Sedem strán v BSK sa postavilo za Freša

10.6.2013 15:10

Sedmička politických strán SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS a Strana zelených bude v jesenných krajských voľbách bojovať o priazeň voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) spoločne.

Vrcholní predstavitelia subjektov dnes slávnostne podpísali koaličnú dohodu. Ich spoločným kandidátom na predsedu BSK je terajší predseda Pavol Frešo (SDKÚ-DS).

Z dohody tiež vyplýva, že najviac kandidátov na krajských poslancov - 12 nominuje KDH. SDKÚ-DS ich bude mať na spoločnej kandidátke 10, SaS a Most-Híd po osem, SMK troch, OKS dvoch a Strana zelených bude mať jedného kandidáta.

Frešo problém v tom, že zastáva aj funkciu poslanca a predsedu kraja súčasne a chce v tom pokračovať, nevidí. "Je to vôľa ľudí. Nikdy som sa netajil, že si chcem ponechať aj poslanecký mandát, ale nechcem dva platy. Takto to bude aj teraz. Je komfortné riadiť BSK a aj chodiť do parlamentu, neviem si predstaviť, že z Bruselu by chcel niekto riadiť župu," odkázal. Predseda KDH Ján Figeľ, ktorého hnutie razí filozofiu "jeden mandát stačí", vysvetlil, že túto zásadu KDH uplatňuje voči vlastným kandidátom. "Platný právny stav vytvára priestor pre takúto dohodu, aby sa silný kandidát mohol angažovať aj na regionálnej úrovni," povedal.

Predseda SDKÚ-DS vo svojom príhovore vyhlásil, že dnešný podpis dohody je dôkazom schopnosti stredopravých strán spolupracovať. "Funkčnú stredopravú koalíciu máme v BSK štyri roky, teraz sa k nám pridali aj SaS, Most-Híd a Strana zelených, aby sme spojili sily a vytvorili alternatívu voči Smeru-SD. Po štyroch rokoch chceme svoju prácu dokončiť a ísť príkladom aj zvyšku Slovenska. Je to pre nás aj výzva, že takúto alternatívu budeme dokázať ponúknuť aj smerom k Slovensku," apeloval.

Podľa Figeľa je dnešná dohoda dobrým východiskom pre ešte silnejšie výsledky v nasledujúcich štyroch rokoch. Želám, aby jednotlivé strany k Pavlovi Frešovi postavili kvalitný tím, ktorí sa bude uchádzať o poslanecké posty," podotkol.

Líder Mosta-Híd Béla Bugár vníma dnešný podpis ako dôkaz, že kde sa chce, tam sa dá. "Tam, kde sa používa sedliacky rozum, výsledok vidíte. Základom dohody sú strany Ľudovej platformy, podarilo sa to aj v Prešove a dúfam, že aj v ostatných krajoch. Alternatíva existuje," vyhlásil.

Aj podľa šéfa SaS Richarda Sulíka je dôležité ukázať, že pravica vie spolupracovať. "My v SaS nie sme úplne presvedčení, že Slovensko potrebuje VÚC, ale pokiaľ tu sú, treba súťažiť a zabrániť, aby Smer ovládol všetko. Aj preto nás mrzí, že niektorí partneri v BSK sú v koalícii so Smerom v iných krajoch," povedal.

Líder SMK József Berényi tvrdí, že jeho strana má silné zastúpenie v BSK aj toto volebné obdobie, a preto sa chce pokúsiť o kontinuitu. Predseda OKS Ondrej Dostál pripustil, že takto široká stredo-pravá koalícia zrejme nevznikne v žiadnom inom kraji. "Ale BSK ukazuje cestu, ako by mala pravica spolupracovať. Je to dobrý predpoklad, aby sa BSK nezačervenal," myslí si.

Frešo priznal, že na rokovania prizývali aj stranu Daniela Lipšica Nová väčšina-Dohoda, avšak odmietol. "Neprijali to, nemali ešte štruktúry, sú niekto, kto ešte vzniká," vysvetlil Frešo.

Na otázku, prečo nedochádza k spájaniu pravicových strán aj v iných krajoch, Figeľ odvetil, že v BSK strany nadväzujú na súčasnú spoluprácu. "Ja som vyjadril sklamanie nad rozhodnutím krajskej štruktúry KDH v Banskej Bystrici (KDH by malo ísť so Smerom-SD, pozn. TASR), sme ale demokratickým hnutím. Sú rozpracované aj ďalšie dohody tak, aby hodnotovo a programovo blízke strany vytvárali čitateľné a seriózne spolupráce aj pre regionálnu politiku," dodal.

O kreslo predsedu BSK sa budú uchádzať aj nezaradený poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina a europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia na jeseň tohto roka. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) termín volieb ešte neurčil.

Pozrite si tlačovú besedu koalície

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok