Nezávislé Škótsko by si ponechalo libru aj kráľovnú

TASR TA3
26.11.2013 14:01

Nezávislé Škótsko by si ponechalo britskú libru i kráľovnú a ostalo by v Európskej únii, avšak malo by vlastné obranné sily a vyberalo vlastné dane. V dnes zverejnenej správe to uviedol predseda škótskej vlády Alex Salmond.

Nezávislé Škótsko by si ponechalo libru aj kráľovnú
SITA

Zámerom 670-stranovej správy je presvedčiť Škótov, že majú 18. septembra 2014 hlasovať za ukončenie 306-ročnej únie s Anglickom. Separatisti v súčasnosti zaostávajú v prieskumoch a Salmondova Škótska národná strana (SNP) dúfa, že si detailným plánom získa mnohých skeptikov, keď v ňom odpovedá na otázky, ktorým sa podľa kritikov vyhýbala, informovala agentúra Reuters.

"Vieme, že máme ľudí, schopnosti a zdroje na to, aby sme urobili Škótsko úspešnejšou krajinou," vyhlásil Salmond. Zdôraznil, že v prípade odtrhnutia nebude potrebné zvyšovať dane - škótske dane totiž nebudú vynakladané napríklad na jadrové programy a zo Škótska budú natrvalo odvezené jadrové rakety Spojeného kráľovstva.

"Nezávislosť dá obyvateľom Škótska do rúk vlastný osud," dodal Salmond. Škótska vicepremiérka Nicola Sturgeonová označila nový dokument za "najúplnejší a najpodrobnejší plán, aký bol kedy pripravený pre potenciálnu nezávislú krajinu".

Snahu o nezávislosť Škótska ostro sledujú aj v zahraničí, najmä v Katalánsku, ktorého 80 percent obyvateľov podporuje referendum o nezávislosti od Španielska.

Desať mesiacov pred hlasovaním v Škótsku je mnoho z piatich miliónov Škótov nerozhodnutých. Posledný prieskum, publikovaný cez víkend v novinách Sunday Times, ukázal zmenšenie rozdielu medzi stúpencami a odporcami nezávislosti. Proti sa v ňom vyslovilo 47 percent opýtaných, "za" ich bolo 38 percent a 15 percent bolo nerozhodnutých.

Tri hlavné celobritské politické strany sa vyslovujú proti nezávislosti s tým, že samostatné Škótsko by na tom bolo ekonomicky horšie, pričom by sa nedokázalo brániť ani vyvíjať vplyv na svetovej scéne tak dobre, ako keď je súčasťou Spojeného kráľovstva.

V stávke sú britské ropné rezervy v Severnom mori, pričom už prebiehajú napäté diskusie o tom, ako by si Británia rozdelila svoj štátny dlh, i o otázke jadrových zbraní.

Stúpencom únie v posledných týždňoch pomohli dve správy finančných inštitúcií. Jedna varovala, že Škótsko by muselo zvýšiť dane a znížiť výdavky, keď sa jeho príjmy zo severomorskej ropy znížia a jeho populácia bude starnúť. Podľa druhej by nezávislosť skomplikovala vyplácanie dôchodkov.

Nový britský minister pre Škótsko Alistair Carmichael si však uvedomuje silu váhavých voličov, ktorí pred dvoma rokmi zaistili SNP prekvapivé jasné volebné víťazstvo. Carmichael po októbrovom nástupe do funkcie zostril rétoriku, keď vyhlásil, že stúpenci nezávislosti nemôžu považovať za isté domnienky ako napríklad to, že si Škótsko bude môcť ponechať britskú libru.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok