V Česku si voda vyžiadala už najmenej sedem obetí

3.6.2013 08:07

Vltava by mala v Prahe kulminovať v utorok nad ránom. Voda ochromila v českej metropole aj dopravu. Metro nebude fungovať možno aj niekoľko dní, obmedzená je aj premávka električiek. Česká vláda je podľa slov premiéra Petra Nečasa pripravená požiadať Európsku komisiu o finančné prostriedky z fondu Solidarity.

V Česku si voda vyžiadala už najmenej sedem obetí
Foto: ČTK

Do Prahy dorazila vlna z priehrady Orlík. žena zomrela pod padnutým stromom

Druhý deň povodní priniesol dnes pre Prahu a rad ďalších českých miest nádej, keď sa dopoludnia nárast hladiny Vltavy zastavil, ale odpoludnia začala voda v rieke opäť stúpať. Napriek tomu, že nikde v Česku nie je vyhlásené extrémne ohrozenie, pokračujú evakuácie, pribúda škôd a žiaľ, aj obetí. Záchranári dnes potvrdili smrť ženy na prechádzke so psom v obci Průhonice v okrese Praha-Západ.

Najväčšie vltavské priehrady Lipno, Orlík a Slapy zadržiavajú okolo 1,3 miliardy kubických metrov vody - čo naprší alebo dotečie do priehrad, to už vodné nádrže pustia ďalej. Aktuálne silne odpúšťajú vodu z priehrady Orlík - voda z nej už podľa webu iDNES.cz zrejme dorazila do Prahy. V priebehu desiatich minút medzi 20.30 a 20.40 h hladina Vltavy v metropole stúpla na 520 centimetrov a prietok na 3020 kubických metrov za sekundu.

Na ženu v průhonickom parku spadol strom, ale nie je potvrdené, či sa vyvrátil pod vplyvom podmáčaného terénu. Ak áno, bola by siedmou obeťou záplav. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.


Povodne usmrtili v okrese Kolín energetika, ktorý zomrel po zásahu elektrickým prúdom, keď odpájal elektrinu v zaplavenej trafostanici. Muž z okresu Klatov sa v piatok 31. mája utopil v odtokovej rúre kanalizácie, z Úpy v Trutnove vytiahli utopeného vodáka. Dvaja ľudia zomreli pri zosune chatky v Třebeniciach, 82-ročný muž zahynul v okrese Benešov pri odpratávaní naplavených vetiev. Ďalší ľudia sú nezvestní a pátrajú po nich.


Rieka Berounka je od 16.00 h nad hranicou dvadsaťročnej vody a ďalej stúpa. Už teraz je jasné, že súčasná povodeň je druhá najväčšia v histórii merania na tejto rieke - dosiaľ druhé miesto za povodňami z roku 2002 držali záplavy z roku 1981.


O 20.10 h vodohospodári prvýkrát počas terajších povodní oznámili, že Prahou preteká 3000 kubických metrov za sekundu. Prietok počas noci ešte určite vzrastie. Do Prahy dorazí voda odpustená z priehrad vltavskej kaskády a z kulminujúcej Berounky.


Päťdesiatročná voda, pôvodne vypustená z nádrže Orlík, dosiahla Slapskú priehradu.


Povodne spôsobujú rozsiahle škody nielen v Prahe a v Stredočeskom kraji, ale tiež na severe Čiech, kde sa rozvodňuje Labe, v juhočeskom a Plzenskom kraji. Otava v Písku prekonala päťmetrovú hranicu, na príchod veľkej povodne sa chystajú tiež na dolnom toku Labe.

Tisíce domácností sú bez prúdu. Pri sútoku Berounky a Vltavy vzniklo obrie jazero. Najmä na horných tokoch množstva riek je už však situácia stabilizovaná.

Český premiér Petr Nečas: Slapská priehrada dáva mestám čas pripraviť sa na povodne

Vltavská kaskáda sa musí čiastočne vypustiť, pretože jej súčasť - vodná nádrž Orlík - sa už blíži k svojmu naplneniu. Povedal to dnes premiér Petr Nečas. Prahou teda bude pretekať viac vody. Informácie priniesli české spravodajské portály Novinky.cz. a iDNES.cz.

Dva dni trvajúce povodne v Českej republike si vynútili stav núdze vo všetkých krajoch Čiech okrem Pardubického. Kritická situácia panuje aj v hlavnom meste Praha, kde by mala Vltava kulminovať v utorok ráno krátko po tom, ako svoj vrchol dosiahne jej prítok Berounka.

Prietok Vltavy v Prahe tak zrejme v utorok dopoludnia dosiahne 3300 kubíkov za sekundu. Teraz dosahuje približne 2900 kubíkov, dodal Nečas. Pri katastrofálnej povodni v roku 2002 bol maximálny prietok Vltavy v hlavnom meste 5300 metrov kubických za sekundu.


Príčiny súčasnej povodne v Čechách sú podľa klimatológa Jiřího Svobodu veľmi podobné tým z roku 2002 - sú to intenzívne dažde, ktoré trvajú dlho, zároveň prší na pomerne veľkom území.


Český prezident Miloš Zeman dnes vyčlenil 60 príslušníkov hradnej stráže, aby pomáhali pri povodniach. Dal ich k dispozícii ústrednému krízovému štábu. Zeman na tlačovej konferencii ocenil postoj vlády, ktorá uvoľnila na pomoc oblastiam postihnutým záplavami 300 miliónov korún.


Ministerstvo dopravy tiež uvoľnilo 1,3 miliardy korún z rezervy a pôjdu na opravy železníc, diaľnic a ciest.

Pražský Dopravný podnik uzavrie o 20.00 h ďalšie štyri stanice metra na trase B - Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Podnik kvôli povodňovej situácii čiastočne uzavrel metro už v nedeľu, uzávierka môže trvať až niekoľko dní.

Už druhý deň zápasí Česká republika s povodňami, stav núdze vyhlásila vláda vo všetkých krajoch Čiech okrem Pardubického. Kritická situácia panuje naďalej aj v hlavnom meste Praha, kde sa už začala evakuácia okolo sútoku Vltavy a Berounky. Chystá sa evakuácia okolo smíchovského nábrežia. Vltava by mala podľa najnovších informácií kulminovať v utorok ráno, oznámila spravodajská stránka Novinky.cz. Hlavný hygienik Vladimír Valenta varoval pred extrémnymi rizikami spôsobenými kontaminovanou vodou alebo potravinami. Metro nebude jazdiť centrom Prahy možno i niekoľko dní.

Vltava bude v Prahe kulminovať v utorok nadránom. Najvyšší prietok zaznamená po tom, čo svoj vrchol dosiahne rieka Berounka, ktorá sa do nej vlieva.

V stredočeskom meste Kralupy nad Vltavou riešia prvý prípad rabovania. Muž sa tam snažil vniknúť do evakuovaného domu, informovala Česká televízia.

V Ústí nad Labem evakuovali 152 zahraničných turistov z dvoch výletných lodí, ktoré sa plavili po rieke Labe.
Hajtmani vyzvali vládu, aby na odstraňovanie povodňových škôd v Čechách nasadila nezamestnaných. Vláde umožňuje urobiť takýto krok zákon o zamestnanosti.

Kvôli veľkej vode na rieke Berounka bude dnes o 19.00 h uzatvorený pre osobnú a nákladnú dopravu most v Plzni na Jatečnej ulici. Značne to skomplikuje dopravnú situáciu v tomto krajskom meste.

Hasiči evakuovali do 12.00 h v oblastiach zasiahnutých povodňami celkovo 7105 ľudí. V Ústeckom kraji ich bolo 4473, v stredných Čechách 1156. Popoludní však prišli informácie, že začali evakuovať v Ústeckom kraji aj mesto Terezín, kde žije okolo 1700 obyvateľov.  Hasiči zachránili pred veľkou vodou viac ako 250 ľudí, najviac v Prahe. V zasiahnutých oblastiach je nasadených vyše 14.000 hasičov.

Čiastočná uzávierka pražského metra môže trvať aj niekoľko dní, uviedol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ pražského dopravného podniku Milan Křístek. Hladina Vltavy totiž v nasledujúcich hodinách nebude klesať. Metro na trase A nejde na úsekoch Dejvická-Muzeum, na trase B medzi stanicami Českomoravská-Smíchovské nádraží a na trase C na úseku Kobylisy-Muzeum. Obmedzená je aj premávka električkových liniek.

Kvôli zaplaveným koľajniciam alebo popadaným stromom je teraz uzavretých 20 železničných tratí, predovšetkým v Stredočeskom, Plzenskom a Juhočeskom kraji. Vlaky v hlavnom meste zatiaľ voda nezastavila, naopak, boli posilnené prímestské spoje.

Veľká voda postihla aj niektoré štátne inštitúcie, ktoré sídlia v Prahe v blízkosti Vltavy. Napríklad budova Najvyššieho kontrolného úradu v Holešoviciach bola od rána bez prúdu a kontrolóri mali voľno.

Od nedeľného dopoludnia evakuovali pracovníci pražskej zoologickej záhrady všetky zvieratá zo spodnej časti areálu. Tá je celá pod vodou a zničená. Kvôli komplikovanosti a riziku sťahovania nechali chovatelia v pavilóne lachtany, tučniaky, krokodíly-gaviály a gorily presťahovali tiež iba do povodňovej veže - nalákali ich tam na potravu. Evakuácia zvierat prebehla bez jedinej straty, iba jeden plameniak má zlomenú nohu. Najväčší problém bol so sťahovaním šeliem, niektoré museli uspať.

Situáciu v Čechcách sleduje náš redaktor David Vozdecký

P201306030729401.jpg Foto:
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok