Únia sa dohodla na pravidlách pre krachujúce banky
Po dlhých rozhovoroch a minulotýždňovom nezdare sa ministri financií členských krajín zhodli na riešení bankovej krízy. Dohoda určuje kto bude niesť náklady na vyplácanie bánk, ktoré sa dostanú do problémov.
Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa po zdĺhavých rokovaniach dohodli, že na záchrane problematických bánk sa budú musieť podieľať aj investori a bohatí klienti. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.
Ministri z 27 členských štátov únie po siedmich hodinách rokovaní dospeli k návrhu dohody, ktorá odbremení daňových poplatníkov a zabráni tomu, aby sa nedobrovoľne podieľali na záchrane bánk. Návrh nových pravidiel o zatvorení alebo záchrane bánk počíta s tým, že náklady na ich sanáciu ponesú aj akcionári, majitelia dlhopisov a klienti s nepoistenými vkladmi nad 100.000 eur.
Dohodli sa tiež, že oprávnené vklady fyzických osôb, ako aj vklady mikro, malých a stredných firiem a záväzky bánk voči Európskej investičnej banke (EIB) budú mať prednosť pred nárokmi veľkých korporácií a klientmi s nepoistenými vkladmi nad 100.000 eur. Niektoré ďalšie záväzky bánk nebudú zahrnuté do záchranného balíka, vrátane platov a dôchodkových benefitov zamestnancov problematických finančných ústavov, ktoré požiadajú o pomoc.
Tento návrh však nie je definitívny a v procese schvaľovania sa ešte niektoré jeho časti môžu zmeniť. Návrh dohody, ktorá nadobudne platnosť v roku 2018, však ráta aj s tým, že členské štáty ponesú časť nákladov na záchranu bánk, a preto vytvoria akési národné záchranné fondy.