Pápež vyzval biskupov aby išli medzi chudobných

Pápež vyzval biskupov aby išli medzi chudobných
Zdroj foto: SITA
Pápež František vyzval biskupov z celého sveta, aby nezostávali zavretí v chrámoch, ale našli odvahu a šli medzi ľudí, aj do najchudobnejších štvrtí, aby sprostredkovali Evanjelium tým, ktorí sa cirkvi vzdialili alebo ju nepoznajú.

V Katedrále sv. Sebastiána, ktorý je patrónom Ria de Janeiro, dnes pápež v príhovore k asi tisícu biskupov a tisícom kňazov, príslušníkov reholí i seminaristov z celého sveta, zúčastňujúcim sa na Svetových dňoch mládeže (SDM), niekoľkokrát zdôraznil slovo "misia" - hlavnú tému XXVIII. ročníka SDM.
"Nemôžeme zostať zavretí vo farnostiach, v našich komunitách, keď iní ľudia čakajú Evanjelium! Nestačí len otvoriť im bránu, ale treba vyjsť z chrámu, hľadať ich a stretnúť sa s nimi," zdôraznil František.
Pápež citoval slová Matky Terezy z Kalkaty, keď pripomenul, že cirkev je aj pre chudobných, a dodal, že kňazi musia byť "veľmi hrdí na svoje povolanie, ktorá nám dáva možnosť slúžiť Kristovi prostredníctvom chudobných... práve vo favelách; tam treba ísť a slúžiť Kristovi. Musíme ísť k nim tak, ako keď kňaz pristupuje k oltáru - s radosťou".
František ďalej vysvetlil, že evanjelizácia neznamená odísť ďaleko: treba evanjelizovať "vlastný dom, miesto štúdia či pracovisko, rodinu či priateľov". Vyzval vzdelávať ľudí, aby dokázali viesť evanjelizačnú misiu, "vyjsť (zo spoločenstva), odísť". "Aj Ježiš to tak urobil so svojimi učeníkmi: nedržal ich pri sebe ako kvočka svoje kuriatka," zdôraznil. Dodal, že pastoračné aktivity sa "musia začať na periférii: u tých, ktorí sú najviac vzdialení, u tých, ktorí zvyčajne neprichádzajú do chrámu. Aj oni sú pozvaní k Pánovmu stolu".
Kresťan podľa pápežovho názoru musí absolútne uprednostňovať "kultúru stretnutí". "V tomto smere musíme byť takmer posadnutí, ale bez toho, aby sme boli domýšľaví a vnucovali svoje pravdy," upozornil František. Dodal tiež, že sa rozvinula "kultúra vylúčenia, kultúra zavrhnutých..., v ktorej niet miesta ani pre bývalé ani nechcené deti". Pápež tým podľa Reuters potvrdil svoj nesúhlas s interrupciami, aj keď toto slovo nevyslovil.
"Niekedy sa zdá, akoby si niektorí ľudia mysleli, že medziľudské vzťahy sa riadia dvoma dogmami: efektívnosťou a pragmatizmom. Niekedy sa zdá, akoby sa slovo "solidarita" pre časť ľudí stalo nadávkou," vyhlásil pápež s hnevom hlase, ako napísala Reuters. "Majte odvahu ísť proti prúdu. Nevzdávajte sa Božieho daru: byť jednou rodinou s deťmi, stretávať sa so všetkými a prijímať všetkých," vyzval.
Ako pripomína agentúra Reuters, pápež sa dnes vyjadril diplomatickejšie ako na štvrtkovom stretnutí s mladými pútnikmi z  rodnej Argentíny, ktorých vyzval, aby urobil "poriadok" vo svojich diecézach a zmenili zaužívané zvyky.
Pápež mal dnes bohatý program: po omši zavítal do miestneho divadla, kde sa stretol s brazílskymi politikmi, podnikateľmi a intelektuálmi, ako aj so zástupcami diplomatickej komunity. Naplánovaný je obed s biskupmi regiónu a vigília na pláži Copacabana, kde sa očakáva účasť asi milióna ľudí. Do Ríma sa František vráti v nedeľu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá