Američania odpočúvali európskych diplomatov, Nemecko žiada vysvetlenie
Americká Agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA) odpočúvala diplomatov Európskej únie. Vyplýva to z utajených dokumentov, ktoré zverejnil v sobotu nemecký týždenník Spiegel.
Európski diplomati boli taktiež terčom amerického odpočúvania, tvrdí to nemecký týždenník Spiegel vo svojom nedeľňajšom vydaní. Periodikum čerpá z informácií získaných vďaka bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý začiatkom júna zverejnil informácie o programe tajných služieb USA. Prísne utajovaný dokument datovaný do roku 2010 popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN prostredníctvom umiestnenia mikrofónov v budove a nabúrania sa do počítačov s prístupom k emailom a dokumentom. Podľa vplyvného nemeckého týždenníka sa o Európanov explicitne hovorí ako o "terčoch". Týždenník v tejto súvislosti poukazuje na odhalenie odpočúvania priamo v bruselskom sídle únie "spred viac ako piatich rokov".
Nemecká vláda žiada USA o "okamžité a rozsiahle" vysvetlenie medializovaných informácií o údajnom odpočúvaní diplomatov EÚ. Podľa nemeckej ministerky spravodlivosti Sabine Leutheusserovej-Schnarrenbergerovej sú tieto praktiky podobné tým z čias studenej vojny. Šéfka nemeckého rezortu spravodlivosti podľa svojich slov nemôže uveriť tomu, že Američania považujú Európanov za "nepriateľov". Podľa jej je potrebné konať a vyzvala na to predsedu EK Josého Manuela Barrosa ako šéfa výkonného orgánu únie. Ten by podľa nej mal "okamžite a osobne" konať v záujme osvetlenie týchto informácií. Ako dodala, "ak sú tieto správy pravdivé, iba ťažko sa to bude dať vysvetliť použitím argumentu o boji proti terorizmu".
Berlín žiada USA o vysvetlenie
Leutheusserová-Schnarrenbergerová spoločne s eurokomisárskou pre spravodlivosť Viviene Redingová ešte v stredu vyjadrili pobúrenie z informácií, podľa ktorých mali britské orgány používať obdobný program ako USA a prostredníctvom neho tajne sledovať telefónnu a elektronickú komunikáciu. V nedeľu však nemecký týždenník Spiegel zverejnil informácie z utajovaného dokumentu, ktorý popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN prostredníctvom umiestnenia mikrofónov v budove a nabúrania sa do počítačov s prístupom k emailom a dokumentom.
Podľa vplyvného nemeckého týždenníka sa o Európanov explicitne hovorí ako o "terčoch". Týždenník v tejto súvislosti poukazuje na odhalenie odpočúvania priamo v bruselskom sídle únie "spred viac ako piatich rokov". Spiegel sa k týmto informáciám dostal vďaka bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý začiatkom júna zverejnil informácie o programe tajných služieb USA.
Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb. Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti. Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo. To však pre neplatné cestovné doklady nemôže opustiť.