Britské spravodajské služby sledovali komunikáciu na dvoch summitoch G20
Britské spravodajské služby monitorovali komunikáciu delegátov počas dvoch summitov G20, ktoré sa v roku 2009 konali v Londýne. Informovalo o tom v noci nadnes on-line vydanie britského denníka Guardian, ktoré sa odvoláva na vyhlásenie bývalého amerického spravodajského dôstojníka Edwarda Snowdena a dostalo k dispozícii aj dôkazový materiál.
Niektorí delegáti summitov boli nabádaní k tomu, aby použili internetové kaviarne, kde ich správy a konverzáciu mohlo sledovať Britské vládne komunikačné ústredie (GCHQ).
Opatrenia sa zameriavalo na viacero krajín, vrátane Turecka a Južnej Afriky. Ich cieľom bolo skôr zlepšiť vyjednávacie pozície Británie na rokovaniach, neboli zamerané na bezpečnostné záležitosti, napísal denník.
Denník Guardian poznamenáva, že táto správa pravdepodobne vyvolá napätie medzi delegátmi, ktorí sa od dnešného dňa zúčastňujú na summite G8 v Severnom Írsku.
"Diplomatické dôsledky môžu byť závažné," komentoval britský akademik Richard J. Aldrich, ktorého kniha GCHQ popisuje dejiny rovnomennej spravodajskej agentúry. Samotná GCHQ odmietla správu denníka komentovať.
Materiál s informáciami, ktorých autentickosť treba ešte potvrdiť, pozostáva z dokumentov z počítačových prezentácií, zápisov z porád či iných záznamov. Guardian niektoré zo záznamov zverejnil na svojej stránke, ale urobil v nich redakčné zásahy.
Zatiaľ nie je jasné, ako sa Snowden dostal k dokumentom britských spravodajských služieb. Guardian uvádza, že materiál mohol byť stiahnutý z tajnej internej počítačovej siete, ktorú zdieľali spoločne GCHQ a americká Národná bezpečnostná agentúr (NSA).
Aldrich poznamenal, že by nebol prekvapený, keby materiály GCHQ pochádzali práve zo zdieľanej siete, do ktorej mal Snowden prístup. Vysvetlil, že NSA a GCHQ spolupracovali zrejme tak tesne, že v niektorých oblastiach mohli pôsobiť ako jedna spravodajská agentúra.
Ďalší dokument, citovaný, ale nie zverejnený denníkom Guardian, uvádza, že internetových kaviarňach bol v počítačoch nainštalovaný softvér, ktorý bol schopný podľa zadaného kľúča filtrovať informácie, sledovať klávesové skratky, ukradnúť heslá a sledovať e-maily prihlásených účastníkov summitu - dokonca aj po konferencii.
Aldrich o týchto opatreniach povedal, že boli mimoriadne vynaliezavé. "Je to trochu ako Mission Impossible," povedal.