Podľa tajnej správy tunelovali Vojenskú spravodajskú službu
Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme.
Vynárajú sa otázky, či sú dokumenty pravé, respektíve, kto ich vyniesol na verejnosť
Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.
V správe sa podľa Sme píše napríklad o kúpe a rekonštrukcii lukratívnej vily v Bratislave. Štát ju so stratou predal, získal ju vraj dnes už bývalý funkcionár Vojenskej spravodajskej služby. Šéfovia VSS a Vojenského obranného spravodajstva o všetkom vedeli. Obaja sa po návrate Smeru k moci vrátili.
Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie. Súčasný minister obrany Martin Glváč za správou vidí spravodajskú hru. Prípad mala vyšetrovať prokuratúra od marca 2012, keď dostala podnet. Krajská prokuratúra v Bratislave ho od pondelka, keď dostala otázky, nevie nájsť.
Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Ako napísalo Sme, postupovali tak vraj bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) J. Š. a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ľ. S. Týka sa to najmä obdobia ministrovania Jaroslava Bašku zo Smeru. Keďže v dokumente sú utajované skutočnosti, Sme ho odovzdalo šéfovi osobitného parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi (SDKÚ) a prokurátorovi špeciálnej prokuratúry. K tajnej správe sú podľa Sme priložené desiatky strán interných „informačných správ“, pokynov, kúpnych i darovacích zmlúv či faktúr. Dohromady ide o viac ako 130 listov väčšinou s textom na oboch stranách.
Správa podľa Sme opisuje údajne nezákonné prevody majetku VSS na iné organizácie či súkromné osoby, ktoré boli podľa nej v spojení s vedením služby. Štát takto vraj prišiel o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky služby a potom označili za nepotrebný či dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili. „Nemal som žiadne informácie, že by sa niečo také dialo. Prvýkrát o tom počujem dnes,“ tvrdil pre Sme Baška a hneď dodal, že J. Š. nevymenoval on, ale jeho predchodca František Kašický. Väčšinu funkčného obdobia však J. Š. strávil pod Baškom. Exminister hovorí, že počas jeho pôsobenia neriešili trestné oznámenia, ktoré sa týkali VSS a nikdy nemal informáciu o nezákonnom hospodárení s majetkom služby. „Určite som za vyšetrenie takýchto podozrení.“
Dokument podľa zistení Sme vznikol v čase, keď službe šéfoval Roman Mikulec. Získať jeho stanovisko sa nepodarilo. V službe už nepracuje a zrejme je tak ako všetci bývalí spravodajskí dôstojníci viazaný mlčanlivosťou.
Pozrite si tlačovú besedu ministra obrany Martina Glváča
Glváč: S medializovanými materiálmi som sa nestretol
S materiálmi, ktoré by boli relevantné a ktoré by nasvedčovali, že bol spáchaný trestný čin som sa nestretol. Povedal to dnes minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD) na margo medializovaných informácií o vážnych podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v čase prvej vlády Róberta Fica (Smer-SD), ktoré priniesol denník Sme.
"Dnes je situácia taká, že neviem, čo je obsahom toho materiálu, ktorý je na osobitnom kontrolnom výbore. Je na správnom mieste," uviedol Glváč s tým, že ak sú informácie pravdivé a relevantné tak patria orgánom činným v trestnom konaní a treba ich prešetriť.
Táto téma sa podľa neho netýka tohto vedenia rezortu a ide o skutočnosti, ktoré ak sú pravdivé, týkajú sa bývalého vedenia ministerstva obrany. "V prípade ak sa zistí, že sú to relevantné doklady, ktoré unikli, ja vám dokážem, že unikli nie za tejto, ale za predchádzajúcej vlády," dodal minister.
Politológ: Kauza s vojenským spravodajstvom sa skončí ako Gorila
Kauza údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády sa podobá na kauzu Gorila. Myslí si to politológ Miroslav Kusý. "Zrejme ju čaká scenár ako pri Gorile, teda zahrá sa to tak, že ide o nepotvrdené a neautentické materiály," povedal Kusý agentúre SITA. Denník Sme dostal anonymne 134-stranovú správu, ktorá vyvoláva podozrenia z tunelovania vojenskej rozviedky. Dokument podľa Sme zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.
Politológ Kusý je presvedčený, že kauza vo verejnosti nevyvolá veľké reakcie. "U nás sme na to už necitliví, stratí sa to," hovoril. "Je to samozrejme škandalózne, malo by sa to prísne vyšetriť," uviedol s tým, že aj tento prípad potvrdzuje potrebu väčšej kontroly tohto orgánu. "Chcelo by to kontrolu, dokonca dvojnásobnú kontrolu, lenže my nemáme ani tú základnú, keď napríklad nie je vymenovaný šéf Najvyššieho kontrolného úradu," dodal Kusý.
V priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve podľa Martina Fedora dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený. Upozornil na odpočúvania v roku 2011 a dnes medializované vážne podozrenia z tunelovania VSS. „V takomto stave to nemôže zostať v záujme samotnej spravodajskej služby,“ povedal dnes novinárom Fedor po mimoriadnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, ktoré zvolal ako jeho predseda. „Ak sú dokumenty, ktorých kópie som dostal, pravé, sú utajovanými skutočnosťami, nemôže ma tešiť, že sú k dispozícii aj nepovolaným osobám,“ povedal s tým, že kópie dokumentov vykazujú prvky originality ich originálov. Kompletné dokumenty pošle špeciálnemu prokurátorovi na ďalšie vyšetrovanie. Výboru Fedor dnes navrhol, aby rokovanie prerušili, aby sa s materiálmi oboznámili aj ostatní členovia výboru. „V piatok budeme pokračovať za účasti ministra obrany a riaditeľa vojenského spravodajstva. Výbor s tým súhlasil,“ povedal.
OĽaNO: Vieme, prečo Smer-SD rýchlo rieši Generálnu prokuratúru SR
Dnešné mimoriadne rokovanie osobitného parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva prinieslo odpoveď na otázku, prečo sa vládny Smer-SD začal ponáhľať s riešením situácie na Generálnej prokuratúre SR. Vládni poslanci odmietli uznesenie, ktoré by poverilo predsedu výboru k zisteniu aktuálneho stavu vyšetrovania tunelovania vojenských spravodajských služieb. "Poslanci Smeru-SD tak jednoznačne chcú kryť pochybné obchody z čias prvej Ficovej vlády a nechcú, aby bola táto kauza, ako aj ďalšie kauzy, skutočne vyšetrené. Poslanci konečne odkryli karty a ukázali, prečo je pre nich vymenovanie nového generálneho prokurátora zrazu prioritou. Strana Smer-SD sa obáva, že generálneho prokurátora, ktorý im nebude po vôli, budú tieto obchody zaujímať," tvrdia poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Richard Vašečka a Igor Hraško.
Takéto prípady sú dôkazom, že platný zákon o spravodajských službách neumožňuje žiadnu reálnu kontrola toho, ako spravodajské služby nakladajú so svojimi financiami. "Bohužiaľ, ani pripravovaná novela zákona o spravodajských službách tento stav nemení. Aj vo svetle informácií o tunelovaní týchto spravodajských služieb si musíme uvedomiť, že ich kontrola a aj samotné fungovanie musí prejsť systémovou zmenou. Novela zákona nesmie byť len o formálnej zmene názvu spravodajských služieb. Potrebujeme reálnu zmenu kontroly a dohľadu, ako nakladajú s finančnými prostriedkami. Parlamentný výbor, kde sú zastúpení poslanci z celého politického spektra, musí mať reálne páky na to, aby sme predišli rozkrádaniu štátnych peňazí. Jedine tak budú môcť občania dúfať, že v tejto krajine predsa len vládne právo a spravodlivosť, a nie skryté záujmy politických mecenášov," dodávajú poslanci.
Pozrite si tlačovú besedu podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora
SaS vyzvala premiéra, aby odvolal ministra Glváča
SaS vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal z funkcie ministra obrany Martina Glváča. „To, že Glváč vymenoval podozrivého Ľubomíra Skuhru za šéfa Vojenského spravodajstva (VSS), hoci vedel o podozreniach, je závažné zistenie. Je to profesionálna chyba, alebo znak spolupáchateľstva. Obe veci sú tak závažné, že vyzývame Fica, aby Glváča odvolal z funkcie, pretože nie je osobou, ktorá bude mať záujem na vyšetrení kauzy,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík.
Baška: Otázkou je, či nejde o ďalšiu spravodajskú hru
Exminister obrany a poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška (Smer) nikdy nemal informáciu o nezákonnom hospodárení Vojenskej spravodajskej služby. "Počas môjho pôsobenia sme neriešili žiadne trestné oznámenia, ktoré sa služby a medializovaných informácií týkali. Prvý raz som sa o tom dozvedel z médií teraz," uviedol dnes Baška v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jeho asistent Vladimír Bielik. Otázkou podľa Bašku ostáva, do akej miery a či vôbec sú informácie z tajnej správy pravdivé. "Či nejde o ďalšiu spravodajskú hru a vybavovanie si účtov bývalých spravodajských dôstojníkov vojenského spravodajstva. To však je úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Som rozhodne za to, aby takéto podozrenia boli dôkladne prešetrené," dodal Baška.
Robert Fico pochybuje o tom, že má súčasný minister obrany s kauzou niečo spoločné
Premiér Robert Fico nevie, čo má minister obrany Martin Glváč spoločné s podozrením z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v čase jeho prvej vlády. Povedal to dnes na pôde ministerstva zahraničných vecí, kde spolu s ostatnými predstaviteľmi parlamentných strán podpísal deklaráciu o predsedníctve SR v Rade EÚ. Fico nevidí ani dôvod pre zvolanie Bezpečnostnej rady SR. "Pokiaľ sa potvrdia informácie, že je tam veľmi veľa rôznych nepravdivých informácií, poloprávd, bolo by zlé, keby sa Bezpečnostná rada zaoberala nejakým pamfletom. Ale počkajme si na potvrdenie, alebo nepotvrdenie," dodal premiér s tým, že médiám takáto téma prišla vhod, keďže podľa neho nie je "do čoho pichnúť".
Premiér chce najprv počkať, či je 134-stranová správa, ktorú získal denník Sme, pravdivá, alebo nie. Otázku, či bude vyvodzovať politickú zodpovednosť v prípade, ak sa podozrenia potvrdia, považuje Fico za hypotetickú.