Množstvo funkcionárov nepodalo majetkové priznanie

19.5.2013 10:05

Bývalí poslanci a štátni tajomníci či bývalé vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). To sú verejní funkcionári, ktorí si riadne nesplnili povinnosť podať majetkové priznanie.

Podľa materiálu, ktorý má TASR k dispozícii, sú medzi previnilcami napríklad bývalí poslanci za SNS Rafael Rafaj, Vincent Lukáč, exposlanci KDH Andrej Ďurkovský, Marián Radošovský, Július Stanko, bývalý poslanec SDKÚ-DS Ivan Chaban, exposlanci SaS Szilárd Somogyi, Jaroslav Suja aj bývalý poslanec Mostu-Híd Igor Sidor.

Povinnosť si riadne nesplnila ani bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková, bývalá dvojka na ministerstve kultúry Natália Cehláriková ani bývalí štátni tajomníci rezortov financií a životného prostredia Branislav Ďuraja a Branislav Cimerman. Resty voči výboru pre nezlučiteľnosť funkcií má aj bývalý šéf NDS Ján Kotuľa a jeho bývalí kolegovia z vedenia NDS Ivan Sekera a Petr Rektorys. Zákonnú povinnosť si riadne nesplnili aj ďalší. Niektorí zo spomínaných verejných funkcionárov sa previnili tým, že hoci majetkové priznanie podali, nestihli to v stanovenom termíne. Iní zas priznanie nepodali vôbec. Všetkým hrozí pokuta.

Povinnosť si nesplnilo rekordne veľa funkcionárov

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) nedávno pre TASR potvrdil, že povinnosť podať majetkové priznania si tento rok nesplnil historicky najvyšší počet verejných funkcionárov od roku 2004, keď bol prijatý príslušný ústavný zákon. Povinnosť podať majetkové priznania do 2. apríla malo 650 verejných funkcionárov, včas si povinnosť splnilo len 599 z nich. Až 48 ich nepodalo vôbec.
Beblavý tiež neraz hovoril o nedokonalosti súčasného zákona o konflikte záujmov, podľa ktorého verejní funkcionári podávajú majetkové priznania. V blízkej budúcnosti by sa mal zmeniť. Po novom by mali verejní funkcionári od budúceho roka zverejňovať svoj majetok podrobnejšie. Okrem iného by mali zverejniť aj názvy domácich či zahraničných bánk, v ktorých majú účty so sumou nad 10.000 eur. Novela rozširuje zoznam verejných funkcionárov, ktorí musia podávať majetkové priznania podľa tohto zákona.
Zmenami prejde aj oblasť darov. Podľa súčasného zákona verejný funkcionár nesmie prijímať dary súvisiace s výkonom jeho funkcie, po novom by mohol, ale len do sumy 50 eur ročne. Pokiaľ ide o súkromné dary, tie zákon prijímať nezakazuje a nebude to robiť ani jeho nové znenie. Bude však požadovať zverejnenie súkromných darov nad 4000 eur. Podľa Beblavého by mali funkcionári zverejniť aj meno darcu, ktorý takýto hodnotný dar činiteľovi venoval.

Formuláre budú podrobnejšie

Verejní funkcionári budú mať k dispozícii nové formuláre na podanie priznaní, tie budú podrobnejšie ako doteraz a budú súčasťou zákona. Činitelia v nich budú musieť uvádzať príjmy z verejnej funkcie, ale aj z neverejnej, vrátane dividend. Funkcionári by mali svoj majetok aj podrobne opísať, napríklad pri aute už nebude stačiť napísať, že vlastní auto, ale aj značku. Otázne je, či sa bude zverejňovať aj jeho cena alebo nie. Funkcionári by tiež mali zverejňovať užívanie majetku, ktorý nie je ich vlastníctvom. Verejné majú byť aj majetkové prírastky, funkcionári ich budú musieť vysvetliť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok