Českú Telefónicu vrátane slovenskej dcéry kupuje PPF

SITA
5.11.2013 10:33

Skupina Telefónica sa dohodla na predaji Telefónica Czech Republic vrátane slovenskej dcéry skupine PPF za 2,467 miliardy eur. Informovala o tom hovorkyňa Telefónica Slovakia Martina Jamrichová.

Českú Telefónicu vrátane slovenskej dcéry kupuje PPF
SITA

Skupina Telefónica, ktorá vlastní 70,8 % v Telefónica Czech Republic, predá 65,9 % českej investičnej skupine PPF. Telefónica si ponecháva 4,9-percentný podiel v Telefónica Czech Republic a zostáva priemyselným a obchodným partnerom na ďalšie štyri roky.

Aj keď česká a slovenská firma zmenia svoj korporátny názov, budú aj naďalej podnikať pod značkou O2, a to maximálne na obdobie štyroch rokov. Novovzniknuté spoločnosti sa taktiež stanú členmi partnerského programu skupiny Telefónica, ktorý umožňuje ďalším telekomunikačným operátorom čerpať niektoré výhody skupiny Telefónica a spolupracovať v kľúčových oblastiach biznisu.

Celkové finančné plnenie za prevádzky je 2,467 mld. eur, s 2,063 mld. eur splatnými v hotovosti po zavŕšení transakcie a odloženou platbou vo výške 404 mil. eur počas nasledujúcich štyroch rokov. Pred prevodom podielu získa Telefónica v novembri doplatok vo výške 260 mil. eur na dividendách. Uzavretie transakcie podlieha získaniu príslušných povolení regulačných orgánov. V súlade s podmienkami uzavretej zmluvy môže Telefónica odpredať svoje akcie podľa stanovených podmienok aj po skončení povinného odkúpenia akcií.

Utorňajšie oznámenie nadväzuje na dve predchádzajúce transakcie zrealizované v Írsku a Nemecku. "Rok 2013 bol rozhodujúcim pre transformačný proces skupiny Telefónica, ktorá sa v tejto chvíli sústredí na plnenie stratégie zvyšovania finančnej flexibility a posilňovania prevádzok na svojich kľúčových trhoch," komentovala transakciu Telefónica. Očakáva, že táto transakcia bude mať pozitívny dopad na zníženie čistého dlhu skupiny. Ten by mal klesnúť o 2,685 mld. eur, čo spoločnosti umožní dosiahnuť ciele pri znižovaní dlhu, ku ktorému sa ku koncu roku zaviazala.

Telefónica začala v Českej republike podnikať v roku 2005 a Telefónica Slovensko založila v roku 2007. Telefónica Czech Republic podniká pod obchodnou značkou O2 v Čechách aj na Slovensku. K júnu 2013 dosiahla vo výslednom súčte 9,3 milióna mobilných, fixných a IPTV zákazníkov v oboch krajinách.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok