Na Partizánskej lúke deti opäť spoznávajú život v lese
Dni Zeme oslavujú každoročne milióny ľudí na celom svete. Aj na Slovensku. U nás však máme ešte čosi viac. Lesníci už sedem rokov v týchto dňoch, v rámci akcie Bratislava pre všetkých, pripravujú podujatie, ktorým chcú podporiť pozitívny vzťah ľudí k lesom a ochrane prírody. Atraktívnou formou – hrami, súťažami a bohatým programom chcú naučiť najmä deti, že prírodu treba chrániť a obdivovať.
Na Partizánskej lúke v Bratislave dnes deti pília drevo, chodia bosé po ihličí, aj skladajú chrústa z papiera. Konajú sa tam Lesnícke dni. Spolu s lesníkmi a lesnými pedagógmi sa tak chlapci a dievčatá učia spoznávať život medzi stromami.
Podujatie odštartovalo zasadenie Jarabiny vtáčej, deviateho stromu do Euroarboréty, tento raz za Írsko. Zasadiť ho prišiel veľvyslanec Írska Brian McElduff a bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Potom sa už Partizánska lúka naplnila stovkami zvedavých detí. Lesníci im dali symbolickú žiacku knižku, do ktorej mohli zbierať pečiatky z jednotlivých stanovísk, ktoré absolvovali. Museli prejsť šestnástimi. Na jednom pílili drevo, skladali búdku pre vtáčiky či zatĺkali klince do pňa, na ďalšom vkladali mapové značky do obrázka alebo sa usilovali vyrobiť chrústa z papiera. Fakt, že ryba býva vo vode a medveď v lese spájali čiarami a k obrázkom húb pridávali ich názvy.
"Máme tu vypchaté zvieratá, deti môžu vidieť rozdiel medzi veľkosťou lasice, kuny či ako vyzerá jazvec," opisuje lesnú pedagogiku riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Vladimír Kutka. Tvrdí, že učiteľov v školách lesníci nahrádzať nechcú, ale majú im byť výpomocou a originálnou formou deťom ukázať, ako funguje les. Nie všetky to totiž podľa neho aspoň čiastočne vedia. "Sú tu zdatné deti, ktoré chodia pravidelne s rodičmi do prírody, ale sú tu aj také, ktoré sú dnes v lese možno po prvýkrát. Máme tu všetky úrovne poznania, od úplného nepoznania, až po expertov," dodal pre TASR.
Lesný pedagóg Zdeněk Unger učí deti spoznávať dreviny podľa semienok, kôry či listov. "Najčastejšie poznajú brezu, potom už viac menej hádajú. Čo nevedia ich naučíme a nabudúce to už budú vedieť," hovorí. Podľa neho je potrebné, aby si deti teoretické vedomosti vyskúšali v praxi a ohmatali či overili si to, čo sa už naučili v škole.
U detí bolo veľmi populárne stanovisko, kde mohli chodiť bosé. Hmatom tak spoznávali, či kráčajú po ihličí, machu, piesku, štrku alebo dreve. Stromu tiež mohli nechať aj svoj odkaz. Na listoch z papiera mu priali, aby ľudia nelámali jeho halúzky či aby ho lesníci zbytočne nevyrúbali. "Ahoj strom, niekedy prídem k tebe," znel jeden z odkazov. Keď deti vyzbierajú všetky pečiatky, lesníci vyžrebujú chlapcov a dievčatá, ktorým rozdajú balíčky na konci podujatia pri zapálení vatry o 17.00 h. "Máme hlavnú cenu aj pre otcov, ktorí si budú dokazovať, kto je najsilnejší. Súťažiť budú v hode polenom," dodal Kutka. Odhadol, že dnes na lúku príde 4000 až 5000 návštevníkov.
"Je to podujatie, ktoré je u ľudí obľúbené. Každý rok sa preto usilujeme pridať niečo naviac. Teraz máme spoluprácu s ochranármi, s mimovládnymi organizáciami, oproti vlaňajšku tak napríklad pozorujeme aj vtáky," podotkol. Siedmy ročník Lesníckych dní sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Podujatie sa bude v najbližších dňoch konať aj vo Zvolene, Prešove, Kežmarku či Rožňave.