Väcšina Slovákov býva vo vlastnom, sme v tom tretí v EÚ

2.6.2013 11:02

Slovensko má po Rumunsku a Litve tretí najvyšší podiel súkromného bývania (90,2 %) v rámci Európskej únie.

Väcšina Slovákov býva vo vlastnom, sme v tom tretí v EÚ
Foto:

Vo vlastnom bez úveru u nás býva 82 % obyvateľov, v dome alebo byte zaťaženom úverom na bývanie žije ďalších 8,2 % Slovákov. V prenájme býva len zvyšných 9,8 % obyvateľov SR. Na základe údajov Eurostatu na to upozorňujú analytici UniCredit Bank.

"Táto situácia na Slovensku vznikla začiatkom 90. rokov po páde bývalého režimu, kedy došlo k hromadnému odkupovaniu družstevných a nájomných bytov za pomerne nízke ceny. Túto kúpu tak dokázali realizovať z vlastných zdrojov," vysvetľuje analytička Alena Štefániková. Zároveň pripomína, že rozmach trhu s úvermi na bývanie a nárast cien nehnuteľností nastal až v tomto tisícročí. "Trh s nájomným bývaním v súčasnosti na Slovensku takmer neexistuje," upozorňuje.

Vo všeobecnosti v Európe prevažuje trend bývať vo vlastnom. V roku 2011 žilo podľa Eurostatu približne 70,7 % populácie EÚ v dome alebo byte obývanom jeho vlastníkom, z toho väčšina (43,1 %) vlastníkov nebola zaťažená pôžičkou alebo hypotékou. Vo forme bývania sú však medzi jednotlivými regiónmi únie výrazné rozdiely. "Vysoký podiel nájomného bývania môžeme pozorovať prevažne v krajinách západnej Európy, u obyvateľov východného bloku naopak prevažuje súkromné vlastníctvo," približuje Štefániková.

V Nemecku a Rakúsku tak v nájomných bytoch alebo domoch býva takmer polovica populácie. Takmer všetci (96,6 %) obyvatelia Rumunska naopak žijú vo vlastnom, pričom skoro nikto v tejto krajine nemá svoj dom alebo byt zaťažený úverom. "Naproti tomu, v krajinách západnej Európy je väčšina vlastníkov nehnuteľností zaťažená hypotékou alebo iným úverom na bývanie," upozorňuje analytička. Najvyšší podiel obyvateľov žijúcich v nehnuteľnosti s nesplateným úverom na bývanie podľa Eurostatu žije vo Švédsku (95 %), Holandsku (89 %) a Dánsku (79 %).

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok