KĽDR je pripravená plniť svoje záväzky týkajúce sa jadrového programu

TA3 TASR
21.9.2013 07:51

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I nalieha, aby sa čo najskôr začali medzinárodné rokovania o jadrovom programe Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), pričom tvrdí, že Pchjongjang je pripravený pristúpiť k svojej denuklearizácii.

Severná Kórea v roku 2009 odstúpila od rokovaní, v rámci ktorých mala výmenou za svoje ozbrojenie získať ekonomickú pomoc. Vlani zasa deklarovala, že na medzinárodnej scéne chce mať status krajiny s jadrovým arzenálom.

Čínsky minister však v piatok uviedol, že Severná Kórea prednedávnom avizovala, že je pripravená vrátiť sa k záväzkom, ktoré prijala ešte v roku 2005, čím by sa vzdala jadrovým zbraní, ako aj k dohode uzavretej vlani vo februári so Spojenými štátmi, týkajúcej sa zmrazenia jadrového programu KĽDR výmenou za potravinovú pomoc.

Táto zmluva čoskoro zostala len na papieri, pretože KĽDR v rozpore s dohodami neskôr testovala rakety dlhého doletu.

Aj keď je Čína najvýznamnejším spojencom Severnej Kórey, stále upozorňuje na to, že komunistický režim v KĽDR je potenciálnou hrozbou pre bezpečnostnú stabilitu v tejto časti sveta, a snaží sa primať Pchjongjang, aby sa vrátil k šesťstranným rokovaniam o odzbrojení. Tieto snahy Pekingu však zatiaľ neboli korunované úspechom. Agentúra AP pripomína, že Spojené štáty sú tiež veľmi skeptické, pokiaľ ide o zámery Pchjongjangu a plnenie dohôd z jeho strany.

Po sérii severokórejských raketových a jadrových testov sa Čína pridala k tým štátom, ktoré sprísnili sankcie voči KĽDR. Nedávne skúšky nových druhov zbraní opäť vyvolali obavy, že Kórejský polostrov sa ocitol na pokraji vojenského konfliktu, ktorý by mohol ohroziť aj Čínu.

Americký minister obrany Chuck Hagel pred časom upozornil, že Severná Kórea vlastní veľký arzenál chemických zbraní, ktorými ohrozuje Južnú Kóreu i 28.000 amerických vojakov, ktorí sú v oblasti dislokovaní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok