V Budapešti pochodovali na počesť obetí holokaustu
Jedenástym Pochodom života, ktorý sa začal v nedeľu popoludní v Budapešti, si Maďarsko pripomenulo svoje obete holokaustu. Trasu pochodu zabezpečovala polícia a v bočných uliciach stáli mikrobusy pohotovostných jednotiek.
Účastníci pochodu niesli maďarské, izraelské a švajčiarske vlajočky. Švajčiarskymi vlajkami si uctili záchrancu židov, niekdajšieho švajčiarskeho diplomata v Budapešti Carla Lutza. Medzi desiatkami tisíc účastníkov boli aj veľvyslanci Izraela a USA v Maďarsku. V dave bolo vidieť aj politikov vládnucej strany FIDESZ - ministra ľudských zdrojov Zoltána Baloga a predsedu parlamentnej frakcie Fideszu Antala Rogána, ďalej predsedu opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attilu Mesterházyho a bývalých predsedov vlád Ferenca Gyurcsánya a Gordona Bajnaiho.
Člen kuratória nadácie Pochod života László Bandi v úvode pochodu povedal, že cieľom podujatia je vziať si ponaučenie z holokaustu a ukázať budúcim generáciám, čo je príčinou toho, že sa každý rok spoločne zaviažeme "už nikdy viac". "Boj proti rasizmu je v Maďarsku mimoriadne aktuálny a dôležitý, preto Pochod života má mimoriadnu váhu aj v roku 2013," zdôraznil Bandi.
Skupina ľudí pri Margitinom moste, kde sa pochod začal, vyvesila provokačný transparent s hanlivým odkazom pre izraelského prezidenta, ktorý polícia odstránila. Účastníci pochodu na nich pokrikovali "Náckovia domov!" a piskotom dali najavo svoju nevôľu. Následne došlo aj k menšej šarvátke. Polícia legitimovala tri osoby.
Skupina ultrapravičiarov pripravovala na dnes manifestačnú jazdu motorkami pod názvom Pridaj plyn. Proti ich zámeru protestoval Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ), ktorý považoval jazdu za provokáciu. Motorkári však tvrdili, že chceli otvoriť iba motorkársku sezónu. Polícia jazdu zakázala po dvoch intervenciách premiéra Viktora Orbána, napriek tomu sa v Budapešti zhromaždilo zhruba 50 členov spolku a pripojili sa k inej demonštrácii.
Pamätný deň holokaustu si pripomínajú v Maďarsku z iniciatívy vládnucej strany FIDESZ od roku 2001. V roku 1944 v podkarpatskom Mukačeve postavili 16. apríla prvé maďarské geto. V období od 15. mája do 8. júla 1944 odvliekli z maďarského územia 437.402 židov, z nich 95 percent do koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau.