Plavbu na Dunaji zastavili, voda ohrozuje rodinné domy

3.6.2013 08:29

Pre celý úsek Dunaja platí až do piatka 7. júna do 23. hodiny hydrologická výstraha 3. stupňa. SHMÚ očakáva vzhľadom na hydrologickú situáciu v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja výrazný vzostup vodných hladín s dosiahnutím až 3. stupňa povodňovej aktivity. Výrazný vzostup vodných hladín sa očakáva aj na Malom Dunaji.

Plavbu na Dunaji zastavili, voda ohrozuje rodinné domy
Foto: SITA

Ohrozené sú tak okresy, cez ktoré veľtok preteká, a to Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky - juh. V stanici Bratislava dosahuje hladina toku Dunaj 801 centimetrov (cm), v stanici Devín 774 cm. Hladina toku Morava dosahuje v stanici Devínska Nová Ves 639 cm.

Hladina Dunaja by mala dosiahnuť výšku, akú mala v roku 2002, keď Bratislavu postihla posledná veľká povodeň, o dva dni. Najväčšie vodné stavy podľa hydrometeorológov zasiahnu Slovensko zo stredy (5. 6.) na štvrtok (6. 6.).
Krízovú situáciu zatiaľ hlavné mesto SR pre zvyšujúcu sa hladinu Dunaja nevyhlási. "Hladina Dunaja ešte nezodpovedá tomu, aby sme vyhlásili krízový stav a aby sme považovali situáciu za vážnu," povedal pre TASR riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.

Voda zatiaľ zaplavila časť Slovanského nábrežia v Devíne, okolie pamätníka Brány slobody či cyklistickú trasu pod hradom. Ohrozuje však aj asi desať rodinných domov na Devínskej ceste. Ľudia dnes dostali k svojim obydliam vrecia s pieskom a popoludní si mnohí svoj nábytok presúvali z dolných poschodí na tie horné.

Reportér Daniel Horňák sleduje situáciu v Devíne

Dunaj už dosiahol výšku ôsmich metrov

Výška hladiny Dunaja v Bratislave prekročila hranicu ôsmich metrov. Druhý stupeň povodňovej aktivity už platí aj pre Devín, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke. Voda sa dostala do pivníc niekoľkých domov pri Devínskej ceste. V desiatich rodinných domoch vynášali ľudia svoj majetok na vyššie poschodia, aby ho ochránili, pomáhali im pri tom i vojaci.

Vodohospodári už ukončili práce na stavaní mobilnej protipovodňovej hrádze v hlavnom meste. „Zatiaľ nemáme žiadne mimoriadne situácie,“ hovorí Pavol Virág zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Napriek tomu, že už aj v Devíne vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity, situácia je podľa starostky bratislavskej mestskej časti Devín Ľubice Kolkovej stabilizovaná. Niektorým obyvateľom síce pomáhali pri evakuácii ich majetku zo zatopených pivníc, situácia však zatiaľ nie je dramatická, hovorí starostka.

Druhý stupeň povodňovej aktivity v súčasnosti platí na toku rieky Dunaj v Bratislave i Devíne. V Bratislave už hladina prekročila výšku ôsmich metrov. Druhý stupeň platí aj pre rieku Morava v Devínskej Novej Vsi, kde o 21:00 namerali 646 centimetrov. V hlavnom meste zatiaľ krízovú situáciu nie je potrebné vyhlásiť, informoval riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy. Dnes v Bratislave zasadal krízový štáb, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, príslušníci ozbrojených síl, hasičského a záchranného zboru i polície. Prizvaní boli aj starostovia piatich bratislavských mestských častí, ktoré ležia v dotyku s riekou. V utorok sa opäť stretnú o 15:00 a posúdia situáciu v hlavnom meste. Pomáhať sú pripravení i vojaci. Ozbrojené sily SR vyčlenili 353 profesionálnych vojakov, ktorí sú v prípade potreby pripravení zasiahnuť pri povodniach. Okrem personálu vyčlenili 40 kusov techniky, ako napríklad nákladné automobily TATRA a AKTIS, vrtuľníky, ale aj člny. „Ak
sa na nás obráti krízový štáb, vyčlenení vojaci do hodiny opustia kasárne a pomôžu na miestach, kde je ich zásah potrebný. Samozrejme, v pohotovosti budú tak dlho, ako si to bude situácia vyžadovať,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.

Veľká voda na Dunaji zmobilizovala krízové štáby v celej Bratislave. Na miestny úrad do Devína kde je situácia zatiaľ najvážnejšia prišiel aj predseda vlády Robert Fico. Na krízovú situáciu je pripravená aj slovenská armáda, ktorá je v pohotovosti aj s ťažkou technikou.

Veľká voda na Dunaji zmobilizovala krízové štáby v celej Bratislave

Situáciu v hlavnom meste sleduje náš kolega Miroslav Kohút

Redaktor Martin Linhart sleduje situáciu na vodnom diele Gabčíkovo

Lodnú dopravu v Bratislave zastavia

Plavbu na Dunaji v hlavnom meste zastavia dnes o 18:00. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, plavba po Dunaji bude pre povodňový stav rieky zastavená až do odvolania. Plavbu musia zastaviť preto, lebo vysoká hladina rieky ohrozuje bezpečnosť lodnej dopravy, napríklad niektoré osobné lode by už dnes ráno nemohli podplávať Prístavný most v Bratislave. Ostávajú preto v bratislavskom prístave. "V momente, keď hladina Dunaja v Devíne prekročí hranicu 7,5 metra, stáva sa plavba po najväčšej slovenskej rieke nebezpečnou a začína platiť úplný zákaz plavby pre všetky plavidlá," povedal hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa.

"Vzhľadom na vývoj v Rakúsku a Nemecku sa očakáva, že Dunaj bude ešte stúpať. Od momentu, kedy začne v nemeckom Passau hladina klesať, zvyčajne trvá ešte niekoľko dní, kým klesne hladina na bezpečnú úroveň aj na Slovensku," dodal Kóňa. Lode, ktoré zákaz plavby zastihne na území Slovenska, budú na obnovenie plavby čakať v bazénoch verejného prístavu v Bratislave.

Pre vysoký Dunaj uzavreli Viedenskú cestu i Tyršovo nábrežie

Viedenskú cestu i Tyršovo nábrežie v Bratislave uzavreli v pondelok predpoludním pre zvyšujúcu sa hladinu Dunaja. Úsek na petržalskej strane Dunaja bude uzavretý až do odvolania, informovala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Na mieste budú policajné hliadky a v prípade potreby budú regulovať premávku.

Polícia žiada vodičov, aby svoje autá v tomto úseku neparkovali, ak tam už svoje vozidlá majú, aby ich premiestnili, inak ich odtiahnu.

Cyklomost medzi bratislavskou Devínskou Novou Vsou a rakúskym Schlosshofom je pre vysokú hladinu Dunaja z bezpečnostných dôvodov tiež uzavretý.

Zo stredy na štvrtok by mala hladina Dunaja stúpnuť na úroveň roku 2002

O dva dni by mala hladina Dunaja dosiahnuť výšku, akú mala v roku 2002, kedy Bratislavu zastihla posledná veľká povodeň. Tvrdí to Danica Lešková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Hladiny Dunaja podľa nej na rakúskom úseku momentálne ešte stúpajú.

"Zdá sa, že v Nemecku už hladina kulminovala, takže očakávame, že najväčšie vodné stavy prídu sem až zo stredy (5.6.) na štvrtok (6.6.), možno vo štvrtok ráno," uviedla hydrologička. Vraví, že SHMÚ momentálne nemá takmer žiadne informácie o tom, čo sa deje na hornom úseku Dunaja. "Veľmi dôležitá vodomerná stanica Passau bola zatopená, boli tam skutočne historické vodné stavy. Ťažko odhadovať, kedy bude kulminácia tu na Slovensku," podotkla.

Hydrológovia podľa nej vypočítali, že približne v týchto chvíľach by vodná hladina v Passau mohla kulminovať, zmerať ju však môžu najskôr asi o 15 hodín. "Konkretizovať kulmináciu, jej výšku, prípadne čas, je teda problematické, napriek tomu sa domnievame, že kulminácia by mohla byť medzi 900 až 960 cm v Devíne, v Bratislave niečo cez 10 metrov," vyčíslila. V roku 2002 hladina kulminovala v Devíne pri vodnom stave 948 centimetrov. "Bude to teda približne rovnaké, plus mínus 20 centimetrov," dodala s tým, že v utorok (4.5.) budú výpočty presnejšie.

O aktuálnej situácii na východe Slovenska nás informoval náš reportér Ivan Kriššák

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok