Japonský premiér nariadil vyradiť z prevádzky fukušimské reaktory

Japonský premiér Šinzó Abe poveril elektrárenskú spoločnosť TEPCO, aby vyradila z prevádzky ďalšie dva reaktory v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima. Oznámili to japonské médiá, ktoré citovala agentúra DPA.

Premiér povedal prevádzkovateľovi elektrárne, aby zrušil reaktory číslo päť a šesť v JE Fukušima-Daiči. Abe to uviedol počas svojej dnešnej návštevy elektrárne, kde sa chcel oboznámiť s problematickými únikmi kontaminovanej rádioaktívnej vody, napísala japonská agentúra Kjódó.

Prevádzkovateľ už rozhodol o likvidácii reaktorov jedna až štyri.

JE Fukušima zasiahlo v marci 2011 cunami, v dôsledku ktorého došlo v troch zo šiestich reaktorov k roztaveniu prehriateho jadra.

O únikoch v JE Fukušima hovoril premiér začiatkom septembra na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Buenos Aires. "Chcem vás ubezpečiť, že situácia je pod kontrolou. Nikdy to neublížilo a nikdy to ani neublíži Tokiu," povedal.

Hlavné mesto Japonska bude dejiskom Hier XXXII. olympiády v roku 2020, v tajnom hlasovaní MOV Tokio porazilo Istanbul i Madrid. Najväčší športový sviatok usporiada druhýkrát v histórii - olympiáda bola v Tokiu už v roku 1964.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá