INEKO: Zadlženie slovenských obcí sa vlani opäť znížilo, aj vďaka novej metodike

Aktualizované:
INEKO: Zadlženie slovenských obcí sa vlani opäť znížilo, aj vďaka novej metodike
Zdroj foto: SITA
Po výrazne deficitnom hospodárení v predchádzajúcich rokoch dokázali slovenské obce a mestá stabilizovať svoje výsledky v roku 2011, pričom počas minulého roka došlo k ďalšiemu zlepšeniu. Ukázala to analýza portálu o hospodárení obcí a vyšších územných celkov (VÚC), ktorý prevádzkuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Priemerná miera zadlženia 50 najväčších miest v SR bola ku koncu roka 2012 na úrovni 31 % bežných príjmov predchádzajúceho roka, čo v prepočte predstavuje 178 eur na obyvateľa. "Ku koncu roka 2011 to bolo 39,2 % a 213 eur na obyvateľa," uviedol analytik spolupracujúci s INEKO Matej Tunega. Zároveň však dodal, že väčšinu poklesu spôsobila zmena metodiky merania dlhu.

Ku koncu roka 2012 mala podľa presnejšej metodiky najvyšší dlh Žilina (85,6 %). V jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA, ktorý tvorí z celkového objemu dlhu necelú polovicu, teda zhruba 17 miliónov eur. "Po odrátaní tejto výpomoci by miera zadlženia Žiliny bola na úrovni asi 49 %," skonštatoval Tunega.

Druhý najvyšší dlh má spomedzi slovenských obcí Čadca (47,4 %), ďalej Vranov nad Topľou (44,6 %), Brezno (43,3 %) a Púchov (42,5 %). Bratislava mala šieste najvyššie zadlženie spomedzi 50 najväčších miest (42,3 %), pričom dlh samotného bratislavského magistrátu predstavoval až 59,7 %. Štatistiku však vylepšilo započítanie prevažne nižších dlhov mestských častí Bratislavy. Košice obsadili 27. pozíciu (25,1 %).

Naopak, najlepšie výsledky zaznamenali vlani mestá Sereď, Topoľčany a Nové Mesto nad Váhom, ktoré nemali ku koncu roka 2012 žiadny dlh. Len minimálny dlh mal za minulý rok Kežmarok (0,8 %), Poprad (1,1 %), Hlohovec (1,8 %) a Ružomberok (2,2 %).

O výsledkoch analýzy nás informoval analytik INEKO Matej Tunega

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá