov na dostrel a v 48. minúte znížili na 15:16. Kouč Heister si vybral oddychový čas a po ňom Lukáš Urban a Antl gólovo "upokojili" svoj tím. Slováci sedem minút pred koncom viedli 19:15, súper ale kontroval tromi gólmi za sebou na 18:19 v 58. minúte. V dramatickej koncovke hostia tesný náskok ustrážili a vydreli dôležité dva body.