Somálski piráti si za 10 rokov "zarobili" takmer pol miliardy dolárov

Somálski piráti si za 10 rokov "zarobili" takmer pol miliardy dolárov
Zdroj foto: SITA
Piráti v oblasti Afrického rohu získali v rokoch 2005-2012 na výkupnom približne 413 miliónov dolárov. Vyplýva to zo štúdie Interpolu, OSN a Svetovej banky, zverejnenej v piatok vo Washingtone.

Za obdobie ôsmich rokov piráti uniesli pri pobreží Somálska a v oblasti Afrického rohu 179 lodí, pričom 85 percent z nich prepustili za výkupné. Väčšina z neho (30-50 percent) sa však dostala k bossom stojacím v zákulisí, ktorí tieto peniaze investovali do drog, obchodu so zbraňami a ľuďmi, prostitúcie, ale aj do financovania milícií, vojenského vybavenia a nehnuteľností.

Samotní piráti, ktorí robia špinavú prácu na mori, sú podľa štúdie odmeňovaní skôr skromne. Za jednu zajatú loď dostanú 30.000-75.000 dolárov. Každý, kto vstúpi na palubu ako prvý, dostanete bonus 10.000 dolárov.

Pirátstvo stojí svetovú ekonomiku podľa štúdie 18 miliárd dolárov ročne. Súvisí to s vyššími obchodnými nákladmi, nižšou hustotou lodnej dopravy v rizikových vodách a stratami v oblasti cestovného ruchu.
Pirátske útoky v regióne Afrického dosiahli vrchol v roku 2011 a od tej doby ich počet klesá. Štúdia to pripisuje okrem iného vojenskej operácii EÚ Atlant

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá