Vo Vatikáne sa spolu modlili dvaja pápeži - katolícky a koptský

TASR, TA3
10.5.2013 22:05

Najvyšší predstavitelia dvoch kresťanských cirkví sa spoločne modlili vo Vatikáne, kde pápež František prijal koptského pápeža Tawadrosa II. Išlo o prvú podobnú schôdzku za posledných 40 rokov.

Spoločné stretnutie pápežov sa uskutočnilo pri príležitosti výročia podpísania kristologického vyhlásenia, ktoré viedlo k  zlepšeniu vzťahov medzi oboma cirkvami a ktoré podpísal vtedajší pápež Pavol VI. a Tawadrosov predchodca Šenúda III.

Podpísaním dokumentu sa začal ekumenický dialóg medzi týmito dvoma kresťanskými cirkvami. K rozkolu medzi koptskou a katolíckou cirkvou došlo v 5. storočí kvôli teokratickým sporom. Pred zvolením za koptského pápeža bol Tawadros vodcom egyptských kresťanov.

Šesťdesiatročný koptský pápež, alexandrijský patriarcha, bude v Ríme do 13. mája a okrem stretnutia s Františkom navštívi aj ďalšie úrady Rímskej kúrie vrátane Pápežskej rady pre jednotu kresťanov.

Koptský pápež sa bude modliť pri hroboch apoštolov sv. Petra a Pavla a stretne sa s veriacimi koptskej komunity v Ríme.

Koptská pravoslávna cirkev má zhruba 11 miliónov veriacich a je najväčšou kresťanskou cirkvou na Blízkom východe. Najväčšia ich komunita žije v Egypte, kde tvoria približne desať percent obyvateľstva.

Od zvrhnutia dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011 sa však egyptskí kopti sťažujú na zosilňovanie diskriminácie. Zvýšil sa aj počet útokov na nich a ich svätyne, čo súvisí s vplyvom vládnuceho Moslimského bratstva, konštatuje agentúra AP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok