ONLINE: Hladina Dunaja v Bratislave klesá, juh ničia spodné vody

7.6.2013 06:43

V hlavnom meste sa už Dunaj dostal pod 10 metrov.

ONLINE: Hladina Dunaja v Bratislave klesá, juh ničia spodné vody
Foto: SITA

22:41 Evakuovaní ľudia z Devína sa sporia so starostkou

22:10 Dodávka pitnej vody nie je ohrozená, kvalita vody je v poriadku

„Dodávateľ pitnej vody, firma Komvak, vykonala všetky potrebné opatrenia. Žiadna odstávka z dôvodu záplav nie je plánovaná. Vykonaná kontrola kvality pitnej vody potvrdila, že pitná voda je nezávadná,“ informoval hovorca mestského úradu Róbert Králik.

Vedenie mesta zároveň ďakuje všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa zúčastňujú na záchranných prácach. V ohrozených častiach plnia vrecia s pieskom stovky študentov, občanov mesta, vojakov. Ďalšia pomoc bude potrebná aj zajtra, dobrovoľníci sa stretnú o ôsmej hodine ráno pri budove mestskej polície. „Privítame aj pomoc od prepravcov, ktorí majú voľné dopravné kapacity na prepravu vriec s pieskom,“ uviedol Králik. Dunaj by mal v Komárne kulminovať v sobotu okolo obeda.

22:07 V noci budú v Komárne pokračovať protipovodňové práce

Protipovodňové práce budú v Komárne pokračovať aj počas noci. Krízový štáb rozhodol o tom, že do 22:00 budú mať službu kadeti z policajnej akadémie v Pezinku, od 22:00 do 3:00 armáda a od 3:00 do rána hasiči. Monitorovať budú hrádze a podľa potreby ukladať vrecia s pieskom na miesta priesakov. Agentúru SITA o tom informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Viliam Pánsky. Kulmináciu očakávajú v sobotu okolo obeda. Dunaj v Komárne dosiahol o 21:30 výšku 870 centimetrov. Protipovodňový betónový múr v meste je vysoký 940 centimetrov, čiže má ešte rezervu.

20:55 Hladina Dunaja v Bratislave je 981 cm a klesá, v Komárne 868 cm a stúpa

Hladina rozvodneného Dunaja dnes krátko po 20.00 hodine dosiahla v Bratislave 981 cm a ďalej klesá. Oproti štvrtkovému (6.6.) maximu tak Dunaj klesol približne o pol metra. Stále je však na úrovni najvyššieho stupňa povodňovej aktivity. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podľa údajov SHMÚ naďalej klesá Dunaj aj v Devíne (909 cm) a vo Vysokej pri Morave (587 cm). Napriek tomu ostáva Devín odrezaný od mesta a kyvadlovú dopravu zabezpečujú vojaci.

Veľtok podľa očakávaní stúpa na juhu Slovenska, v Komárne dosiahol 868 cm a v Štúrove 769 cm. V oboch lokalitách dosahuje tretí stupeň povodňovej aktivity.

V Komárne zasahuje podľa slov ministra Martina Glváča 46 vojakov a ďalších 468 je v pohotovosti pripravených zasiahnuť v prípade potreby. "Vojaci sú pripravení plniť vrecia pieskom, zabezpečovať kyvadlovú dopravu, môžu poskytnúť čerpadlá, motorové vozidlá, plávajúce vozidlá, spolu 78 druhov techniky," povedal Glváč.

Kulminácia Dunaja v Komárne sa očakáva v sobotu okolo obeda. Hladina by mala stúpnuť na 870 až 890 centimetrov, povedal minister životného prostredia Žiga. Doteraz rekordný stav 843 centimetrov z roku 2002 hladina Dunaja prekročila dnes ráno o ôsmej hodine. "Bariéry sú postavené na 940 centimetrov, takže máme polmetrovú rezervu," tvrdí Žiga.

20:28 V Komárne i Štúrove pokračujú protipovodňové opatrenia

V Komárne i v Štúrove naďalej pokračujú protipovodňové opatrenia, obidve mestá sa pripravujú na kulmináciu Dunaja. Ten by mal v Komárne dosiahnuť najvyššiu úroveň v sobotu okolo obeda, v Štúrove o deň neskôr. V súčasnosti je hladina Dunaja v Komárne na úrovni 867  centimetrov, v Štúrove 768 centimetrov. Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu by mala hladina dosiahnuť 870 až 890 centimetrov, bariéry pritom boli postavené na 940 centimetrov. Ohrozeným obciam a mestám by malo pomôcť aj vodné dielo Gabčíkovo, ktoré už podľa slov ministra je schopné určité množstvo vody zadržať.

Na viacerých miestach v Komárne robia problémy priesaky. Voda zaplavila aj Domov sociálnych služieb v mestskej časti Nová Stráž. Jeho klientov preventívne evakuovali už v stredu 5. júna. Uzatvorená je cesta na Alžbetinom ostrove i Dunajské nábrežie, kde sú budovy odpojené od plynu i elektriny. Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliama Pánskeho je zatiaľ najhoršia situácia na sútoku Dunaja a Váhu. Všetky protipovodňové a záchranné aktivity riadia krajské orgány vrátane prípadnej lokálnej evakuácie obyvateľov. Mesto Komárno poskytlo kompetentným orgánom k dispozícii priestory vhodné na prípadné umiestnenie evakuovaných v telocvičniach základných škôl, športovej a volejbalovej hale a v hoteli Panoráma. V prípade potreby sú k dispozícii aj telocvične niektorých stredných škôl.

V Štúrove počas dnešného dňa vodohospodári navýšili kovovými nadstavcami betónovú hrádzu o ďalších 60 centimetrov napriek tomu, že pôvodná hrádza ešte poskytovala dostatočnú rezervu. Hasiči zabezpečujú na hrádzi monitoring. Cesta do obce Chľaba zostáva uzavretá a pod viaduktom presakuje voda. „Máme tam vozidlo s čerpadlom, pripravené sú aj ďalšie vrecia s pieskom,“ informoval Pánsky. Zaliata je aj cesta k Domovu sociálnych služieb Kováčov, samotný domov však voda neohrozuje. Medzi Komárnom a Štúrovom sa na viacerých miestach voda vyliala z koryta a zaplavila záhrady i pivnice domov.


Mimoriadna situácia v územnom obvode Nitrianskeho kraja trvá od dnešného dňa od 8,30 hodiny až do odvolania. Vyhlásil ju prednosta Obvodného úradu v NItre. Dôvodom je ohrozenie obyvateľov povodňou.

19:30 Ľudia z južného Slovenska majú problémy s presakujúcou spodnou vodou

komárno povodne (SITA).jpg Foto:

19:29 Reportér Daniel Horňák informuje o situácii v Devíne

19:27 Redaktorka Blanka Dóková mapuje dianie v Medveďove

19:24 Hydrológovia neočakávajú, že by voda v Komárne dosiahla vyššiu úroveň ako v Bratislave

radvaň.jpg Foto:

18:39 Reportér Peter Revús vyspovedal vojakov nasadených v Komárne

17:30 S klesajúcim Dunajom v Bratislave zmierňujú aj opatrenia

Hladina Dunaja v Bratislave pomaly klesá, začínajú sa zmierňovať aj prvé opatrenia. Od dnešného dňa chcú sprístupniť prvý úsek Devínskej cesty od Vodárenského múzea po nájazd na Dlhé diely, uvoľnia i pohyb po nábreží v centre mesta. Informoval o tom dnes po zasadnutí krízového štábu bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Hladina Dunaja v centre hlavného mesta dnes popoludní už klesla pod 10 metrov, stále však dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity.

17: 20 Hladina rieky Dunaj v obci Bodíky začala klesať

V Bodíkoch v okrese Dunajská Streda hladina rieky Dunaj klesla o pár centimetrov, v Gabčíkove voda zatiaľ stagnuje. Povedal to dnes starosta obce Bodíky Robert Soós po návrate z obchôdzky pri rieke.
"Chatová oblasť v záplavovom území obce Bodíky je pod vodou, ale obyvatelia dediny nie sú ohrození. Tým, že hladina Dunaja začala klesať, podľa pravidiel stúpa spodná voda," ozrejmil starosta s tým, že z chatovej oblasti vysťahovali všetkých obyvateľov. Podľa jeho slov futbalové ihrisko pokrýva do výšky niekoľkých centimetrov voda, ktorá sa objavila aj na dvore obecného úradu.

16:46 V Komárne očakávajú večer prílivovú vlnu

Dunaj v Komárne dosiahol o 16:00 výšku 860 centimetrov. Podľa primátora Antona Mareka má ešte protipovodňový betónový múr v meste vyše metrovú rezervu. „Čakáme prílivovú vlnu, ktorá má prísť dnes vo večerných alebo nočných hodinách, sme na to pripravení. Veľké starosti nám robí Váh, ktorý sa vlieva do Dunaja, ten nevie toľko vody absorbovať a tak je oveľa väčšia záťaž na tie ochranné hrádze,“ povedal Marek. O koľko sa ešte vodná hladina Dunaja zdvihne, ovplyvní to, koľko vody bude do tohto toku vpúšťať vodné dielo Gabčíkovo. Primátor verí, že k evakuácii obyvateľov nedôjde. Zatiaľ voda obydlia ľudí neohrozuje, zasiahla len záhradné chaty.

16:45 Starostka Devína vyzýva ľudí, aby nezneužívali kyvadlovú dopravu

Starostka Devína Ľubica Kolková žiada verejnosť, aby nezneužívala krízovú kyvadlovú dopravu medzi Devínom a Karlovou Vsou. V mestskej časti naďalej trvá 3. stupeň povodňovej aktivity. "Kyvadlová doprava zabezpečuje iba dopravu pre ľudí s trvalým pobytom, ktorí vlastnia nehnuteľnosť, prípadne podnikajú v mestskej časti Bratislava – Devín," píše vo výzve Kolková. Dodala, že tieto skutočnosti budú musieť ľudia preukázať policajnej hliadke pri nástupe na dopravu na stanovišti Riviéra.

Dôvodom prijatého opatrenia je podľa bratislavskej krajskej policajnej hovorkyne Kariny Považanovej zvedavosť ľudí, ktorí využívajú kyvadlovú dopravu iba za účelom získania atraktívnych fotografií či videí. "Takýmto nerozvážnym konaním občania nielen sťažujú prácu a mrhajú silami a prostriedkami záchranných a ozbrojených zborov, ale zároveň spomaľujú obyvateľom Devína ich presun," dodala Považanová.

16:45 Reportér Peter Revús priniesol aktuálne informácie z Komárna

15:47 V Medveďove sa nachádza naša kolegyňa Blanka Dóková

15:45 Reportér Peter Revús sa nachádza v Komárne, kde sa situácia dramatizuje

14:47 Dunaj v Bratislave klesol pod 10 metrov

Hladina rozvodneného Dunaja v Bratislave opäť klesla pod úroveň 10 metrov a stále padá dole. V hlavnom meste o 14:15 namerali na Dunaji vodný stav 999 centimetrov, uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webstránke. Desaťmetrovú hranicu Dunaj pri tohoročných záplavách v hlavnom meste prekročil v stredu okolo 20:30 a udržal sa nad ňou takmer 42 hodín.

14:46 V Devíne funguje kyvadlová doprava. Informácie priniesol reportér Daniel Horňák

14:43 Povodňovú situáciu v Komárne sleduje redaktor Peter Revús

14:30 Traja muži si chceli záplaváť v rozvodnenom Dunaji

Záchranári vytiahli v Bratislave z Dunaja na breh troch mužov, ktorí si išli do rozvodnenej rieky zaplávať. Dobrodružstvo prežili bez zranení. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka bolo ich konanie šokujúce.

"Riskovali svoje životy, pretože tá voda je nepredvídateľná, plávajú v nej obrovské kusy dreva, kameňa, táto voda berie so sebou všetko. Prežiť v takejto vode je otázkou šťastia, v tomto prípade to, našťastie, dopadlo dobre,“ skonštatoval Kaliňák pri návšteve Gabčíkova.

14:28 Podzemné vody môžu za kulmináciou Dunaja meškať až dva dni

Podzemné vody dosiahnu najvyššie stavy s niekoľkohodinovým, až dvojdňovým omeškaním za kulmináciou Dunaja. Uvádza sa to v tlačovej správe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorú TASR poskytol jeho hovorca Ivan Garčár.

"Predpokladáme, že odozva povodne v oblasti podzemných vôd územia Žitného ostrova (v širšom okolí oblasti od Bratislavy – Gabčíkovo) dosiahne najvyššie stavy hladín podzemných vôd s niekoľkohodinovým až dvojdňovým posunom v porovnaní s kulmináciou Dunaja a v závislosti od vzdialenosti lokality od rieky Dunaj. Zároveň očakávame, že podzemné vody budú o 15 až 40 cm vyššie ako pri povodni v roku 2002," uviedol dnes Eugen Kullman, vedúci odboru podzemné vody na Slovenskom hydrometeorologickom ústave.

"Tohtoročná povodeň je s prietokom v kulminácii na Dunaji v Bratislave (10.540 m3.s-1) veľmi podobná povodni z augusta 2002 (10.310 m3.s-1). Z pohľadu hodnotenia podzemných vôd je však výrazne dôležitejšie, že pri kulminácii bola včera (6.7.) hladina vody v Dunaji v Bratislave o 40 cm vyššia ako v roku 2002," dodal Kullman.


Na základe meraní z objektov podzemných vôd pri povodni z roku 2002 hydrológovia z SHMÚ predpokladajú, že stavy hladín podzemných vôd dosiahnu pri súčasnej povodni svoje maximá v oblasti Petržalky na úrovni okolo 134,20 – 134,30 m.n.m., v oblasti zdrže (Čuňovo, Hamuliakovo) okolo 127,00 – 127,30 m.n.m, v oblasti Dobrohošti do 123,00 m.n.m, v oblasti Bodíkov 119,30 m.n.m., v oblasti Gabčíkova do 115,00 m.n.m. a pre lokalitu Sap predpokladajú výšku podzemnej vody okolo 114,30 m.n.m.


V ramennej sústave hydrológovia predpokladajú hladinu vody 1,00 – 1,50 metra nad terénom. Hodnotenie je spracované pre úzku príbrežnú zónu rieky Dunaj. V oblasti vzdialenejšej od Dunaja je predpoklad, že hladiny podzemných vôd budú o 10 – 20 cm nižšie.

povodne štúrovo (SITA).jpg Foto:

14:09 K aktuálnemu stavu sa v Medveďove vyjadrili i ministri Martin Glváč, Peter Žiga a Robert Kaliňák

14:15 Družba aj Lodenica UK ďalej odčerpávajú priesakovú vodu

Vysokoškolský internát Družba UK naďalej pokračuje v odčerpávaní priesakovej vody. V švédskych domkoch, ktoré museli študenti pre veľkú vodu opustiť, je odpojená elektrina.

Do ubytovacích zariadení voda nepretiekla a študenti sa budú môcť nasťahovať pravdepodobne v priebehu budúceho týždňa. Voda okolo švédskych domkov viditeľne klesla. "Naďalej nepretržite odčerpávame vodu, v čom budeme pokračovať celý víkend. Stav je nutné stále sledovať, pretože sa dvíha spodná voda," informoval riaditeľ internátu Ivan Daňo.

V Lodenici UK, ktorej zalialo hangár a dielňu spodnou vodou, hladina klesla tak, že približne tri štvrtiny parkoviska sú už suché. Pokračuje odčerpávanie vody, elektrická energia bola vo štvrtok z bezpečnostných dôvodov odpojená, informoval správca Centra univerzitného športu UK Štefan Lukačovič. Lodenica a švédske domky budú bez elektriny celý víkend.

Voda klesá aj v Botanickej záhrade UK, v ktorej bola zaplavená spodná časť - údolie pri rybníku, kde sa vyliala rieka Vydrica. Hladina dosiahla vyšší stav ako v roku 2002. Zaplavila vodárenskú stanicu, slúžiacu na zavlažovanie záhrady, andezitovú skalku a prístupovú cestu k rybníku. Hospodárska časť záhrady je naďalej odpojená od elektrickej energie, informoval riaditeľ Botanickej záhrady UK Jaroslav Bella.

13:50 Dunaj v Gabčíkove kulminuje, ale ľudí neohrozuje

Dunaj v Gabčíkove kulminuje, obce v jeho okolí však neohrozuje. Hrádze majú ešte stále rezervu niekoľko desiatok centimetrov, ľuďom asi v šiestich obciach v jeho blízkosti robia problém spodné vody. Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu sú vodohospodári pripravení postupne znižovať prietok vody do starého koryta Dunaja, aby boli čo najviac chránené mestá Komárno a Štúrovo.

13:43 Reportér Daniel Horňák mapuje situáciu na Devíne

13:20 Voda Dunaja zaliala prístav v Patinciach

Dunaj zaplavil prístav v Patinciach v okrese Komárno. „Celý prístav je kompletne zatopený, hliadkuje tam služba,“ uviedol jeden zo zamestnancov prístavu. Osobná loď Wellness 1, ktorá zabezpečuje výletné plavby v okolí Patiniec, do Štúrova, Ostrihomu a Komárna, je bezpečne zakotvená rovnako ako jachty, ktoré sa v prístave nachádzajú. Trafostanica je odpojená už od včerajšieho večera. Cesta k prístavu je uzatvorená.  Záplavy by nemali zasiahnuť Wellness hotel, ktorý sa nachádza v blízkosti prístavu. „Pokiaľ sa nepretrhne hrádza, je hotel v bezpečí a normálne funguje,“ potvrdil zamestnanec hotela.


13:10 Žiadne rabovanie

Bratislavská polícia, na rozdiel od polície v povodňami sužovaných niektorých mestách v Nemecku alebo Českej republike, nezaznamenala prípady krádeží či rabovania alebo poškodzovania majetku či inej trestnej činnosti v súvislosti s povodňovou situáciou.

12:57 Situácia na Devíne je už stabilizovaná. Informácie priniesol reportér Daniel Horňák

12:55 Dianie v Komárne sleduje redaktor Peter Habara

12:54 Vojaci z Nitry smerujú do Komárna a Štúrova

12:53 Situáciu v Gabčíkove sleduje naša kolegyňa Barbara Štefanovičová

12:52 Aktuálnu predpoveď počasia na na dolnom toku Dunaja nám zatelefonoval hydrológ SHMÚ Tomáš Masár

12:50 Hladina Dunaja v Devíne a Bratislave postupne klesá, no prívalu vody teraz čelia obyvatelia v okolí dolného toku. Viac informácií priniesol náš redaktor Peter Revús

12:00 Na dolnom toku Dunaja sa pripravujú na kulmináciu

Dunaj v Gabčíkove, Medveďove, Komárne aj v Štúrove stále stúpa a platí tam tretí stupeň povodňovej aktivity. Povodňová vlna Dunaja by mala svoje prvé maximum na slovenskom dolnom toku Dunaja dosiahnuť dnes popoludní v Medveďove. Vo vodomernej stanici v Medveďove bol podľa hydrologického spravodajstva Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Dunaj o 12:00 vysoký 976 centimetrov. V Komárne Dunaj na poludnie dosahoval výšku 852 cm a v Štúrove 750 cm. Pritom v Medveďove o 9:00 namerali 972 cm, v Komárne v tom istom čase 845 cm a Štúrove 741 cm. Vodomerná stanica v Gabčíkove od 4:15 nehlási aktuálna údaje, v tom čase tu mal Dunaj úroveň 832 cm a stále stúpal. Stúpa aj hladina Váhu v Kolárove, o 12:00 tu namerali 698 cm, teda o šesť cm viac ako o 9:00, a stále tu platil druhý stupeň povodňovej aktivity. Kolárovo totiž leží pri sútoku Váhu a Malého Dunaja.

11:42 Reportér Peter Revús sleduje aktuálnu situáciu v Medveďove

11:39 Dianie v Devíne sleduje náš kolega Daniel Horňák

10:50 Dunaj by mal v Medveďove kulminovať popoludní

Povodňová vlna Dunaja by mala v Medveďove dosiahnuť svoje maximum dnes popoludní. Podľa aktuálnej situácie na hornom úseku Dunaja hydrológovia zo SHMÚ predpokladajú kulminácie na dolnom úseku v Medveďove dnes popoludní na úrovni 980 cm, v Komárne v sobotu 8. júna okolo obeda na úrovni 870 až 890 cm a v Štúrove v noci zo soboty na nedeľu, kedy by mala hladina Dunaja v tomto úseku dosiahnuť 790 až 820 cm. "Pokles hladiny Váhu v Kolárove očakávame po kulminácii vodnej hladiny Dunaja v Komárne po približne štyroch až piatich hodinách na úrovni vodného stavu približne 720 až 735 cm," uviedla hydrologička SHMÚ Michaela Mikuličková. SHMÚ vydal aktualizáciu očakávanej kulminácie na dolnom úseku Dunaja na Slovensku dnes o 10:00.

10:37 Viac informácii z Devína má náš reportér Daniel Horňák

10:30 Uzavreli daňový úrad v Komárne.

10:09 V Bratislave stále platí mimoriadna situácia, mesto trápia najmä priesaky

Hladina rozvodneného Dunaja v Bratislave už klesá a mesto v noci na dnes nemuselo prijímať žiadne mimoriadne opatrenia. Napriek tomu je mimoriadna situácia v meste vyhlásená aj naďalej, lebo hladina toku je stále vysoká.

V noci podľa hovorcu Ľubomíra Andrassyho nevznikli žiadne nové kritické udalosti a stále sú v pohotovosti všetky bezpečnostné zložky. Tvrdí, že dnes však mesto najviac trápia priesaky. Najkritickejšia situácia s priesakmi je podľa Andrassyho na Slovanskom nábreží, pri Botanickej záhrade a v Karloveskej zátoke. Tam na ne doplatila lodenica. "Monitorujeme tiež priesaky na Pečnianskej hrádzi v dotyku s Einsteinovou ulicou kvôli tomu, aby sa voda na Einsteinovu nedostala. Tým by bola ohrozená tranzitná aj mestská doprava," upozornil Andrassy. Rovnako stále krízový štáb podľa jeho slov sleduje presakovanie vody do kanála Malého Dunaja pri Slovnafte. Dnes naďalej platia bezpečnostné opatrenia, ktoré boli zavedené v predchádzajúcich dňoch. Je teda zakázaný vstup k protipovodňovému múru aj na Starý most.

9:51 Vodohospodári posilňujú hrádzu na ceste pred Chľabou

Situácia v Štúrove je zatiaľ relatívne pokojná, Dunaj neohrozuje obyvateľov mesta. Hladina rieky dosiahla krátko pred deviatou hodinou 741 centimetrov a naďalej stúpa. „Po vrch hrádze máme rezervu vyše metra,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliam Pánsky. Vodohospodári spolu s hasičmi od rána navyšujú betónovú hrádzu mobilnými kovovými nadstavcami.  Obec Chľaba je naďalej odrezaná od okolitých obcí, samotná obec však nie je ohrozená. Jediná prístupová cesta medzi Kamenicou nad Hronom a Chľabou je neprejazdná a postupne ju zalieva voda. „Vodohospodári naviezli k ceste pod viaduktom ďalšiu fúru piesku, hrádza sa bude posilňovať,“ povedal Pánsky. Voda sa začína blížiť k Domovu sociálnych služieb Kováčov, klienti zariadenia však nie sú ohrození. „Zrejme nebude potrebná ich evakuácia, pretože voda by sa k zariadeniu, ktoré je na vyvýšenom mieste, nemala dostať,“ potvrdil Pánsky.

9:50 Hrádze v obvode Dunajská Streda majú ešte dostatočnú rezervu

Stúpajúci Dunaj za Bratislavou neohrozuje obyvateľov obcí v obvode Dunajská Streda. Hrádze majú podľa predsedu krízového štábu Richarda Kmeťa dostatočnú kapacitu na zvládnutie povodňovej vlny. Rezerva je po celej dĺžke toku v obvode najmenej jeden meter. Väčšie starosti robia obyvateľom regiónu priesaky a spodné vody.

9:43 Na území Nitrianskeho kraja vyhlásili mimoriadnu situáciu

Prednosta obvodného úradu Nitra dnes vyhlásil pre povodne mimoriadnu situáciu v územnom obvode Nitrianskeho kraja. Mimoriadna situácia platí od 8:30 a potrvá až do odvolania.

Dunaj v Komárne stále stúpa, o 9:00 bola jeho hladina vo výške 845 centimetrov. Kulmináciu by mal podľa predpokladov dosiahnuť v sobotu.



9:40 Situáciu v Bratislave bol skontrolovať aj minister životného prostredia Peter Žiga

9:38 Informácie z južného Slovenska priniesol reportér Peter Revús

9:17 Situácia v Komárne začína byť kritická, Dunaj prekročil 844 centimetrov

Počas posledných veľkých záplav v roku 2002 Dunaj kulminoval na úrovni 843 centimetrov. Do Komárna smerujú posily z celého kraja. „Máme zabezpečenú pomoc armády, dobrovoľníkov, prichádzajú ďalší hasiči,“ informoval Imrich Csontos z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Komárne. Voda už presakuje na viacerých miestach. „Priesakové miesta dopĺňame vrecami s pieskom,“ konštatoval.  Mestský úrad vyzýva dobrovoľníkov, aby pomohli pri záchranných prácach. „Potrebujeme plniť nové vrecia pieskom. Hrádza sa zatiaľ nepretrhla, no máme stále nové priesaky a situácia začína byť kritická,“ povedal hovorca Mestského úradu Komárno Róbert Králik. Podľa jeho slov by mala hrádza vydržať ešte zhruba metrový nárast hladiny Dunaja. Problémy sú na Alžbetinom ostrove, kde je už úplne uzavretá cesta. Počas dňa by mala byť prejazdná pešia zóna v Komárne, Králik však upozorňuje občanov, aby zbytočne nechodili do mesta a nesťažovali prejazd vozidlám záchranárskych zložiek.

8:41 Redaktorka Blanka Dóková sleduje dianie v centre Bratislavy, situáciu bol skontrolovať aj minister obrany Martin Glváč

8:40 Redaktor Miro Kohút mapuje situáciu v Devíne

8:26 Bezpečnostné zložky sú stále v pohotovosti

Ako informoval vedúci krízového štábu Ľubomír Andrassy, situácia v Bratislave i Devíne je pokojná, v pohotovosti sú však stále všetky bezpečnostné zložky. V súčasnosti pokračujú v odčerpávaní presakujúcej vody na Slovanskom nábreží v Devíne, v Karloveskej zátoke i pri Botanickej záhrade. Monitorujú tiež diaľnicu pri Einsteinovej ulici v Petržalke, kde sa vo štvrtok tiež objavila presakujúca voda.

povodne záplavy fajnorové nábrežie (SITA).jpg Foto:

Zaplavená časť dunajského nábréžia na Fajnorovom nábreží (foto: Diana Černáková)

8:08 Naša kolegyňa Blanka Dóková má čerstvé informácie z centra Bratislavy

7:35 Situáciu v Devíne sleduje náš redaktor Miro Kohút

7:28 Dunaj postupne klesá, v Bratislave má 1016 cm

Hladina rozvodneného Dunaja dosahovala v Bratislave o 6.30 hod. 1016 centimetrov a ďalej klesá. Od polnoci sa znížila o zhruba desať centimetrov. Hladina je však stále na úrovni najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) klesá Dunaj aj v Devíne (949 cm) a vo Vysokej pri Morave (614 cm). Naopak, veľtok stúpa v Gabčíkove (832 cm), v Medveďove (969 cm), Komárne (839 cm) a v Štúrove (733 cm). Vo všetkých týchto lokalitách dosahuje tretí stupeň povodňovej aktivity.

Stále tak platí hydrologická výstraha tretieho stupňa pred povodňami v okresoch Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky - juh.


SHMÚ zároveň vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami pre celé územie krajiny. Výstraha platí až do 21. hodiny.

6:42 Počas noci už voda nestúpala

Podľa údajov zverejnených na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Dunaj v centre mesta o 05:30 klesol na 1 016 centimetrov. Podobná situácia je aj v najviac postihnutom Devíne, o 05:30 hlásila vodomerná stanica 954 centimetrov. Od polnoci tak hladina v Devíne klesla o 11 centimetrov. Pomaly klesá i hladina Moravy, vo Vysokej pri Morave vodomerná stanica už tri hodiny hlási výšku 616 centimetrov.

Podľa hydrológov i vodohospodárov Dunaj kulminoval od štvrtkového popoludnia, ako predpokladali, počas noci už voda nestúpala. V centre Bratislavy i v Devíne však Dunaj stále dosahuje tretí stupeň povodňovej aktivity a naďalej platí i vyhlásená mimoriadna situácia.

Dunaj naďalej stúpa na nižšie položených úsekoch Slovenska, kde je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Posledné merania SHMÚ z 04:15 v Gabčíkove hlásia 832 centimetrov, v Medveďove o 05:30 namerali 966 centimetrov.

Dianie v centre Bratislavy stále mapuje naša kolegyňa Blanka Dóková

Situáciu v Devíne sledoval po celú noc náš redaktor Miro Kohút

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok