Brusel sa dohodol s Kanadou na voľnom obchode

18.10.2013 15:32

Európska únia a Kanada sa v piatok dohodli na vytvorení zóny voľného obchodu. Dohodu oznámili na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a kanadský premiér Stephen Harper.

Brusel sa dohodol s Kanadou na voľnom obchode
SITA

Pakt má podľa odhadov EÚ zvýšiť obchodnú výmenu medzi európskou dvadsaťosmičkou a Kanadou o pätinu na 25,7 mld. eur ročne.

Kanada a EÚ začali vyjednávať o obchodnej dohode už v roku 2009, začiatkom tohto roka však rozhovory uviazli na sporoch v oblastiach ako export a ochrana agrárnych produktov, prístup k verejným obstarávaniam alebo patenty na liečivá. Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami sa sporné otázky podarilo vyriešiť, aj po oznámení politickej dohody však bude potrebné doladiť niektoré technické detaily. V prípade úspešného konca rokovaní by vznikol prvý pakt svojho druhu medzi EÚ a niektorým členom skupiny najvyspelejších ekonomík G8.

O podobnej dohode rokuje Brusel aj so Spojenými štátmi americkými. Jej výsledkom by bol vznik najväčšieho obchodného bloku na svete, ktorý by spojil polovicu globálnej ekonomiky a tretinu svetového obchodu, uviedla agentúra Reuters.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok