Chárov gól Bostonu na spečatenie postupu nestačil, LA ide ďalej, Halák končí

TASR nhl.com
11.5.2013 07:21

Slovenský hokejista Zdeno Chára si v noci na sobotu pripísal jeden presný zásah do siete Toronta, no jeho Boston prehral v piatom dueli 1. kola play off NHL 1:2 a súper znížil stav série na 2:3.

Chára v 52. minúte strelou zápästím už len upravil skóre stretnutia, v ktorom víťaz Stanleyho pohára z roku 2011 prestrieľal "javorové listy" v pomere 44:33, no o postup musí teraz zabojovať v šiestom súboji v Toronte.

Bruins nevyužili prvý mečbal na postup do semifinále konferencie. Skóre duelu otvoril v 32. minúte v oslabení Tyler Bozak, keď obral na modrej čiare o puk Andrewa Ferenca a úspešne zakončil svoj samostatný nájazd. Víťazný gól dal na začiatku tretej časi po peknej individuálnej akcii Clarke MacArthur. Toronto prestrieľalo domácich v prvej tretine v pomere 19:8, ale v ďalšom priebehu dominoval Boston, ktorý zasypal brankára James Reimera 36 strelami v priebehu druhej a tretej časti. Prekonať ho dokázal len Chára, ktorý 8 minút a 48 sekúnd pred koncom tretej tretiny perfektnou strelou švihom spomedzi kruhov znížil na 1:2.

Bol to prvý gól slovenského obrancu v tohtoročnom play-off a jedenásty v kariére. V závere pri hre bez brankára mal 11 sekúnd pred koncom obrovskú šancu na vyrovnanie Jaromír Jágr, no trafil len hornú časť hokejky skvelého Reimera, ktorý zaznamenal 43 zásahov a stal sa prvou hviezdou zápasu. "Až v tretej tretine sme hrali svoju hru. Musíme sa z toho poučiť a hrať od začiatku naplno," povedal tréner Bostonu Claude Julien. Toronto dokázal sériu play off zo stavu 1:3 otočiť len raz, v roku 1942 sa im to podarilo proti Detroitu. Boston má pri vedení 3:1 bilanciu 15-2.

V sérii medzi Washingtonom a New Yorkom Rangers využívajú oba tímy naplno domáce prostredie. V piatom zápase vyhrali Capitals po góle Mikea Ribeira v predĺžení 2:1 a ujali sa v sérii vedenia 3:2. Ribeiro dorazil za chrbát Henrika Lundqvista strelu Karla Alznera a v play off skóroval po piatich rokoch. Naposledy dal vo vyraďovacích bojoch gól ešte ako hráč Dallasu v roku 2008. Do vedenia sa dostali hosťujúci "jazdci" už v 53. sekunde zásluhou Briana Boylea. Capitals vyrovnali v 28. minúte v presilovke gólom Joela Warda. V treťom zápase po sebe nebodoval najlepší strelec základnej časti Alexander Ovečkin, ktorý na Lundqvista vyslal až deväť striel.

Postup do semifinále Západnej konferencie si vybojovali hráči Los Angeles, ktorí zdolali St. Louis 2:1 a sériu, v ktorej prehrávali 0:2 na zápasy, vyhrali 4:2. Už v 1. kole play off tak skončil slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý však iba kryl chrbát jednotke Brianovi Elliottovi a nedostal vôbec šancu. Kings vyhrali kľúčový piaty duel v St. Louis a doma potvrdili postup. Skóre otvoril v prvej tretine Drew Doughty, Blues reagovali vyrovnávajúcim gólom Chrisa Portera, ktorý tečoval strelu českého obrancu Romana Poláka. Zápas nakoniec rozhodol krídelník Dustin Penner, ktorý 0,2 sekundy pred koncom druhej tretiny prestrelil Elliotta.

"Myslím, že som puk jemne tečoval korčuľou. Bolo pár sekúnd do konca, mal som ho nechať strieľať, nech Ells puk vidí. Bola to moja chyba," reagoval obranca Blues Polák. "Dal som do strely celých svojich 109 kilogramov. Vedel som, že je tesne pred koncom tretiny, tak som to skúsil," opísal Penner svoj druhý gól v tohtoročnom play-off. Obhajcovia Stanley Cupu vyslali na Elliotta len 16 striel, no aj tak im to stačilo na postup a rovnako ako pred rokom vyradili v prvom kole St. Louis. Kings sú po dvoch rokoch prvý obhajca trofeje, ktorý prešiel cez prvé kolo. Stanley Cupu sa naposledy podarilo obhájiť v roku 1998 Detroitu.

Siedmy zápas si vynútil Detroit po víťazstve 4:3 nad Anaheimom. O triumfe Red Wings rozhodol už v 64. sekunde predĺženia svojim druhým gólom v zápase Henrik Zetterberg. Hviezdny švédsky útočník čakal na svoj prvý gól v play off až do tohto zápasu a zaúradoval v správnej chvíli. V riadnom čase zvýšil na 2:1 a potom udrel v nadstavenom čase svojim 52. zásahom v play-off v kariére. "Neboli to pekné góly, ale dôležité a to v play off rozhoduje," povedal Zetterberg. Zo šiestich duelov tejto série sa až štyri rozhodovali v predĺžení, tri vyhrali "červené krídla".

Detroit však mohol opäť vyhrať už v riadnom čase, keď v závere tretej časti viedol 3:1. Emerson Etem a Bobby Ryan však v priebehu 51 sekúnd vyrovnali. Zaujímavosťou je, že Anaheim nemal ani jednu presilovku, čo sa v play-off zápase, ktorý išiel do predĺženia, stalo prvýkrát od roku 2003. Vtedy nemala Tampa Bay ani jednu presilovku proti New Jersey ani v zápase, ktorý sa rozhodol v treťom predĺžení. Siedmy zápas je na programe v noci na pondelok v Anaheime.

1. kolo play off NHL
Východná konferencia - piate zápasy:

Boston - Toronto 1:2 (Chára za domácich 1+0) (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 52. CHÁRA - 32. Bozak, 42. McArthur. Brankári: Rask - Reimer, strely na bránku: 44:33. Diváci: 17.565.
/Stav série: 3:2/

<object width="640" height="383" id="embed" classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000"><param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" /><param name="quality" value="high" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="allowScriptAccess" value="always" /><param name="flashVars" value="hlg=20122013,3,145&server=http://video.nhl.com/videocenter/&pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" /><embed name="embed" pluginspage="http://www.adobe.com/go/getflashplayer" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="640" height="383" quality="high" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always" flashVars="hlg=20122013,3,145&server=http://video.nhl.com/videocenter/&pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"></embed></object>

Washington - NY Rangers 2:1 (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. J. Ward, 70. Ribeiro - 1. Boyle. Brankári: Holtby - Lundqvist, strely na bránku: 35:25. Diváci: 18.506.

Západná konferencia - šieste zápasy:
Detroit - Anaheim 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
Góly: 19. Dacjuk, 47. Zetterberg, 52. Cleary, 62. Zetterberg - 32. Palmieri, 57. Etem, 58. Ryan.
Brankári: Howard - Hiller, strely na bránku: 29:37. Diváci: 20.066. /Stav série: 3:3/

Los Angeles  - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 13. Doughty, 40. Penner - 25. Porter. Brankári: Quick - Elliott, strely na bránku: 16:22. Diváci: 18.346.
/Konečný stav série: 4:2, postúpilo Los Angeles/