Stovky učiteľov vyšli do ulíc bojovať za viac peňazí
V uliciach Bratislavy sa dnes na podpornom zhromaźdení stretli učitelia, ale aj zamestnanci škôl. Dôvodom je Správa o stave školstva, ktorá podľa nich nerieši najmä zvýšené nároky na financovanie škôl. Situáciu v uliciach, ale aj v parlamente sleduje Noro Dolinský.
Stovky zamestnancov školstva z celého Slovenska pochodujú v uliciach Bratislavy za záchranu školstva. Do hlavného mesta prišli podporiť systémové zmeny, ktoré sú pre školstvo podľa nich nevyhnutné. Zároveň prišli prezentovať svoje požiadavky.
Pripomínajú, že pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci majú nízke platy, čo však nie je jediný problém slovenských škôl. Poukazujú aj na chátrajúce učebne či jedálne. Pred Úradom vlády rozprestreli transparenty, v ktorých volajú po lepšom financovaní škôl, po lepšej životnej úrovni učiteľov a po záchrane školstva.
Šéf školských odborov Pavel Ondek okrem iného pripomenul hlavnú požiadavku učiteľov, ktorou je každoročné navyšovanie peňazí do školstva. Zdôraznil, že finančné prostriedky nemajú ísť len na platy učiteľov, ale aj na materiálno-technologické zabezpečenie škôl.
Zároveň poukázal na zlú situáciu nepedagogických zamestnancov. "Ich platy sú na hranici chudoby," vyhlásil Ondek. Učitelia na to reagovali piskotom a kričali hanba. Ondek tiež zdôraznil, že učitelia dnes neprišli štrajkovať. "Je to podporné zhromaždenie," upozornil. Školskí zamestnanci sa od úradu vlády presunuli pred Národnú radu SR, kde rokuje školský výbor.
Školskí odborári sa rozhodli vyjsť s učiteľmi do ulíc práve dnes, pretože školský výbor sa bude v parlamente zaoberať správou o stave školstva z dielne ministra Dušana Čaploviča. Zástupcovia učiteľov žiadajú, aby v dokumente bola zakotvená ich hlavná požiadavka - zvýšenie investícií do školstva každoročne o 200 miliónov eur, z čoho 140 miliónov by išlo na oblasť regionálneho školstva a 60 miliónov na vysoké školstvo. Čaplovičova správa totiž nekonkretizuje, koľko sa pridá oblasti vzdelávania každý rok. Uvádza len, že do roku 2020 by malo ísť do školstva šesť percent HDP.
Učitelia v uliciach protestovali naposledy len koncom minulého roka v rámci najväčšieho štrajku školských zamestnancov v histórii Slovenska. Päťpercentné zvýšenie platov pre učiteľov a nepedagogických zamestnancov, ktoré dosiahli od vlády, ich však neuspokojilo.
Zástupcovia odborového zväzu okrem navýšenia prostriedkov volajú aj po prehľadnejšom financovaní. Navrhujú, aby učitelia, ale aj odborní a nepedagogickí zamestnanci boli platení priamo zo štátnych prostriedkov. Dnes peniaze dostávajú sprostredkovane cez samosprávy, ktoré školy zriaďujú.
Dav prišiel podporiť pred parlament výzvu odborárov
Školskí odborári vyzvali vládu a poslancov, aby začali riešiť financovanie školstva postupným zvyšovaním peňazí už v tomto volebnom období. „Vyzývame predstaviteľov všetkých rezortov, aby si uvedomili, že školstvo musí byť nielen politickou, ale hlavne finančnou prioritou vlády,“ vyhlásil pred budovou parlamentu šéf školských odborov Pavel Ondek. Výzvu prečítal pred viac než tisíckou zamestnancov školstva, ktorí prišli dnes na zhromaždenie do Bratislavy z celého Slovenska.
Dav stál pred národnou radou v čase, keď sa školský parlamentný výbor venoval správe o stave školstva z dielne ministra Dušana Čaploviča. V tej podľa Ondeka stále chýba základ – záväzok vlády každoročne zvyšovať peniaze do školstva. Odborári požadujú každoročne 140 miliónov eur na regionálne školstvo a 60 miliónov na vysoké školstvo.
„Preto žiadame vládu, poslancov a Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, aby v Správe o systémových zmenách v školstve tento zámer realizovali postupnými krokmi už v priebehu volebného obdobia tejto vlády – do roku 2016,“ hlásil Ondek.
Po ukončení zhromaždenia zaniesol Ondek text výzvy do národnej rady šéfovi parlamentného školského výboru Mojmírovi Mamojkovi a cez podateľňu aj predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. „Najpodstatnejšia požiadavka je tá, ktorá hovorí o finančných prostriedkoch, aby boli poskytnuté ešte počas volebného obdobia tejto vlády,“ povedal Ondek pri odchode z parlamentu.
Dnes na poludnie sa pred Úradom vlády zhromaždilo niekoľko stoviek zamestnancov školstva. Ľudia boli zväčša v žltých tričkách a so žltými zástavami v rukách, niektorí držali aj banány na znak toho, že sa tu cítia ako v "banánovej republike". S transparentmi ako Nechceme podvyživené školstvo či Zachráňte školstvo sa po polhodine vybrali k budove parlamentu.