Firmy majú najväčší záujem o absolventov informatiky

SITA, TA3
20.6.2013 12:31

Zamestnávatelia majú najväčší záujem o absolventov informatiky. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Profesia, ktorá už šiesty rok po sebe pripravila rebríček vysokých škôl a fakúlt podľa záujmu zamestnávateľov o ich absolventov.

Firmy majú najväčší záujem o absolventov informatiky
SITA

Je zostavený na základe priemerného počtu prezretí životopisov absolventov, informovala Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia.

Prvých päť priečok v rebríčku za rok 2012 patrí fakultám zameraným na informatiku. Najúspešnejší sú absolventi dvoch fakúlt bratislavskej Slovenskej technickej univerzity, za nimi nasledujú absolventi Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. V prvej dvadsiatke sa okrem fakúlt zameraných na informatiku za minulý rok objavili dve fakulty spoločenskovedného zamerania, po jednej fakulte prírodovedného a technického zamerania, šesť fakúlt ekonomického zamerania a jedna strojnícka.

„Keď sme pripravovali rebríček záujmu zamestnávateľov v roku 2008, prvá trojica najúspešnejších absolventov bola rovnaká ako dnes. V prvej dvadsiatke však boli tri stavebné fakulty, fakulta zameraná na ošetrovateľstvo aj farmáciu, z ktorých tam vlani nebola žiadna. Kým záujem o absolventov informatiky pretrval päť rokov, pri ďalších špecializáciách podlieha záujem zamestnávateľov trendom na trhu," povedala generálna riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová. V súčasnosti majú zamestnávatelia väčší záujem ako o absolventov stavebných fakúlt o absolventov ekonomiky aj spoločenských vied.

Životopis absolventa vysokej školy si vlani v priemere pozreli štyria zamestnávatelia. Výraznejšie zvýšili záujem o absolventov prírodných vied. Kým životopis absolventa Fakulty informatiky a informačných technológií STU si na stránke spoločnosti pozrelo 12 zamestnávateľov, životopis absolventa Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove zaujal asi dvoch zamestnávateľov. Najčastejšie vyhľadávaní sú absolventi fakúlt zameraných na informatiku (7,57 videní životopisu), nasledujú absolventi ekonomiky (5,27 videní životopisu), spoločenských vied (5,04 videní), strojárstva (4,98), techniky (4,87) a prírodných vied (4,30). Na konci rebríčka sú absolventi fakúlt zameraných na šport (2,79) a teológiu (2,83), ale tiež právo (3,06). Koniec rebríčka je podľa Molnárovej ovplyvnený pravdepodobne aj tým, že pozície z oblasti športu či teológie sú obsadzované iným spôsobom a nie sú zverejňované na portáli v takom počte, ako je to pri iných oblastiach.

Z ankety medzi 627 firemnými klientmi Profesie vyplynulo, že v druhom polroku 2013 viac ako polovica z nich plánuje nábor nových zamestnancov. Tretina firiem deklaruje, že bude prijímať aj čerstvých absolventov. Firmy, ktoré plánujú prijímať aj absolventov, pôsobia o niečo častejšie v priemyselnej výrobe, obchode a v informačných technológiách.

Absolventi informatiky majú najčastejšie záujem pracovať aj na pozíciách, ktoré priamo súvisia s ich vzdelaním. Absolventi ďalších odborov si hľadajú prácu, kde využijú svoje vzdelanie, oveľa zriedkavejšie. Mnohí deklarujú vo svojich životopisoch ochotu hľadať si prácu v odbore, no už pri samotnom hľadaní uprednostnia dostupnejšie pozície a reagujú na ponuky, kde svoje vzdelanie nepotrebujú. Ide o absolventov fakúlt zameraných na ekonomiku, spoločenské vedy, prírodné vedy, filozofiu, pedagogiku, zdravotníctvo, teológiu, šport. Najčastejšie reagujú na ponuky z oblasti administratívy alebo obchodu. Zaujímavá je situácia u absolventov stavebných fakúlt. Záujem o nich oproti minulosti výrazne klesol. Vyštudovaní stavbári však naďalej reagujú na pozície, ktoré súvisia s ich profesiou, hoci je ich počet nižší ako v minulosti, poznamenala Glevická.

Viac nám o prieskume povedala Ivana Molnárová zo spomínaného portálu

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok