Vláda skončí pat na ústavnom súde, rozhodovať budú i vylúčení
Vláda sa rozhodla novelizovaním zákona o organizácii Ústavného súdu SR vyriešiť patovú situáciu na ústavnom súde, ktorá vznikla v súvislosti s procesom voľby generálneho prokurátora. Uplatňovať sa bude doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov.
Doktrína umožňuje pojednávať a rozhodovať vo veci sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, lebo ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti, respektíve odopretiu spravodlivosti. Kabinet dnes schválil novelu zákona, ktorá doktrínu zavádza. Návrh zákona na rokovanie vlády predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková sama navrhovala uplatňovať doktrínu nevyhnutnosti. Ústavný súd SR čelí situácii, do ktorej sa dostal po námietkovej vojne, keď Jozef Čentéš a prezident republiky Ivan Gašparovič postupne namietali zaujatosť jednotlivých sudcov. Ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová ostala jediná, voči ktorej ani prezident ani Čentéš nevzniesli námietku.
Zakotvenie doktríny nevyhnutnosti do zákona je podľa Boreca to najlepšie, čo sa dalo v tejto chvíli pripraviť. "Je to najvhodnejšie z hľadiska právnej logiky, je to vynikajúci postup a právne bezchybný," priblížil Borec. Z doktríny podľa neho vyplýva, že o sťažnosti Jozefa Čentéša na ústavnom súde bude rozhodovať senát, ktorý bol vyžrebovaný ako prvý. "Akokoľvek sa na to pozeráme, je potrebné, aby ten senát, ktorý bol v prvom rade vyžrebovaný, nakoniec rozhodol túto vec," povedal.
Premiér Robert Fico po rokovaní vlády pripomenul, že minulý týždeň pozval strany Ľudovej platformy na rokovanie o situácii na ústavnom súde. "Ani po siedmich hodinách rokovania sa tri opozičné strany nedohodli, či majú ísť alebo nie. Je tu však podstatne vážnejšia vec ako je neschopnosť opozície, a to je situácia na Generálnej prokuratúre," uviedol predseda vlády. Prokuratúra podľa jeho slov potrebuje nové vedenie, avšak ústavný súdnedokáže rozhodnúť o sťažnosti Jozefa Čentéša, keďže je zablokovaný námietkami. "Právo občana na rozhodnutie o jeho sťažnosti je silnejšie ako formálne prekážky, ktoré má ústavnýsúd," dodal. Ak ústavný súd nevie nájsť východisko z patovej situácie, je podľa neho potrebné, aby hľadal riešenie s ďalšími zložkami štátnej moci. "Toto je naša ponuka zo strany vlády," ukončil.