Seizmické vlny zo zemetrasenia na Ďalekom východe dorazili až do Moskvy

24.5.2013 10:50

Silné zemetrasenie s epicentrom v Ochotskom mori otriaslo dnes ruským Ďalekým východom.

Varovanie pred vlnou cunami vydali úrady pre ostrov Sachalin a Kurilské ostrovy, informovala agentúra Interfax. Obyvateľov vyzvali, aby opustili nebezpečné miesta a presunuli sa do vyšších polôh. Neskôr varovanie zrušili.
Podľa Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) malo zemetrasenie magnitúdu 8,2, kamčatská pobočka Ruskej akadémie vied udávala magnitúdu 7,5. Podľa USGS sa hypocentrum otrasov nachádzalo asi 150 kilometrov západne od pobrežia Kamčatky v Ochotskom mori v hĺbke asi 600 kilometrov.

Otrasy bolo cítiť po dobu približne piatich minút, uviedla agentúra RIA Novosti. V domoch obyvateľov mesta Petropavlovsk-Kamčatskij sa triasol nábytok, mnoho ľudí vybehlo zo strachu na ulicu. Učitelia v školách vyviedli žiakov z budov.

Dozvuky zemetrasenia na ruskom Ďalekom východe zrejme pocítili až obyvatelia Moskvy, keďže hasiči a polícia dostala niekoľko desiatok hlásení od občanov o tom, že sa chvejú budovy. "Vzhľadom na to, že to bolo veľmi hlboké a silné zemetrasenie, šírilo sa na veľkom území," povedal pre RIA Novosti pracovník Ruskej akadémie vied. Dodal, že otrasy bolo cítiť v Krasnojarsku, Blagoveščensku, na celom území ruského Ďalekého východu a na Sibíri.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok