Vláda sľubuje rast ekonomiky
Sociálni partneri si dnes po dlhšej odmlke opäť sadli za jeden rokovací stôl. Spoločne s vládou hľadali odpoveď na otázku - ako naštartovať našu ekonomiku. Tá podľa aktuálnych čísel ďalej spomaľuje a vinu za to nesie najmä slabý zahraničný dopyt.
Vláda v stredu schválila návrh opatrení, ktoré by mali pomôcť hospodárskemu rastu. Na spoločnom rokovaní s členmi Rady solidarity a rozvoja sa pokúsila vytvoriť spoločnú platformu pre ministerstvá a zástupcov podnikateľského sektora, ktorí by mali pomôcť vyriešiť problémy hospodárstva a ekonomiky.
"Navrhované riešenia problémových a prioritných rozvojových oblastí, zameranie a štruktúra opatrení, vytvárajú dostatočný priestor na ďalšiu efektívnu koordináciu a účinnú spoluprácu ministerstiev s podnikateľským sektorom," uvádza sa v predkladacej správe k materiálu "Opatrenia v hospodárskej politike na podporu hospodárskeho rastu".
Schválený materiál všeobecne popisuje jednotlivé opatrenia, ako napríklad rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, urýchlenie výstavby diaľnic či podporu zamestnávania. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví tiež odporučili, aby optimalizoval sieťové poplatky za elektrinu.
"Je to veľmi široký komplex opatrení," povedal predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. "Každopádne je dobré, že sa tento materiál vytvoril, a že zostal otvorený. Je to základ toho, aby sme sa mohli posunúť ďalej," skonštatoval spolumajiteľ Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
Premiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko ako malá krajina nemá v rukách významnejšie nástroje na boj proti kríze a na podporu hospodárskeho rastu. "Napriek tomu (...) sme nerezignovali," poznamenal. Dokument má podľa premiéra predstaviť spôsob ako na podporu rastu využiť všetky prístupné zdroje. "Či už zdroje z Európskej únie, aj zdroje, ktoré máme v rámci štátneho rozpočtu, aj zdroje, ktoré chceme získať šetrením a vyšším výberom daní a odvodov," povedal Fico.
Podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého vláda pri podpore hospodárskeho rastu začala od nesprávneho konca. "Bez dobrého podnikateľského prostredia je ťažko hovoriť o rozvoji hospodárstva na Slovensku, tobôž o tvorbe pracovných miest," povedal Hudacký s tým, že vláda zaťažila podnikateľov vyššími daňami a odvodmi prostredníctvom novelizácie Zákonníka práce navyše znížila ich flexibilitu. "Jednotlivé opatrenia sú veľmi málo konkrétne. Vyzerajú dobre, ale sú limitované zdrojmi, ktoré má vláda k dispozícii," skonštatoval na margo schválenej podpory Hudacký.
Prvá časť materiálu sa zaoberá hospodárskymi prioritami programového vyhlásenia vlády ako východiskového rámca hospodárskej politiky. Druhá časť sa venuje procesu konsolidácie verejných financií. Na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti sa zameriava tretia časť materiálu. Posledná, štvrtá časť popisuje jednotlivé opatrenia. "Myslíme si, že tento materiál je to najlepšie, čo sme v tejto chvíli mohli vytvoriť," vyhlásil minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Vládne ciele sú dobré, jej kroky však nie, tvrdí Mikloš
Ciele opísané v Programe stability Slovenska na roky 2013 až 2016 sú správne, jej kroky však idú presne opačne proti týmto cieľom. Povedal to poslanec SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš v rámci stredajšej rozpravy k programu stability v Národnej rade SR. "Vláda deklaruje niektoré veci, ktoré sú pekné, a dá sa s nimi súhlasiť, v skutočnosti ich ale nerobí," povedal.
Podľa Mikloša sa dá súhlasiť tak s vyhlásením, že treba konsolidovať, pretože zdravé verejné financie sú základom pre dlhodobý udržateľný hospodársky rast. Súhlasiť sa podľa neho dá aj s tým, že sú potrebné štrukturálne reformy v rôznych oblastiach. "Vláda sa hlási k správnym cieľom a aj ich zrejme naplní, avšak spôsobom, ktorý zo strednodobého a dlhodobého hľadiska ohrozuje konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,“ tvrdí.
Ako príklad uviedol napríklad reformu zákonníka práce. Vláda síce deklaruje, že je potrebné zlepšovať podmienky na trhu práce, jej samotná reforma zákonníka práce však podľa Mikloša priamo podmienky na trhu práce zhoršuje. Podobné je to s deklaráciami o zlepšovaní podnikateľského prostredia, ktoré sa v skutočnosti nenapĺňajú a naopak Slovensko sa prepadáva v rebríčkoch podnikateľského prostredia. "Vláda aj definuje oblasti, v ktorých sú štrukturálne reformy dôležité, avšak v zásade vo väčšine oblastí ide opačným smerom,“ vyhlásil Mikloš.
Problém poslanec za SDKÚ-DS vidí aj v spôsobe samotnej konsolidácie. Napriek tomu, že v samotnom programe stability sa podľa neho konštatuje, že zvyšovanie spotrebných a majetkových daní je menej škodlivejšia ako zvyšovanie daní z príjmov, vláda sa vybrala vyšším zdaňovaním práce a zvyšovaním odvodov.
Okrem daní najviac šetrí na vyberaní prostriedkov z druhého piliera a sama na sebe nešetrí. Podľa Mikloša štát totiž šetrí na sebe iba necelých 50 mil. eur a aj väčšinu skutočného šetrenia presunul na samosprávy. "Vláda nešetrí na vlastných výdavkoch, ak rieši konsolidáciu, tak zvyšovaním takých daní, ktorými ohrozuje hospodársky rast,“ zhrnul bývalý minister financií.
Pozrite si záznam z tlačovej besedy po rokovaní Rady solidarity