Smer si zvolil Čižnára za generálneho prokurátora
Poslanci Národnej rady SR dnes v tajnej voľbe zvolili za kandidáta na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Súčasný šéf bratislavskej krajskej prokuratúry získal vo voľbe, na ktorej sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD, 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. O jeho vymenovaní do funkcie musí ešte rozhodnúť prezident SR Ivan Gašparovič.
Opoziční zákonodarcovia sa na voľbe nezúčastnili. Čižnára do funkcie môže a nemusí vymenovať prezident Ivan Gašparovič.
Opozícia novú voľbu generálneho prokurátora považuje za protiústavnú, keďže pred dvoma rokmi a jedným dňom, 17. júna 2011, parlament zvolil v tajnej voľbe za kandidáta Jozefa Čentéša. Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie. Prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia v parlamente verejnosť informoval, že do funkcie ho nevymenuje, neskôr sa Gašparovič vyjadril, že neexistuje taká možnosť, že by Čentéša vymenoval. Spor o vymenovanie Čentéša je v súčasnosti na ústavnom súde. Premiér Robert Fico koncom apríla vyhlásil, že sa vláde hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer," konštatoval Fico 30. apríla. Odmietol však konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.
Čentéš: K dnešnej voľbe generálneho prokurátora sa vyjadrovať nebudem
Prokurátor Jozef Čentéš sa k dnešnej voľbe generálneho prokurátora v slovenskom zákonodarnom zbore vyjadrovať nebude.
"K voľbe sa vyjadrovať nebudem a trvám na dôvodoch mojej ústavnej sťažnosti z januára 2013, ktorou som navrhol Ústavnému súdu SR zrušenie rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky o mojom nevymenovaní," uviedol dnes pre TASR Čentéš.
Čižnár: Mrzí ma hysterická reakcia opozície
Šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Jaromír Čižnár uvítal a ocenil skutočnosť, že bol dnes zvolený poslancami Národnej rady (NR) SR za kandidáta na generálneho prokurátora.
"Na strane druhej strane ma mrzí hysterická reakcia opozície, ktorá neustále hovorí o akejsi nelegitímnej voľbe, avšak doteraz nepovedala, podľa akého právneho predpisu by mala byť voľba generálneho prokurátora legitímna," uviedol dnes pre TASR vo svojej reakcii na zvolenie Čižnár.
"Mrzí ma aj to, že už dopredu hodnotia moju prácu, že nebude nestranná, hoci som v doterajšej svojej práci im dôvod na takéto tvrdenia nedal," zdôraznil.
Tichý: Odpadol mi kameň zo srdca
Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý uvítal dnešné zvolenie krajského prokurátora Jaromíra Čižnára za kandidáta na generálneho prokurátora SR poslancami Národnej rady (NR) SR.
"Odpadol mi kameň zo srdca, že sa končí moja odysea vo vedení Generálnej prokuratúry. Som rád, že sa našiel niekto, kto mal osobnú odvahu vstúpiť do voľby generálneho prokurátora aj napriek nepriaznivej politickej situácii a dlhosiahlym rozporom týkajúcich sa voľby generálneho prokurátora," zdôraznil dnes pre TASR Tichý.
"Podľa môjho názoru zvolenie krajského prokurátora Čižnára potvrdzuje, že prokuratúra má dosť schopných ľudí, či už morálne, alebo odborne erudovaných na to, aby vykonávali funkciu generálneho prokurátora. A určite sem patria krajskí prokurátori, množstvo prokurátorov z okresných prokuratúr a z Generálnej prokuratúry," dodal vo svojej reakcii Tichý.
Opozícia sa v parlamente zjednotila
Celá opozícia sa dnes v parlamente zjednotila a odišla z rokovacej sály pri voľbe generálneho prokurátora. Spoločne všetci opoziční poslanci predstúpili pred novinárov. „Dnes sa Smer rozhodol, že ukončí všetko svoje chcenie. Uvedomil si, že stačí mu ešte post generálneho prokurátora a všetko bude pod jeho vládou. Je nám ľúto, že sa takto rozhodli. Som rada, že sa celá opozícia zjednotila na tom, že nebude tomu prisluhovať. Apel na poslancov za Smer nestačí,“ povedala podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OľaNO) s tým, že nielen ústavnosť, ale aj morálnosť v SR je
Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša prvýkrát od roku 1989 bol generálny prokurátor zvolený len hlasmi jednej strany. „Už len chýba, aby prijal členskú legitimáciu Smeru a vraciame sa pred rok 1989. Ako demokratická opozícia sa na takejto voľbe nemôžeme zúčastniť. Máme stále ako kandidáta Jozefa Čentéša,“ vyhlásil. Demokratická opozícia musí podľa neho urobiť všetko preto, aby nástup totality zastavila.
Takto to komunisti podľa predsedu SaS Richarda Sulíka robili vždy. „Vždy jednali z pozície sily. Na jednej strane Roberta Fica chápem, lebo keby zasadol riadny generálny prokurátor a začal by vyšetrovať, kto vlastnou hlavou zohnal 40 miliónov a kto aké podpísal sponzorské zmluvy, tak tomu pánovi by zrejme nebolo všetko jedno,“ uviedol Sulík, ktorému tento deň pripomína noc dlhých nožov z roku 1994, keď pod rúškom demokracie bolo páchané zlo. „Aj Hitler sa dostal k moci demokratickým spôsobom,“ vyhlásil.
Premiér Robert Fico potrebuje podľa predsedu NOVA Daniela Lipšica svojho generálneho prokurátora, pretože potrebuje pre seba, svojich ľudí, sponzorov, oligarchov sľubovanú istotu, že sa nič nestane a že budú môcť fungovať nad zákonom, že budú môcť mať imunitu beztrestnosti. „Sú konkrétne dôkazy, písomné zmluvy o nelegálnom financovaní Smeru, nahrávky. Vyšetrovanie v týchto veciach zastavila prokuratúra a preto Fico potrebuje mať na mieste generálneho prokurátora svojho človeka, aby mal istotu, že on a jeho sponzori budú môcť pokojne spávať, že budú stále môcť mať pocit, že stoja nad zákonom,“ zdôraznil Lipšic.
Tým, že poslanci za Smer sa rozhodli zvoliť druhého kandidáta na post generálneho prokurátora vtedy, keď je právoplatne zvolený kandidát, rozhodli sa podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára deštruovať právny štát a demokraciu. „Dôvod je jednoduchý. Boja sa, že ak by to nebol ich generálny prokurátor, tak by veci, ktoré chcú, aby boli zakrývané, sa dostali na svetlo Božie. Báli by sa, že by sa začalo vyšetrovanie,“ upozornil.
Podľa predsedu KDH Jána Figeľa sa 18. jún stane čiernym dňom demokracie a ústavnosti na Slovensku, pretože vládna strana sa rozhodla uprednostniť moc pred právom. Nerešpektovala princípy právneho štátu a ústavnosti a obsadila post generálneho prokurátora novou voľbou pri existencii kandidáta na tento post. „Dva roky trval tento scenár, až ho úspešne v záujme svojej moci a Smeru, ale nie v záujme Slovenska, naplnil Robert Fico v koordinácii s Ivanom Gašparovičom a Ivettou Macejkovou. Odmietame sa podieľať na tejto voľbe. Budeme naďalej dôsledne obhajovať ústavnosť a princípy právneho štátu,“ povedal.
Pozrite si TB opozície
TB predsedu parlamentu Pavla Pašku po vyhlásení výsledkov tajnej voľby