V Bruseli prebieha summit lídrov Európskej únie

27.6.2013 07:06

Lídri Európskej únie sa dohodli na nových opatreniach pre boj s nezamestnanosťou mladých a podpore úverovania drobných podnikateľov.

Schválili tiež dohodu o dlhodobom rozpočte EÚ na nasledujúcich sedem rokov.

"Uplynulých 24 hodín bolo veľmi úspešných. Dnes sme sa dohodli na financiách, ktoré podporia naše slová," povedal na tlačovej konferencii prezident Európskej komisie José Manuel Barroso. Európski lídri okrem iného schválili plán, podľa ktorého Európska investičná banka stredne veľkým firmám a drobným podnikateľom požičia stovky miliárd eur, a to najmä v štátoch na juhu EÚ, kde prístup k financiám od bánk kvôli dlhovej kríze prakticky nie je možný.

Predstavitelia 27 členských štátov únie tiež rozhodli, že v najbližších dvoch rokoch minú 6 mld. eur na podporu vytvárania pracovných miest a príležitostí na doplnenie kvalifikácie a praxe pre mladých ľudí, a že po skončení tohto obdobia sa z rozpočtu EÚ na tento účel vezmú ďalšie financie. Kritici však tvrdia, že táto suma je len kvapkou v mori, keďže nezamestnanosť v Európe v súčasnosti dosahuje 11 %, čo je najvyššia miera od začiatku jej zaznamenávania. V EÚ je bez práce viac ako 19 mil. ľudí, pričom nezamestnanosť mladých je najväčším problémom v krajinách južnej Európy.

Európski lídri tiež jednomyseľne schválili návrh rozpočtu EÚ na roky 2014-2020 v celkovej hodnote 960 mld. eur, ktorý na samostatnom stretnutí pripravili vyjednávači Európskeho parlamentu, Európskej komisie a členských štátov EÚ, informoval stály prezident Európskej rady Herman van Rompuy. Dodal, že sa nakoniec podarilo prekonať aj odpor Veľkej Británie, ktorá si v novom rozpočte zachovala zľavy. Aby rozpočet mohol začať platiť od januára 2014, musí ho ešte budúci týždeň schváliť Európsky parlament.

O priebehu rokovaní priamo z Bruselu informuje náš kolega Peter Nittnaus

O témach summitu v Bruseli sme sa rozprávali s Viliamom Páleníkom ekonómom SAV

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok