Úroda by mohla byť tento rok lepšia, pomohol chladnejší máj

Úroda by mohla byť tento rok lepšia, pomohol chladnejší máj
Zdroj foto: SITA
Pre výkyvy počasia začiatkom jari však poľnohospodári očakávajú značné regionálne rozdiely.

V dôsledku výkyvov počasia by mali byť výsledky rastlinnej výroby na Slovensku značne nevyrovnané. Ako informoval Stanislav Nemec, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, rozdiely budú badateľné nielen medzi jednotlivými regiónmi, ale aj v rámci nich. Vážnejšie problémy s podmáčaním pôdy zaznamenali poľnohospodári v juhovýchodných okresoch Slovenska, čo spôsobilo komplikácie najmä pri sadení jačmeňa.

"Ozimné plodiny neprezimovali všade rovnako, ale v porovnaní s vlaňajškom, keď porasty v produkčných oblastiach poznamenalo extrémne sucho, bol ich stav tentoraz lepší," uviedol Nemec. Poľnohospodárov potešil aj vývoj počasia v druhej polovici apríla a začiatkom mája. "Príroda postupne začala doháňať zameškané," doplnil. Chladnejší máj podľa neho poľnohospodárom veľmi neprekáža, pretože pôde väčšinou nechýba vlaha a rastliny majú celkom dobré podmienky na svoj vývoj.

Pokiaľ ide o úrodu ovocinárov a vinohradníkov, tú môžu ešte ohroziť prípadné krupobitia alebo prízemné mrazy. "Vývoj počasia v ostatných rokoch je čoraz nevyspytateľnejší, preto sa úrody prognózujú stále ťažšie," konštatoval Nemec. Podľa jeho slov možno zatiaľ v prípade ťažiskových komodít rastlinnej výroby (obilniny a olejniny) očakávať lepšie výsledky než vlani. Avšak poľnohospodári sú vo svojich očakávaniach zatiaľ opatrní. "Nečakaná nepriazeň počasia krátko pred zberom môže totiž otočiť na hlavu aj tie najoptimistickejšie očakávania," uzavrel Nemec.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá