Podľa psychológa netreba deti za vysvedčenie trestať
Rodičia, ktorých deti prinesú už v piatok domov koncoročné vysvedčenia, by nemali svoje ratolesti trestať, aj keď ich známky veľmi nepotešia. Skôr treba hľadať niečo, za čo možno školáka pochváliť, odporúča detský psychológ Štefan Matula.
"V prvom rade, skôr než sa pozrú na dcérino alebo synovo vysvedčenie, mali by si spomenúť na vlastné detstvo a ako to bolo, keď oni nosili domov vysvedčenie," hovorí Matula. To, čo je na vysvedčení negatívne, dieťa veľmi dobre vie a rodičia mu potom len opakujú to, čo ono má už negatívne spracované a prežité vo vlastnom vnútri. "Ak mu chceme pomôcť ako dieťaťu, nie ako žiakovi, tak by sme mali nájsť niečo, za čo by sme ho za ten celý rok pochválili," radí psychológ. To je najväčšia odmena, ktorú môže rodič dať dieťaťu bez ohľadu na to, ako kvalitný je z pohľadu dieťaťa účet za jeho školský výkon.
Rodičia by nemali deti nejakým spôsobom trestať, ak nie je vysvedčenie podľa ich predstáv. "Aj tá celá škola nemusí byť podľa našich predstáv a ktovie ako by sme my dopadli, keby sme do nej chodili," upozornil. Ak dostane dieťa zlé známky, odporúča sadnúť si spolu a prediskutovať, čo by sa dalo v ďalšom školskom roku zlepšiť. "Netreba to však robiť hneď za čerstva, v deň, keď donesie vysvedčenie," poznamenal. Každý sa snaží podľa svojich schopností a daností a to, čo žiak investuje do školskej práce, nebýva vždy priamo úmerné výsledku.
Psychológ v žiadnom prípade neodporúča drahé dary za koncoročné známky. "Ak odmenu, tak nejaký spoločne strávený čas s deťmi," hovorí Matula. Rodičia sa môžu s deťmi vybrať napríklad na výlet, do reštaurácie či cukrárne. Spoločne strávený čas bude odmenou za vysvedčenie a zároveň aj štartom dvojmesačných prázdnin.
Takmer 700-tisíc žiakov základných a stredných škôl si v piatok 28. júna prevezme koncoročné vysvedčenia a čakajú ich dva mesiace prázdnin.