Funkcionári vojenského spravodajstva si vybavujú účty, tvrdí Glváč
Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády, ktoré vyvolala 134-stranová správa, sú podľa ministra obrany Martina Glváča vybavovaním si účtov bývalých, súčasných a "predbývalých" funkcionárov vojenského spravodajstva s cieľom očierniť nástupcov alebo predchádzajúce vedenie.
Ako povedal Glváč dnes na tlačovej besede, z prípadu sa stáva aj politická hra, pretože politici, najmä podpredseda SaS Ľubomír Galko, sa snažia z toho vytĺcť politický kapitál.
Glváč upozornil, že bývalé vedenie vojenského spravodajstva šliaplo na veľký biznis bývalých predstaviteľov. „Rodinná firma Romana Mikulca (bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby, keď bol ministrom obrany Galko – pozn. SITA) na určitých činnostiach mala neodôvodnený biznis za 2,9 milióna eur. To im bolo za bývalého vedenia stopnuté. Potom prišla iná firma, tiež rodinne spriaznená, ktorá dostávala ďalšie zákazky. Toto je základný kameň úrazu, prečo sa materiálny dostali von,“ vyhlásil Glváč s tým, že sú dôkazy o záujme, aby sa nič nevysvetlilo. Glváč pritom trvá na svojich vyjadreniach, že táto kauza nie je kauzou tejto vlády a ministerstva pod jeho vedením.
Minister sa chce na mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva pýtať Galka. Otázky zverejní na webe ministerstva. Glváč trvá na tom, že nevidel predmetný materiál, ktorý dostal minulý týždeň denník Sme. „Videl som len sprievodný list, ktorý mal byť doručený vtedajšiemu ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, kde sa píše o rôznych majetkových machináciách vo VSS,“ povedal s tým, že súčasný šéf Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra nikdy nebol v nejakom vzťahu k VSS. „Skuhra bol do tohto procesu nejakým spôsobom involvovaný, teda dosadený účelovo, pretože veci, ktoré by sa ho mali týkať, nemohol spáchať alebo boli prešetrované inšpekciou za minulej vlády alebo v konaní na prokuratúre, ktoré sa začalo ešte za minulej vlády,“ uviedol minister obrany.
Rozhodnutie o zrušení disciplinárneho konania voči Mikulcovi, ktoré dnes Galko dal médiám, podľa Glváča nedokazuje, že by vedel o materiáli. „Rozhodnutie bolo vypracované právnikmi na základe odvolania Romana Mikulca. Ja som ho vrátil na prvý stupeň, aby bola celá vec prešetrená. Disciplinárne konanie nemohlo pokračovať, lebo materiály boli skartované a po druhé, pretože Mikulec už nie je vojakom,“ dodal. Glváč sľubuje, že celá vec bude prešetrená. Glváč dnes o kauze telefonoval s expremiérkou Ivetou Radičovou, ktorá v roku 2012 bola poverená riadením rezortu obrany. „Budem rád, ak Radičová bude predvolaná na výbor a vyjadrí sa k spisu,“ povedal. Radičová by mala podľa neho povedať, či spis, ktorý majú médiá a aj predseda výboru Martin Fedor, je rovnaký. „Potvrdila mi, že materiál bol písaný formou informačnej správy, teda v tabuľkách. Táto slohová práca to nevykazuje. Zatiaľ je to pre mňa slohová práca, ktorou sa musia zaoberať orgány činné v trestnom konaní a musia porovnať materiály, či sú totožné alebo niekto ich po skartácii obmieňal alebo upravoval,“ zdôraznil minister. „Pre koho bol tvorený tento materiál, keď nebol určený pre ministra vnútra, premiéra, ani orgány činné v trestnom konaní? Preto, aby sa mohol obmieňať a mohli byť skompromitované osoby alebo aby sa použil na boj alebo aby nám spôsobil materiálne a iné škody a problémy na medzinárodnom poli? Prichádzame o množstvo finančných prostriedkov, ktoré budeme musieť vynakladať, aby sme boli hodnoverným partnerom,“ vyhlásil Glváč. Podľa neho súčasnou medializáciou prichádza k veľkým škodám a nielen materiálnym. „Prečo to nebolo v roku 2011 dané orgánom činným v trestnom konaní? Máme z toho finančné straty. Ide o medzinárodné aktivity medzi službami a našimi partnermi,“ povedal.
Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. Podľa Galka minister Glváč stojí za zastavením vyšetrovania celej kauzy. Galko si myslí, že mnohé dokumenty, ktoré sa dotýkajú správy, sú stále na Vojenskom spravodajstve. Skartovaná bola len minimálna časť dokumentov.
Glváč žiada o presunutie kontrolného výboru na štvrtok
Minister obrany Martin Glváč žiada predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martina Fedora o prerušenie konania výboru a jeho presunutie na štvrtok. Dôvodom tohto kroku podľa hovorkyne rezortu obrany Martiny Ballekovej je, že žiadosť o zbavenie mlčanlivosti bývalého príslušníka Vojenskej spravodajskej služby (VSS) prišla na ministerstvo obrany dnes o 15.38 hod. "Je potrebné vykonať právnu analýzu, pretože zo žiadosti nie je zrejmé, podľa akej právnej úpravy žiada predseda výboru o zbavenie mlčanlivosti a v akom rozsahu," povedala Balleková. "Mojím cieľom je dopátrať sa pravdy. Nechcem pritom porušovať platnú právnu úpravu. Právnici z rezortu analyzujú možnosti akým spôsobom, v akom rozsahu môžem predmetnú osobu zbaviť mlčanlivosti. Ak by táto žiadosť prišla skôr a nie na poslednú chvíľu, tak nemusíme žiadať o presun termínu,“ uviedol Glváč. Zároveň dodal, že bude súčinný pri vyšetrovaní tejto kauzy údajného tunelovania.
Martin Fedor dnes listom požiadal ministra obrany Martina Glváča, aby zbavil mlčanlivosti údajného autora tajnej správy o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby z čias prvej vlády Roberta Fica. Fedor sa s údajným autorom utajenej správy o internom vyšetrovaní vo vojenskej službe dnes osobne stretol a pozval ho na zasadnutie výboru, ktoré zvolal na utorok o 08:30. "Myslím, že je to možné, je to len na dobrej vôli ministra. Je to v jeho právomoci, je to jeho kompetencia a ak stotožní tohto človeka s osobou, ktorá vystupovala ako vysoký funkcionár, je to len na jeho rozhodnutí," odpovedal Fedor na otázku, či Glváč môže tak rýchlo rozhodnúť o zbavení mlčanlivosti. Ak by Glváč údajného autora správy mlčanlivosti zbavil, ten by mohol o kauze informovať členov výboru. Utajený autor správy je ochotný na rokovanie výboru prísť. "Považujem za zásadné, aby sme začali odvíjať niť pravdy a skladať mozaiku toho, ako sa nakladalo s dokumentmi, a či mal minister vedomosť o kauze," dodal Fedor.