Prezident podpísal novelu garantujúcu odškodnenie za traumu

7.6.2013 12:47

Novelizuje sa aj výpočet odškodnenia, ktoré má teraz nejednoznačný výklad, do zákona sa pridáva veta, že pri odškodnení za spôsobenú morálnu škodu je to desaťnásobok minimálnej mzdy.

Prezident podpísal novelu garantujúcu odškodnenie za traumu
Foto: TA3

Obete znásilnenia či sexuálneho násilia, alebo zneužívania budú mať zákonom úplne jednoznačne garantované, že na jednej strane majú nárok na vyplatenie odškodnenia prípadnej fyzickej ujmy na zdraví a na druhej strane aj právo na odškodnenie za spôsobenú morálnu škodu. Tá môže spočívať v psychickej traume, strese, úzkosti či frustrácii. Do zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi sa teraz spresnenie tohto oprávnenia za morálnu ujmu dostáva prostredníctvom novely, ktorú v máji schválil parlament. Dnes novelu podpísal aj prezident Ivan Gašparovič. "Aby sa nemohlo stať, že teoreticky by nebola priznaná tá náhrada, pokiaľ samozrejme vznikla," vysvetlil v máji minister spravodlivosti Tomáš Borec. Spomínané dva nároky na odškodnenie sa nebudú vzájomne podmieňovať.
Novelizuje sa aj výpočet odškodnenia, ktoré má teraz nejednoznačný výklad. Do zákona sa pridáva veta, že pri odškodnení za spôsobenú morálnu škodu je to desaťnásobok minimálnej mzdy. V súvislosti so samotným konaním o poskytnutí odškodnenia sa podľa návrhu novely zjednotia lehoty na podanie žiadosti. Bude to do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku alebo trestného rozkazu. Aj v prípade, že súd v trestnom konaní poškodeného s jeho nárokom odkázal na občianske súdne konanie alebo konanie pred iným orgánom, žiadosť treba podať do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Novela by mala pomôcť predísť aj možným problémom v súvislosti s odškodňovaním podľa zákonov o súdnej rehabilitácii a dvoch zákonov o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd z minulosti. Z týchto zákonov vyplýva, že pre odškodnenia je potrebné v určitých časových úsekoch postupne emitovať dlhopisy a postupne ich vydávať vo vzťahu k priznaným nárokom odškodňovaných osôb. 

S emisiou a vydávaním dlhopisov však vznikajú okrem nákladov na úroky a výplaty istín aj ďalšie náklady vyplývajúce zo sadzobníka Centrálneho depozitára cenných papierov, kde sú v súčasnosti zaknihované všetky cenné papiere. Sú to napríklad poplatky za registráciu emisie a poplatky za vytvorenie a správu účtu majiteľa cenného papiera, teda odškodňovanej osoby. Aby emisia štátnych cenných papierov nevyvolávala neprimerane vysoké súvisiace náklady, vyžaduje sa emitovanie minimálne efektívneho objemu emisie. V súčasnosti by to museli byť dlhopisy za 30 miliónov eur. "Pokiaľ viem, tak sa zatiaľ nevyužila žiadna emisia, žiadna nebola vydaná. Aj z tohto dôvodu sme navrhli, aby toto bolo vypustené zo zákona a aby to zbytočne nespôsobovalo problémy," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Peniaze vyčleňované na odškodnenie však majú byť prioritne používané na vyplácanie náhrad oprávneným osobám. Novela umožní vyplatiť odškodnenie v hotovosti alebo prevodom na účet, ktorý uvedie oprávnená osoba aj v tých prípadoch, keď sa podľa platnej právnej úpravy uspokojovali nároky oprávnených osôb výlučne prostredníctvom štátnych cenných.

Právna norma nadobudne účinnosť 1. júla 2013.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok