Čentéš: Schválená novela láme spravodlivosť cez koleno

30.4.2013 19:19

Patovú situáciu na Ústavnom súde (ÚS) SR, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča, vyrieši doktrína nevyhnutnosti. Rozhodlo o tom dnes 79 z 93 prítomných poslancov, ktorí odobrili novelu zákona o organizácii ÚS.

"Novela podľa môjho názoru namiesto presadzovania spravodlivosti láme spravodlivosť cez koleno. Svojimi účinkami porušuje moje základné právo na spravodlivé súdne konanie a zákonného sudcu v konaní pred Ústavným súdom. Ako inak, než lámaním spravodlivosti cez koleno, sa dá nazvať situácia, keď legislatívny zásah prijatý v priebehu súdneho konania, odníma vec zákonným sudcom a prideľuje ju späť sudcom právoplatne vylúčeným?" zareagoval dnes pre TASR prokurátor Čentéš. Podľa jeho názoru "novela svojím obsahom retroaktívne zrušuje existujúce právoplatné rozhodnutie ÚS o vylúčení zaujatých sudcov, čo je zničujúce pre právny štát a právnu istotu". Prijatie novely bude, ako uviedol okrem iného Čentéš, predmetom konania pred Európskym súdom pre ľudské práva.

"Ak už je potrebné uplatňovať doktrínu nevyhnutnosti, tak je podľa môjho názoru potrebné uplatňovať ju do všetkých dôsledkov a tak, aby výsledok bol obhájiteľný aj pred Európskym súdom pre ľudské práva. Postup, ktorý bol dnes schválený v NR SR, by mohol byť takto obhájiteľný nanajvýš v prípade, ak by všetci sudcovia ÚS boli právoplatne vylúčení a rozhodovalo by sa o výbere iba spomedzi vylúčených sudcov," uviedol nevymenovaný generálny prokurátor. Zdôraznil, že takáto situácia dnes neexistuje, pretože právoplatne boli dosiaľ v konaniach o jeho sťažnostiach vylúčení iba štyria sudcovia. Zvyšní ôsmi sudcovia, voči ktorým boli vznesené námietky, doteraz právoplatne vylúčení neboli. "Preto v zmysle doktríny nevyhnutnosti, ktorej hlavným účelom je uprednostnenie spravodlivosti, pri možnosti výberu medzi právoplatne vylúčeným sudcom a sudcom, ktorý dosiaľ právoplatne vylúčený nebol, treba vždy uprednostniť namietnutého, avšak nevylúčeného sudcu. Tento postup, ktorý v mojej veci vedie k jej odňatiu zákonným a nevylúčeným sudcom a k jej prideleniu právoplatne vylúčeným sudcom, sa vo veľmi blízkej budúcnosti stane predmetom konania pred Európskym súdom pre ľudské práva," zdôraznil vo svojom stanovisku Čentéš.

Vládna novela zakotvuje doktrínu nevyhnutnosti vyplývajúcu z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov. Tým sa umožní sudcovi, ktorý je inak vylúčený, konať a rozhodovať vo veci, ak by nekonanie zo strany súdu viedlo k nespravodlivosti, v tomto prípade popretiu zákazu odmietnutia spravodlivosti.

Zmena zákona má vyriešiť aktuálnu patovú situáciu na ÚS, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany nevymenovaného generálneho prokurátora Čentéša, ako aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča. "Výsledkom je faktický stav, keď nie je možné zabezpečiť konanie a rozhodovanie Ústavného súdu v rozsahu jemu Ústavou SR zverených právomocí, pretože takmer všetci jeho sudcovia sú vylúčení, resp. ich predpojatosť je namietaná účastníkmi konania," upozornilo ministerstvo spravodlivosti.

Novelu schválil parlament v priebehu jedného dňa v tzv. skrátenom legislatívnom konaní. Opozícia to kritizovala, podľa nej neboli naplnené podmienky pre zrýchlený režim.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok