Pápež vymenoval nového štátneho sekretára Parolina

TASR
31.8.2013 14:33

Dlhoročného diplomata, arcibiskupa Pietra Parolina, vymenoval pápež František za štátneho sekretára, čo je v podstate vatikánsky premiér a hlavný spolupracovník najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi.

Pápež vymenoval nového štátneho sekretára Parolina
SITA

Ide o najdôležitejšiu nomináciu, ku ktorej vo svojej funkcii František doposiaľ pristúpil, píše agentúra Reuters.

Parolinovým vymenovaním sa končí éra kardinála Tarcisia Bertoneho, všeobecne obviňovaného z toho, že nedokázal zabrániť morálnym a finančným škandálom, ktoré poznačili osemročný pontifikát predošlého pápeža Benedikta XVI. Ten abdikoval vo februári tohto roku s odvolaním sa na svoj vysoký vek.
Parolin, 58-ročný Talian, je v súčasnosti nuncius - veľvyslanec Vatikánu - vo Venezuele; do roku 2009 bol sedem rokov námestníkom vatikánskeho ministra zahraničných vecí.

Novým štátnym sekretárom sa Parolin stáva počnúc 15. októbrom, keď preberá funkciu od Bertoneho, štátneho sekretára od roku 2006.

Pápežov výber štátneho sekretára je dôležitý, pretože predstaviteľ v tejto funkcii udáva tón ústrednému administratívnemu orgánu Svätej stolice, známemu pod názvom Rímska kúria, i diplomatickým misiám Vatikánu vo svete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok