Pohár národov v Bratislave pre Američanov, Slováci deviaty

SITA TA3
2.8.2013 22:33

Tím SR, ktorý tvorili Jana Sláviková (Lord Levisto), Monika Štangelová (Pinocchió), Andrej Hollý (Cento) a Bronislav Chudyba (Concano), tesne nepostúpil do finálového 2. kola.

Americká ekipa v zložení Catherine Pasmorová (Bonanza Van Paemel), Quentin Judge (Hh Dark De La Hart), Meagan Nuszová (Dynamo) a Kirsten Coeová (Calypso) zvíťazila v piatkovom Furusiyya FEI Pohári národov (140 cm - 160 cm, dotácia 25 000 eur), druhej a hlavnej položke programu druhého dňa 48. ročníka medzinárodného jazdeckého podujatia Grand Prix Bratislava CSIO 3*-W v Bratislave (1. - 4. augusta) v skoku na koni a zároveň kvalifikácii GP. Získala prémiu 8000 eur. Ide o premiérový triumf reprezentantov USA v histórii tohto podujatia.

Američania vo dvoch kolách dostali dovedna 4 trestné body (0+4). V každom kole sa škrtal výkon najhoršieho člena družstva. Druhí skončili favorizovaní Brazílčania s 8 bodmi (0+8) a tretí boli Fíni s 12 bodmi (4+8). Obhajcovia prvenstva Nemci (16 - 8+8) sa museli uspokojiť s piatou priečkou za Rakúšanmi (13 - 5+8).

Tím SR, ktorý tvorili Jana Sláviková (Lord Levisto), Monika Štangelová (Pinocchió), Andrej Hollý (Cento) a Bronislav Chudyba (Concano), tesne nepostúpil do finálového 2. kola. Nazbieral dovedna 13 trestných bodov a obsadil v 1. kole 9. pozíciu v konkurencii družstiev z 13 krajín, prvú nepostupovú. Kvarteto SR vlani obsadilo celkové 7. miesto. Sprievodným paradoxom teraz bol fakt, že najlepšie zo Slovákov si v piatok v 1. kole počínal Radovan Šillo, ktorý v sedle koňa Quinto zajazdil čisto a skončil na 16. priečke, ale štartoval mimo hodnotenia Nations Cupu.

Výsledky:
Furusiyya FEI Pohár národov - konečné poradie po 2. kole (140 cm - 160 cm, dotácia 25 000 eur):
1. USA (Catherine Pasmoreová/Bonanza Van Paemel 0+0, Quentin Judge/Hh Dark De La Hart 0+4, Meagan Nuszová/Dynamo 0+0, Kirsten Coeová/Calypso 5+neštartovala) 4 tr. body, 2. Brazília 8 (0+8), 3. Fínsko 12 (4+8), 4. Rakúsko 13 (5+8), 5. Nemecko 16 (8+8), 6. Švédsko 19 (5+14), 7. Švajčiarsko a Francúzsko - po 20 (12+8, resp. 12+8), nepostúpili do 2. kola: 9. Slovensko (Monika Štangelová/Pinocchió 4, Bronislav Chudyba/Concano 4, Jana Sláviková/Lord Levisto 5, Andrej Hollý/Cento 8) 13, 10. Maďarsko 16, 11. Česko 16, 12. Poľsko 24, 13. Taliansko 24