Pápež vydal dokument, kde volá po reforme úradu

TASR SITA
26.11.2013 16:15

František vo svojom prvom Apoštolskom povzbudení po marcom zvolení za hlavu cirkvi uvádza, že je "otvorený návrhom" týkajúcim sa zmien v pápežských právomociach.

Pápež vydal dokument, kde volá po reforme úradu
SITA

Pápež František v utorok zverejnil dokument, v ktorom vyzýva na zreformovanie svojho úradu a vyššiu angažovanosť katolíkov pri pomoci ľuďom v núdzi. Vo svojom prvom Apoštolskom povzbudení po marcom zvolení za hlavu cirkvi uvádza, že je "otvorený návrhom" týkajúcim sa zmien v pápežských právomociach, pričom poukazuje na problém "nadmernej centralizácie". Pápež sa tak zdôveruje s vlastnou predstavou o budúcnosti cirkvi, ktorej vedenie prevzal po konzervatívnom predchodcovi Benediktovi XVI. V dokumente sa venuje aj niektorým z citlivých tém, ako je uvažované vysväcovanie žien za kňažky či umelé potraty.

"Ako rímsky biskup je mojou povinnosťou byť otvorený návrhom, ktoré môžu pomôcť urobiť výkon môjho úradu vernejším významu, aký mu chcel dať Ježiš Kristus," napísal pápež, ktorý už dávnejšie vytvoril špeciálnu radu kardinálov s úlohou radiť mu pri reformovaní cirkvi poznačenej v posledných rokoch viacerými škandálmi. František tiež zvolal na budúcu jeseň mimoriadne zasadnutie zboru biskupov, ktorí sa majú zaoberať postojom rímskokatolíckej cirkvi k otázkam rodiny. Biskupská synoda sa tak zíde tretíkrát od svojho vzniku v roku 1965. Ponechanie kňazstva výhradne pre mužov, o ktorom sa v poslednom období diskutuje, však podľa Františka "nie je otázkou na diskusiu" a takisto "nie je možné očakávať" zmenu postoja cirkvi k interrupciám. Dodáva však, že je potrebné "primerane sprevádzať ženy vo veľmi zložitých situáciách, keď sa potrat javí ako rýchle riešenie".

Neformálnym štýlom písané Apoštolské povzbudenie obsahuje aj varovanie pred rastúcou sociálnou nerovnosťou vo svete, ktorá je "živnou pôdou pre agresiu a konflikt". V inej časti František pripomína kresťanom, že by mali medzi seba prijímať prisťahovalcov z moslimských krajín s rovnakým rešpektom, aký by si želali v krajinách s islamskou tradíciou.

Apeluje na kňazov, aby vyšli za chudobnými

Exhortácia Evangelii gaudium sa koncentruje na sedem oblastí, v ktorých chce cirkev "povzbudiť k novej etape evanjelizácie, plnej horlivosti a dynamiky". Ide v prvom rade o sústredenie sa na misionársku úlohu cirkvi, aby jasne odmietla ekonomiku výlučnosti, ako aj zbožšťovanie peňazí, ktoré svetu vládnu namiesto toho, aby slúžili, a v neposlednom rade ide aj o odstránenie nerovnosti, ktorá plodí násilie.

Pápež sa v dokumente vrátil aj k niektorým svojim kontroverzným poznámkam - napríklad ohľadom "posadnutosti cirkvi jej morálnymi doktrínami" - a uviedol, že z cirkevných právd je prvoradé milosrdenstvo. Dodal dokonca, že na niektoré zo zvyklostí cirkvi možno aj zabudnúť v prípade, že neslúžia na ohlasovanie viery. Citoval pritom sv. Augustína a sv. Tomáša Akvinského, keď napísal o potrebe umiernenosti v normách, aby "životom veriacich neboli na ťarchu".

František v exhortácii zdôraznil, že cirkev odmieta potraty, a jasne deklaroval, že táto doktrína nemôže byť predmetom vyjednávania, pretože je jadrom učenia cirkvi o dôstojnosti každej ľudskej bytosti.

Pápež v dokumente opakuje, že cirkev by nemala byť sústredená sama na seba, aby neuviazla v sieti obsesií a obradov. Nesmierne otvorene pápež kňazov opäť vyzval, aby si pripravovali kázne, ktoré veriacich neuspia, aby urobili všetko pre to, aby spoveď nebola mučením. Apeloval na nich, aby vyšli zo sakristií do ulíc, stali sa súčasťou života svojich veriacich a nenechali sa odradiť neprajníkmi. Najviac by sa cirkev podľa neho mala starať o chudobných ľudí a ľudí, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. Chudobní podľa neho potrebujú nežnosť, milosrdnú lásku, ktorú im cirkev môže poskytnúť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok