Taliban v Pakistane zabil horolezcov, obeťami mali byť aj dvaja Slováci

TA3, SITA, TASR
23.6.2013 22:59

Medzi 11timi ľuďmi, na ktorých zaútočili členovia hnutia Taliban v Pakistane boli aj dvaja slovenskí horolezci - Anton Dobeš a Peter Šperka. Tatranci tomu dlho nechceli uveriť.

Taliban v Pakistane zabil horolezcov, obeťami mali byť aj dvaja Slováci
petersperka.sk

M. Lajčák: Jednou z obetí útoku v Pakistane je Slovák

Jednou z obetí útoku na horolezcov v Pakistane je aj slovenský občan. Pre TASR to dnes potvrdil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Meno obete však nepovedal, pakistanské úrady podľa neho vedia len to, že ide o Slováka.

Pakistanské úrady v pondelok identifikovali šesť tiel z desiatich. Slováci medzi nimi neboli. "Proces identifikácie obetí pokračoval aj cez noc nášho času. Dostali sme dnes ráno informáciu, že z tých zostávajúcich štyroch obetí boli dve identifikované ako ukrajinskí občania a jedna, bohužiaľ, ako slovenský občan. Tá posledná zostávajúca obeť nebolazatiaľ identifikovaná", uviedol minister Lajčák.

Zdôraznil, že je to po prvý raz, čo "slovenský občan, ako sa zdá, sa stal obeťou teroristického útoku. To je len potvrdenie toho, že terorizmus nepozná hranice. Budem trvať na tom, aby páchatelia tohto hrozného činu boli potrestaní".

Militantné hnutie Taliban zaútočilo v nedeľu na základný tábor zahraničných horolezcov pod horou Nanga Parbat. Ozbrojenci zabili desať cudzincov a ich pakistanského sprievodcu. Podľa pakistanského ministra vnútra zahynuli traja Ukrajinci, dvaja Číňania, jeden Američan čínskeho pôvodu, jeden Litovčan, jeden Nepálčan a dvaja Slováci - Anton Dobeš a Peter Šperka, ktorí boli členmi ukrajinskej expedície.

Pakistanská polícia zadržala v súvislosti s útokom zhruba 20 osôb a uviedla, že v zatýkaní bude pokračovať. Vláda v Islamabade v pondelok dočasne zakázala expedície na horu Nanga Parbat. Úrady evakuovali najmenej 45 cudzincov, ktorí smerovali na Nanga Parbat. Do Islamabadu ich prepravili armádnym lietadlom. Väčšinu z nich tvorili Európania.

Po krvavom útoku sťahujú horolezecké výpravy

Pakistanské úrady v pondelok pozastavili výstupy na druhý najvyšší končiar krajiny po tom, ako miestni ozbrojenci cez víkend zaútočili na skupinu zahraničných horolezcov. Incident pod osemtisícovkou Nanga Parbat podľa oficiálnych zdrojov neprežili 10 cudzinci vrátane dvoch Slovákov a jeden pakistanský vodca, ktorých páchatelia prezlečení za policajtov zastrelili zblízka v základnom tábore.

Údajní moslimskí fundamentalisti horolezcov prepadli ešte v sobotu večer miestneho času v ťažko prístupnej oblasti na úpätí himalájskej veľhory, ktorá bola doteraz považovaná za bezpečnú. Predseda Pakistanského klubu alpinizmu Manzúr Husajn pre agentúru AFP uviedol, že miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny. Ďalšie osemtisícovky vrátane druhej najvyššej hory sveta K2 sú však podľa neho zostanú prístupné, keďže v ich okolí sú nasadené vojská.

K sobotňajšiemu útoku sa prihlásila pakistanská odnož Talibanu, pričom údajne malo ísť o pomstu za útoky amerických diaľkovo riadených lietadiel. Husajn sa pre AFP vyjadril, že horolezci sa stali obeťami "krutej masakry" a zahynuli "bezdôvodne".

"Sme naozaj šokovaní, traumatizovaní a plní hnevu," povedal šéf pakistanského klubu alpinistov. Podľa oficiálnych údajov zahynuli okrem dvoch Slovákov aj traja Ukrajinci, dvaja Číňania, Litovčan, Nepálčan a horolezec s dvojakým americko-čínskym občianstvom. Jedenástou obeťou sa stal jeden z ich pakistanských vodcov. Telá mŕtvych cudzincov dopravili v nedeľu do Islamabadu, odkiaľ ich budú posielať do krajín pôvodu. Polícia v spolupráci s armádou medzitým spustila rozsiahle pátranie po páchateľoch útoku v oblasti, ktorá je podľa policajného predstaviteľa Mohammada Navída inak "najpokojnejšou v Pakistane" a podobná udalosť sa v nej "doteraz nikdy nestala".


Ukrajina požaduje odškodné

Ukrajinská vláda v pondelok odsúdila krvavý útok na horolezcov pod pakistanskou osemtisícovkou Nanga Parbat, pri ktorom zahynuli 10 cudzinci vrátane troch Ukrajincov a dvoch Slovákov, pričom tiež oznámila, že od Pakistanu požaduje odškodnenie rodín obetí.

Podľa vyjadrenia hovorcu ministerstva zahraničných vecí Jevhena Perebyjnisa odovzdali zástupcovi Pakistanu na Ukrajine nótu vyzývajúcu na kompenzácie a potrestanie páchateľov. Sobotňajšiu masakru v tábore na úpätí deviatej najvyššej hory sveta pritom označil za "teroristický útok".

Trojicu mŕtvych Ukrajincov identifikovali ako Ihora Sverhuna, Dmytra Koňajeva a Bodaviho Košajeva pochádzajúcich z Charkova. Podľa vyjadrenia šéfa miestneho zväzu alpinistov Gennadija Kopijku pre ukrajinské médiá v rámci rovnakej skupiny zahynuli aj dvaja Slováci - Anton Dobeš a Peter Šperka. Pakistanské úrady však informácie o slovenských obetiach zatiaľ nepotvrdili.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok