USA odložili rokovania o partnerstve s EÚ

5.10.2013 07:24

Z dôvodu zastavenia financovania americkej vlády Spojené štáty odložili rokovania o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve s Európskou úniou, informovala v noci nadnes americká administratíva.

USA odložili rokovania o partnerstve s EÚ
Foto: SITA

Poverenec americkej vlády pre zahraničný obchod Michael Froman sa spojil s komisárom EÚ pre obchod Karlom De Guchtom, aby ho informoval, že predstavitelia USA na budúci týždeň do Bruselu nepricestujú kvôli tzv. shutdownu.

Za účasti zástupcov USA a EÚ sa v Bruseli malo konať druhé kolo rokovaní o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA.

Rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu medzi USA a EÚ sa oficiálne začali 17. júna. Najambicióznejšia dohoda o voľnom obchode na svete by mala viesť k vytvoreniu stoviek tisícov nových pracovných miest a zrýchleniu ekonomík na oboch stranách Atlantiku.

Na EÚ a USA spoločne pripadá takmer polovica globálnej ekonomiky a približne tretina svetového obchodu. Obchod však stále brzdia rozdielne technické normy, bezpečnostné štandardy a protimonopolné predpisy.

Zatiaľ nie je jasné, kedy by mala byť dohoda o voľnom obchode uzavretá. "Nedokážem presne povedať, ako dlho budú rokovania trvať," uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. USA a EK dúfajú, že rokovania, ktoré bežne trvajú niekoľko rokov, uzavrú do konca roka 2014.

Spojené štáty sa 1. októbra úderom polnoci miestneho času (06.00 h SELČ) ocitli prvýkrát po 17 rokoch v platobnej neschopnosti, keďže Kongres do tohto termínu neschválil rozpočet na nový fiškálny rok. Biely dom už krátko pred polnocou nariadil šéfom vládnych úradov, aby prešli do núdzového režimu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok