Raiffeisen zvažuje možnosti ďalšieho fungovania Zuno Bank

SITA TA3
29.7.2013 13:44

Rakúska skupina Raiffeisen zvažuje možnosti ďalšieho fungovania Zuno Bank, vrátane zániku. Ako ďalej uviedol český portál e15.cz, manažéri skupiny riešia, čo ďalej so značkou, ktorá je zatiaľ prítomná iba na českom a slovenskom trhu a ktorá vykázala ku koncu minulého roka stratu 95 mil. eur.

Raiffeisen zvažuje možnosti ďalšieho fungovania Zuno Bank
Zuno Bank

Krajné riešenie naznačil minulý týždeň riaditeľ českej Raiffeisenbank Mario Drosc. V rozhovore pre Lidové noviny povedal, že jednou z možností je, že by českí klienti Zuna prešli pod českú Raiffeisenbank a slovenskí klienti Zuna pod Tatra banku. No skupina tieto informácie nepotvrdila, uviedol ďalej portál e15.cz.

Banka Zuno nedávno odštartovala marketingovú retro kampaň, ktorá ju vyšla na 50 mil. českých korún (CZK). Podľa zdrojov z bankového trhu môže ísť podľa e15.cz o posledný pokus banku zachrániť, avšak výrok Maria Drosca túto snahu pochováva. Bývalý šéf skupiny Herbert Stepic nebol podľa dostupných informácií projektu internetovej banky nikdy príliš naklonený, ale nechal sa prehovoriť. Keďže musel v máji kvôli škandálu s nákupom bytov v Ázii cez firmy v daňových rajoch rezignovať na funkciu, nebude musieť riešiť, z čoho zacelí dieru, ktorá v bilancii RBI po investíciách do Zuno Bank ostane, dodal portál e15.cz.

Zuno Bank je súčasťou rakúskej skupiny Raiffeisen Bank International, ktorá oznámila svoj zámer vstúpiť na trhy strednej a východnej Európy s novým modelom direct banky koncom roka 2009. Pilotná prevádzka banky Zuno odštartovala na Slovensku 1. augusta 2010, komerčnú prevádzku spustila 6. decembra 2010. Raiffeisen má na Slovensku skúsenosti so zavádzaním internetovej banky cez svoju dcéru Tatra banku. Tá v roku 2000 prišla na trh s čisto internetovou bankou Eliot. Jej činnosť však ukončila v roku 2005 po tom, čo podľa Tatra banky svoju edukačnú a marketingovú úlohu v oblasti internetového bankovníctva Eliot splnil.

Stanovisko ZUNO k možnosti údajného zániku banky

ZUNO je startup nachádzajúci sa v dynamickom a náročnom prostredí retailového bankovníctva. Veríme, že neustále vyhodnocovanie niekoľkých možností vedúcich k väčšej efektivite a výkonnosti je absolútne v poriadku, a to najmä na neustále sa meniacom bankovom trhu. Fakt, že článok špekuloval na základe informácií vychádzajúcich práve z tohto prostredia, považujeme za nešťastný. V súčasnej dobe sa zaoberáme niekoľkými možnosťami ako lepšie prepojiť a integrovať náš obchodný model s ďalšími bankami skupiny Raiffeisenbank, a tým ho ďalej zefektívniť. Avšak, nech bude zvolené akékoľvek riešenie, značka ZUNO pokračuje na slovenskom aj českom trhu a pre našich klientov si nič nemení. ZUNO predstavuje jednoduché, transparentné produkty za dobré ceny a tento základ nášho obchodného modelu zostáva aj naďalej nezmenený.

Stanovisko Raiffeisen Bank International

K dnešnému dňu má ZUNO na Slovensku a v Čechách viac než 180 000 klientov, ktorí mu zverili cez 900 miliónov eur na vkladoch.  ZUNO má samozrejme ďalšie plány na posilnenie svojej ponuky v online bankovníctve.

„Sme hrdí na výsledky, ktoré sa banke ZUNO podarilo v Česku a na Slovensku dosiahnuť. Za veľmi krátku dobu sme si ako nováčik vybudovali veľmi silnú pozíciu na náročnom trhu retailového bankovníctva,“ hovorí Aris Bogdaneris, člen predstavenstva Raiffeisen Bank International, a dodáva: „ZUNO budeme aj naďalej podporovať v ďalšom dynamickom raste a momentálne prehodnocujeme viacero možností ako lepšie zosúladiť aktivity ZUNO s lokálnymi bankami, aby sa to premietlo vo zvýšení efektivity ZUNO a väčšej spokojnosti našich klientov.“

Nech bude zvolené akékoľvek riešenie, napríklad aj užšia spolupráca medzi direct bankou a jej sesterskými bankami, ZUNO bude naďalej fungovať na slovenskom a českom trhu s cieľom rozšíriť klientskú základňu, navýšiť objem aktivít s ohľadom na primárne bankovníctvo.

 

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok