Európsky superpohár premiérovo do vitríny Bayernu Mníchov

SITA TA3
30.8.2013 23:46

Držiteľmi Európskeho superpohára 2013 sa premiérovo stali futbalisti úradujúceho víťaza Ligy majstrov Bayernu Mníchov, ktorí v piatkovom stretnutí v pražskej Eden aréne zdolali anglický FC Chelsea - šampióna Európskej ligy UEFA - až na strely zo značky pokutového kopu.

V riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1, po predĺžení bol takisto nerozhodný stav 2:2. V rozstrele triumfovali Bavori 5:4.

Duel bol zároveň špeciálnym pre trénerov oboch tímov. Pep Guardiola (Bayern) a José Mourinho (Chelsea) boli v predchádzajúcich sezónach veľkými súpermi v španielskej Primera División na lavičkách FC Barcelona, resp. Realu Madrid.

Európsky superpohár vo futbale - piatok:
Bayern Mníchov (Nem.) - FC Chelsea (Angl.) 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1), 5:4 na strely zo značky pokutového kopu - hralo sa v pražskej Eden aréne, Európsky superpohár získal Bayern Mníchov
Góly: 47. Ribéry, 120.+ Javi Martínez - 8. F. Torres, 93. Hazard, ŽK: 23. Ribéry, 84. J. Boateng - 41. G. Cahill, 64. Ramires, 66. David Luiz, 90. F. Torres, 99. Lukaku, 118. Ashley Cole, 120. B. Ivanovič, ČK: 85. Ramires (Chelsea) po druhej ŽK, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Penaltový rozstrel:
Alaba 1:0, David Luiz 1:1, Kroos 2:1, Oscar 2:2, Lahm 3:2, Lampard 3:3, Ribéry 4:3, Ashley Cole 4:4, Shaqiri 5:4, Lukaku nepremenil

Bayern: Neuer - Rafinha (56. Javi Martínez), J. Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Robben (96. Shaqiri), T. Müller (71. Götze), Kroos, Ribéry- Mandžukič
Chelsea: P. Čech - B. Ivanovič, G. Cahill, David Luiz, Ashley Cole - Ramires, Lampard - Schürrle (87. Obi Mikel), Oscar, Hazard (113. Terry) - F. Torres (98. Lukaku)

Napriek úvodnej aktivite Bayernu Mníchov sa vedenia už v 8. min ujala Chelsea. Oscar vybojoval loptu, posunul ju na kraj ihriska Schürrlemu, ktorý prihral nabiehajúcemu Torresovi a ten strelou bez prípravy otvoril skóre stretnutia. Bavori mohli odpovedať už o minútu neskôr, Lahm hrajúci na poste defenzívneho záložníka však volejom trafil iba brankára Petra Čecha. "The Blues" sa po strelení gólu sústredili na defenzívu a vyrážali do protiútokov. V jednom z nich v nádejnej pozícii nezvládol center Torres. V 22. min sa Ribéry prezentoval technickou strelou spoza šestnástky, Čech loptu vytlačil na roh. Po polhodine hry mohol Torres pridať svoj druhý gól v stretnutí, po Schürrleho prihrávke však netrafil Neuerovu bránku. Pred polčasovou prestávkou ešte pohrozil Thomas Müller, ktorého strelu zblokoval na bočnú sieť bránky Chelsea Gary Cahill.

Bavorom vyšiel vstup do druhého polčasu, v 47. min vyrovnal strelou spoza šestnástky Ribéry. Francúzsky stredopoliar mohol o minútu neskôr poslať svoj tím do vedenia, volejom však tesne minul Čechovu bránku. Veľkú chybu spravil v 63. min Dante, napravil ju však Neuer, ktorý zneškodnil Oscarovo zakončenie, následne strelou z prvej Lampard minul bránku. Londýnčania si v 69. min vypracovali ďalšie dve šance - Hazardovu strelu zneškodnil Neuer a Oscarov pokus obrana Bayernu zblokovala na roh. Ivanovič sa v 78. min mohol tešiť z gólu, po rohu však hlavičkoval iba do brvna mníchovskej bránky. V 85. min prišla ďalšia veľká šanca Chelsea, hlavičku Davida Luiza po Lampardovom priamom kope zneškodnil Neuer. V 85. min videl druhú žltú kartu Brazílčan v službách Chelsea Ramires, ale Londýnčania sa napriek oslabeniu v predĺžení ujali vedenia. V 93. min Hazard z pravej strany poľahky potiahol loptu do šestnástky a prudkou strelou prekonal Neuera - 1:2. Bavori v druhej polovici predĺženia búšili pred šestnástkou Chelsea, ale viackrát bravúrny Čech zostával dlho neprekonaný. Až v nadstavenom čase predĺženia vyrovnal Javi Martínez.

Penaltový rozstrel priniesol iba jediné zlyhanie, v poslednej piatej sérii nepremenil svoj pokus útočník londýnskeho tímu Romelu Lukaku. Bayern triumfoval 5:4.