Strata štátneho občianstva nemusí byť porušením ľudských práv, potvrdil súd
Potvrdil to štrasburský súd. Sťažnosť dvoch bývalých slovenských občanov, ktorí prišli o slovenský pas, lebo získali maďarské občianstvo, zamietol. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok (4.6.) jednomyseľne zamietol sťažnosť dvoch bývalých slovenských občanov, ktorí pre nadobudnutie maďarského občianstva prišli o slovenské. Pred súdom ich zastupoval maďarský právnik Zoltán Lomnici. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR rozhodnutie súdu privítalo.
"ESĽP konštatoval, že sťažovatelia sa pre maďarské štátne občianstvo rozhodli dobrovoľne v čase, keď boli predmetné ustanovenia zákona o štátnom občianstve SR platné," informoval dnes tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí. Podľa rozhodnutia súdu sťažovatelia vedeli, že dobrovoľným nadobudnutím maďarského občianstva stratia občianstvo slovenské. V uvedenom prípade preto nedošlo k svojvoľnému odobratiu štátneho občianstva SR.
"MZVaEZ SR víta uvedené rozhodnutie aj z toho dôvodu, že potvrdzuje dlhodobo zastávanú pozíciu Slovenskej republiky v tom, že nie je možné prepájať otázku straty štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle s otázkou porušenia ľudských práv," podčiarkol rezort diplomacie. Ministerstvo je presvedčené, že rozhodnutie ESĽP, ktoré predstavuje významný precedens, je nespochybniteľným a dostatočne jasným signálom pre všetkých, ktorí sa problematiku štátneho občianstva usilujú využiť na očierňovanie Slovenska v očiach domácej aj zahraničnej verejnosti.
Strana Most-Híd: Súd nerozhodoval o ústavnosti celého právneho stavu
Gábor Gál z Mosta-Híd v stanovisku pre agentúru SITA tvrdí, že v Štrasburgu sa v tomto prípade nerozhodovalo o protiústavnosti straty občianstva.
"Pred Európskym súdom v Štrasburgu zlyhal pokus dvoch občanov o modelový prípad, ktorý by potom vynútil zmenu súčasnej legislatívy. Podľa nášho názoru však to, že tento pokus nebol Štrasburgom podporený, ešte neznamená, že ide o dobrý a spravodlivý zákon, ktorý by sme mali zachovať," píše Gál a dodáva, že Slovensko by sa malo tešiť každému občanovi, ktorý by chcel zostať občanom Slovenskej republiky, a nie ich silou mocou vyhnať zo spoločnosti.