Česká Telefónica pre spor s klientom čelí exekúcii

TASR
17.8.2013 13:51

Súdny exekútor začal exekučné konanie s českou spoločnosťou Telefónica Czech Republic, ktorá v ČR prevádzkuje mobilnú sieť O2. Dôvodom je obchodný spor so spoločnosťou 4Call.

Česká Telefónica pre spor s klientom čelí exekúcii
SITA

Telefónica firmu odpojila a zdôvodnila to nezaplatenými faktúrami. 4Call prešla k inému operátorovi a obrátila sa na súd. Ten nariadil exekúciu. Základom sporu je viac ako 5000 dátových SIM kariet, ktoré 4Call využíva vo svojich zariadeniach u zákazníkov. Medzi týchto zákazníkov patria napríklad České dráhy alebo súkromný železničný nákladný dopravca Metrans Rail, ktorý cez jednotky 4Call sleduje pohyb vlakov a prenáša dáta v EÚ.

Telefónica tieto karty odpojila a zdôvodnila to údajne nezaplatenými faktúrami. Podľa jej hovorcu Hanyho Farghaliho im 4Call dlhuje vyše 23 miliónov Kč (takmer 891.000 eur). Firma 4Call sa v máji pokúsila vypnutiu zabrániť, a preto sa obrátila na Český telekomunikačný úrad (ČTÚ). Ten spoločnosti Telefónica na konci júna predbežným opatrením prikázal, že musí firme 4Call aj naďalej poskytovať svoje služby.

"Dva dni po vydaní predbežného opatrenia Telefónica vypla všetky SIM karty. To názorne ukazuje, ako rešpektujú český právny systém a ČTÚ," povedala konateľka 4Call Tereza Němcová.
Tá odmieta, že by firma mala dlhy. "Všetko, čo bolo splatné, bolo uhradené, inak by ČTÚ takto nerozhodol. Majú chyby v účtovacom systéme a za dátové prenosy na roamingu občas účtujú 100-krát vyššiu cenu, než sú oprávnení. Najhoršie je, že to dobre vedia," povedala Němcová.
Firma 4Call preto prešla k inému operátorovi a obrátila sa na Obvodný súd pre Prahu 4, ktorý nariadil exekúciu. "Telefónica jedná z pozície sily a nerešpektovaním zákona spôsobuje mnohomiliónové škody," dodala Němcová.

Telefónica tvrdí, že firma 4Call porušila podmienky ich zmluvy. "V rozpore s našimi obchodnými podmienkami využívajú naše SIM karty a uvádzajú pre ich využitie dôvody, ktoré nie sú reálne," povedal hovorca Hany Farghali. Firma už preto podala návrh na zastavenie exekúcie. "Podobný prípad sme riešili už v minulosti a ČTÚ nám dal nakoniec za pravdu," dodal Farghali.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok